Kalinić usmerio Fener ka trijumfu u Vitoriji

Fenerbahče je preživeo u Vitoriji. U dramatičnoj završnici, u kojoj je značajnu rolu odigrao srpski reprezentativac Nikola Kalinić, evropski vicešampion savladao je Baskoniju – 74:72 (18:20, 15:13, 15:22, 26:17) i zadržao minimalni zaostatak za, dosad jedinim neporaženim ekipama, madridskim Realom i moskovskim CSKA.

Posle potpuno izjednačenog prvog poluvremena, prvi su do osetnijeg vođstva stigli domaći košarkaši koje su Džening i Garino doveli do sedam poena viška pred poslednjih 10 minuta, u kojima je jednu od zapaženijih uloga uzeo Kalinić. Nekadašnji košarkaš Crvene zvezde je s pet poena u prvoj polovini završnog kvartala pogurao Fener do izjednačenja, da bi u završnici meča pokazao smirenost s linije penala.

Najpre je ubacio dva bacanja za 67:67 nešto više od dva minuta pre poslednjeg zvuka sirene, da bi posle promašene trojke u narednom napadu “pokupio” defanzivan skok nakom promašaja Dženinga prilikom šuta van linije 6.75. Preuzeo je srpski internacionalac odgovornost, 36 sekundi pre kraja faulirao ga je Garino, a Kalinić je maksinalnim učinkom s penala usmerio Fener ka trijumfu (71:70), koji su u penal završnici overili Slukas (1/2 posle nesportske greške Dženinga) i Datome (2/2 za 74:70 šest sekundi pre isteka vremena).

BASKONIJA: Penava, Vildoza 6, Vojtman, Uertas, Džening 7, Diop 17 (3/4 za dva, 11/13 sl. b, 6 sk), Grendžer 2, Poirije 7, Šengelija 15 (4/5 za dva, 7/8 sl. b), Garino 10, Šilds, Hiliard 8.

FENERBAHČE: Grin 2, Meli 6, Mahmutoglu 4, Kalinić 9, Slukas 9, Gudurić 1, Veseli 9, Guler, Dikson 3, Duverioglu, Datome 16 (3/6 za dva, 2/6 za tri, 4/4 sl. b), Lovernj 15 (5/6 za dva, 1/1 za tri).