Perperoglu i Regland izvukli nervoznu Zvezdu

Pobedi se u zube ne gleda, to je jedino što bi Zvezda trebala da pamti posle gostovanja i teško izvojevane pobede u Monaku – 63:66 (6:17, 18:12, 20:8, 19:29).

Nervozni su bili crveno-beli tokom većeg dela meča, kako u napadu, šutevima i slobodnim bacanjima, tako i u odbrani velikim brojem grešaka. Ipak, uspeli su izabranici Milana Tomića da pronađu način da slave i u takvim uslovima, sa prinudnim pauzama zbog kvara semafora.

Perperoglu je “povukao” kada je bilo najpotrebnije, Regland pogodio kada je trebalo, Cirbes se borio u reketu. Dovoljno za drugi trijumf u Evrokupu.

Bilo je Zvezdi potrebno vreme da se navikne na obruče u Francuskoj. Više od tri minuta nisu uspevali da postignu koš, Kikanović je to kaznio sa četiri poena, sve dok Faje iznuđenim šutom preko ruke nije pogodio trojku za “buđenje” (4:3).

Kikanović je potom poentirao, da bi onda ulazak Perperoglua ulio dodatnu sigurnost srpskom timu. Stratos je sjajnom asistencijom pronašao Simanića za zakucavanje, posle čega je uz zvuk sirene pogodio trojku za prvo dvocifreno vođstvo na meču (6:17).

Usledila je nešto kraća pauza, pojavili su se problemi sa statistikom u dvorani. Sudije su porazgovarale sa Tomićem i Filipovskim koji su se složili da meč može da se nastavi.

Nije uspela Zvezda da zadrži ritam iz drugog dela prve deonice. Ponovo su počeli da se ređaju promašaji, što je Monako iskoristio da serijom 8:0 izjednači. Uspeli su “prazan hod” da prekinu Beron i Dobrić i da vrate prednost pred odlazak na odmor (24:29).

Samo što je počelo drugo poluvreme usledili su novi problemi. Ponovo sa semaforom. Ovog puta nije moglo da se vidi vreme, kao ni broj faulova. Sudija je to objasnio dvojici trenera, dao im tajm-aut da porazgovaraju o svemu. Za to vrmee su organizatori na sve načine pokušavali da reše veliki problem. Posle desetak minuta prinudne pauze, u kojoj su igrači trenirali da bi ostali “zagrejani”, meč je konačno nastavljen.

Pauza je znatno više prijala domaćem timu, Regland je ušao u kontra-ritam, lopta je posle jednog od njegovih prodora završila zaglavljena između table i obruča, posle čega je zaradio i treću ličnu. Serijom 15:0 Monako tera Tomića da traži minut odmora (42:31).

Kriza crveno-belih je produbljena sa pet uzastopnih promašenih slobodnih bacanja. Tomić je pokušavao da pronađe petorku, grao je sa dva plejmejkera, koliko-toliko je to dalo rezultat i ostavilo Zvezdu u igri na oko osam minuta pre kraja, najviše zahvaljujući trojkama Perperoglua (48:44).

Regland je poentirao pod faulom, dao naznake povratka u ritam, da bi odmah zatim napravio i četvrtu ličnu, pa je morao na klupu. Na scenu je tada stupio Cirbes, što poenima, što neverovatnom energijom i borbom, da bi posle poena Berona Zvezda stigla i do vođstva (55:56).

Došlo je do koškanja između Perperoglua i Utare, arbitri su to rešili obostranom tehničkom. Na nešto više od dva minuta pre kraja se Regland vratio na parket.

Dve trojke su promašili Faje i Perperogu, da bi Regland, koji se mučio, dobio priliku, odmah se podigao na šut i pogodio za tri na 37 sekundi do kraja (61:64). Pokušavali su domaći igrači trojkama da izjednače, nisu uspevali, Regland je to kaznio sa dva pogođena penala čime je stavio tačku na nade za bilo kakav preokret protivnika.

MONAKO: L. Džons 4, Beri, Nidam 2, Lakomb 2, Šam, Kikanović 22, Lubaki, Dž. Džons 6, Robinson 11, Utara 4, Hamer 10, Žozef 2.
CRVENA ZVEZDA: Regland 13 (4 as), Radanov, Čović 5, Perperoglu 13 (5 sk), Lazić, Faje 5, Beron 12, Dobrić 2, Ristić, Simanić 2, Cirbes 6, Odžo 5 (5 sk).