Milano i Breša u polufinalu italijanskog plej-ofa

Vareze ponovo nije uspeo da privede kraju dobijenu utakmicu, i na neslavan način okončao je sezonu u četvrtfinalu plej-ofa italijanskog šampionata. Samo nekoliko dana pošto je propustila priliku da napravi brejk u drugoj utakmici serije s Brešom, ekipa srpskog reprezentativca Alekse Avramovića, koji je odigrao još jedan sjajan meč, je pred svojim navijačima uspela da ispusti 19 poena prednosti u završnih 13 minuta susreta, i u produžetku pretrpi odlučujući, treći, poraz – 69:64 (14:8, 9:18, 20:24, 17:10, 9:4).

Posle lošeg starta i samo osam poena u uvodnom kvartalu meča, domaći su predvođeni srpskim plejmejkerom u drugoj četvrtini zaigrali znatno odvažnije, a takva igra odmah se odrazila i na rezultat. Avramović je sa osam poena (dve trojke od četiri Varezea u drugoj deonici) bio predvodnik preokreta domaće ekipe (22:19, 17. minut), koja je od tog momenta počela da “melje rivala”. Srbin je jednu od glavnih uloga preuzeo i u nastavku meča, drugo poluvreme otvorio je trojkom kojom je pokrenuo skoro perfektnih šest minuta igre Vareza.

Košarkaši Breše nisu znali odakle im preti veća opasnost, Avramovićeva rola “povukla” je Tambonea (dve trojke) i Kejna, koji su u 27. minutu doveli Vareze do najvećih 19 razlike (48:29). Ali, kada je grogiranom protivniku trebalo da zadaju završni udarac, domaći su stali i do kraja pretposlednjeg kvartala nisu postigli ni jedan koš, što je Vareze znalački iskoristio, nanizao 12 poena i u četvrtu četvrtinu ušao sa “samo” sedam poena zaostatka.

Dobijeni poklon gosti su oberučke prihvatili, serijom 11:2 u 38. minutu napravili su preokret (56:55) i došli nadomak slavlja, koje je, ispostavilo se na kraju, samo odložio Tajler Kejn poenima u završnici susreta (60:60).

Šokantan gubitak velike prednosti ostavio je traga na ekipi Vareza u dodatnih pet minuta, iako im je Okoje doneo početno vođstvo. Ipak, za četiri minuta produžetka to je bio jedini koš domaćina, pa je Vitali trojkom za 66:62 otvorio Breši vrata polufinala.

VAREZE: Avramović 24 (6/9 za dva, 3/10 za tri, 4 sk), Kejn 12 (5/7 za dva, 14 sk), Okoje 8 (10 sk), Vene 8 (12 sk)…
BREŠA: Mur 17 (5/8 za dva, 2/5 za tri), Koton 15, Vitali 14 (3/10 za tri)…

Mesto u polufinalu, takođe s maksimalnih 3:0 u seriji, overila je i milanska Olimpija, koja, za razliku od Breše, nije imala ozbiljnijih poteškoća protiv Kantua, pošto je, posle dve sigurne pobede pred svojim navijačima, slavila i na gostovanju u Kantuu 74:65 (15:14, 28:13, 12:18, 19:20).

Ekipa Simonea Pjaniđanija je posle izjednačene prve četvrtine, u drugoj rivalu ubacila čak šest trojki, u 19. minutu povela 41:23, i osim male krize sredinom trećeg kvartala, kada je domaći tim serijom 12:0 prišao na 47:41 (25. minut), bez većih poteškoća uspešno privela meč kraju.

KANTU: Kalpeper 18 (5/7 za dva, 2/7 za tri, 2/7 sl. b), Tomas 12, Barns 12…
OLIMPIJA: Gaudlok 24 (6/9 za tri), Bertans 11, Gudaitis 10, Micov 4 (5 sk)…