Zvezda iz lošeg početka do glatkog poraza u Atini

Panatinaikos je u utorak uveče u dvorani OAKA bio mnogo bolji, energičniji i angažovaniji tim od Crvene zvezde, pa je meč 27. kola Evrolige zasluženo dobio sa 20 poena razlike – 91:71 (24:15, 23:23, 30:18, 14:15).

Atinjani su zajedno sa Žalgirisom iskoristili poraz Reala u Valensiji da sa skorom 16-11 dođu na deobu četvrte pozicije, poslednje koja donosi prednost domaćeg terena u Top 8 fazi, odnosno četvrtfinalnoj plej-of seriji. Ako im se u sredu priključi i Himki, u preostala tri kola gledaćemo izuzetno uzbudljivu borbu četiri ekipe za samo jedno mesto.

Što se tiče Crvene zvezde (skor 11-16), koja u četvrtak dočekuje Fenerbahče, tri dana kasnije gostuje Mornaru, a onda igra još protiv Reala i CSKA, ovaj poraz – šesti uzastopni na evroligaškim gostovanjima, peti zaredom sa bar 14 poena razlike – predstavlja još jedan korak u pravcu definitivne eliminacije iz daljeg takmičenja.

Imajući u vidu naporan raspored u poslednjih desetak dana i jasno postavljene prioritete u ovom periodu, od Zvezde se objektivno nije mogla očekivati blistava partija na tradicionalno teškom gostujućem terenu.

“Zeleni” su već u 5. minutu poveli 17:2, što im je omogućilo da kasnije kontrolišu ritam utakmice i doziraju svoju potrošnju energije. Ćavi Paskval je raspodelio minutažu na čitav tim, imajući u vidu da je za dva dana nova utakmica, a njegovi igrači su “dodavali gas” kada god je to bilo potrebno da održe tim Dušana Alimpijevića na distanci.

Zvezda je najkonkretnije zapretila u 17. minutu, kada je serijom 12:2, uz osam poena postignutih šutevima spolja, prišla na 36:32. Odigrala je posle toga i dobru odbranu, ali je večeras gotovo nepogrešivi Kris Singlton na isteku napada pogodio trojku. Usledila je serija lakih koševa Panatinaikosa, tako što su Nik Kalates i Majk Džejms koristili svaki promašaj crveno-belih da dodavanjima preko celog terena pronađu saigrača u “ofsajdu”.

Srpski šampion osim Alena Omića i Dejana Davidovca nije imao raspoložene napadače. Ročesti, Feldin, Dobrić i Enis su se propisno ispromašivali u olimpijskoj dvorani, a to je Panatinaikos kada god je mogao, kažnjavao poenima iz kontri.

Krajem treće četvrtine, kada je domaćin otišao i na više od “plus 20” (72:50), težilo se egzibiciji gotovo u svakom napadu.

Između 32. i 35. minuta opet je došao red na Zvezdu da napravi jednu seriju, ovog puta od 9:0, dok je PAO na drugoj strani ostao bez poena u šest uzastopnih napada. Smanjili su crveno-beli na 80:68, Janković je mogao i na samo 10 razlike, a posle njegovog promašenog polaganja je usledio završni “zeleni talas”, za potpuno realnih 91:71.

PANATINAIKOS: Singlton 21 (za dva 4/4, trojke 4/5, 4sk), Rivers 11 (3ukr), Džejms 9 (3sk, 5as), Pejn 2 (9sk, 3izg), Papas 9, Gist 3 (4sk), Vujukas 3, Lekavičijus 4 (4as), Gebrijel 2, Lodžeski 5, Kalates 17 (5sk, 10as, 6ukr, 4izg), Adetokunbo 5.

CRVENA ZVEZDA: Kešelj, Davidovac 17 (za dva 2/3, trojke 3/4, 5sk), Lazić 3, Dobrić 3 (za dva 1/4, trojke 0/4, 3sk, 3ukr), Feldin 6 (za dva 1/7, trojke 1/3), Janković 5 (7sk), Ročesti 7 (za dva 1/5, 6as), Omić 15 (7sk), Lesor 9 (6sk, 4izg), Enis 1 (3as), Jovanović, Bjelica 5.