Orlovi nad Akropoljem

Bez Nikole Jokića, koji se u dogovoru sa selektorom Đorđevićem dan ranije – iz privatnih razloga – vratio iz Atine u Beograd, Srbija je u krcatoj OAKA areni, u utakmici za trofej na „Akropolis kupu” pobedila Grčku i nastavila savršeni niz u pripremama za Svetski kup.

Iako su se više od 30 minuta mučili da pronađu igru, a posebno šut, izabranici Aleksandra Đorđevića su finiš odigrali sjajno, potom u produžetku došli do nove pobede – 85:80.

Značaj ovog trijumfa je veći utoliko što je izvojevan pred oko 20.000 grčkih navijača, i to u sastavu u kome su nedostajala četvorica igrača – osim Jokića, Srbija je bila i bez Miloša Teodosića i Vladimira Lučića koji u Beogradu obavljaju terapije zbog povreda stopala i butnog mišića, kao i Dragana Milosavljevića koji je baš na „Akropolis kupu” teško povredio koleno, mora na operaciju i neće putovati u Kinu, na Svetsko prvenstvo.

Istini za volju, ni Grčka nije bila kompletna – izostali su Slukas, Papapetru i Papanikolau, dok se tokom utakmice povredio Atiniu.

Početkom utakmice srpski tim je imao ozbiljnih problema na centarskim pozicijama. Tu je dominirao Janis Adetokunbo, a Nikola Milutinov – startni centar Srbije na ovom meču – pa ni Boban Marjanović, na kraju ni Miroslav Raduljica koji je ušao početkom drugog perioda, nisu uspevali da uhvate ritam.

Zato je domaćin držao rano stečenu prednost. Tek krajem prvog poluvremena, Srbija je došla do unutrašnje igre, Milutnov je vezao nekoliko dobrih napada i odmah je sve izgledalo mnogo bolje.

Međutim, nije potrajalo. U drugom poluvremenu, Grčka je išla i na deset razlike.

Trojka sjajnog Bogdanovića, pa pet brzih vezanih poena Bjelice – Srbija je uspela da prepolovi tih 10 poena prednosti rivala, da bi Micić trojkom u 28. minutu spustio na 54:50, Miroslav Raduljica sa penala potpuno vratio u igru – 54:52, minut i po pre kraja trećeg perioda.

Adetokunbo – ali Tanasis – jednim potezom je sve poništio. Ubacio je trojku i odbio nalet Srbije. Ne zadugo. Iako ih šut nije služio, srpski košarkaši su uspeli da ostanu tih iza rivala.

Izabranici Aleksandra Đorđevića su na 61:57 propustili mnogo šansi da se sasvim vrate, pa i da okrenu, držali su priključak. Konačno trojka Bogdnovića – i na tri minuta pre kraja Srbija je prišla na 63:62. Usledila je dobra odbrana Bjelice, pa njegov trk od koša do koša, na kraju i poeni – Srbija je posle mnogo vremena povela – 63:64 – dva minuta i 38 sekundi pre kraja.

Nastavilo se trojkom Bogdanovića, sjajnom krađom Marka Gudurića, njegovom brzom kontrom, ali i novom rampom Janisa Adetokunba. Da bi potom usledila nova atrakcija. Ovog puta u režiji Srba – Bjelica za Milutinova… Srbija je potpuno preuzela kontrolu nad utakmicom i išla ka pobedi. I trofeju! Strašna trojka Bjelice bila je dobar nagoveštaj! Ali nije moglo tako lako.

Držali su se naši momci. Imali sve u svojim rukama. Na 69:72 Vasilije Micić je bio na liniji penala. Međutim, nije pogodio nijedno bacanje. Tanasis Adetokunbo jeste – trojku! Za poravnanje i – ispostavilo se – produžetak. Srbija je za poslednji napad imala 12,5 sekundi. Nije ga iskoristila.

U ekstra periodu put ka pobedi Srbiji su pokazali Bjelica i Bogdanović, da bi pred 23,2 sekudne pre kraja na šutu za tri fauliran Gudurić. Ubacio je sva tri penala za 80:85… Kraj je bio blizu. A posel rampe Bogdanovića asve je bilo gotovo.

Srbija se odmah posle utakmice vraća u Beograd, put u Kinu, na završni deo priprema i tri nove utakmice, zakazan je za 20. avgust. Ostaje da se vidi, da li će u avionu biti i Miloš Teodosić.

Grčka – Srbija 80:85 (19:17, 19:14, 19:21, 15:20, 8:13)
Grčka: Larencakis 5, Koniaris 2, Atiniu, Kalates 15 (7 as, 4 sk), Burusis 10 (6 sk), Papajanis 4, Printezis 4 (4 sk), Vasilopulos 3, J. Adetokunbo 20, T. Adetokunbo 17 (5 sk), Mitoglu.
Srbija: Simonović 6 (4 sk), Bogdanović 28 (9-5 za tri, 7 sk, 4 as), Bjelica 18 (8-4 za tri, 14 sk, 4 as), Raduljica 2 (5 sk), Birčević, Milutinov 14 (4 sk), Micić 5 (4 as), Gudurić 7 (4 sk). Jović 5 (6 as), Marjanović.