Srbija bolja od šampiona

Mlada reprezentacija Srbije – igrči ne stariji od 20 godina – pobedom je startovala na Evropskom prvenstvu u Tel Avivu. U utakmici u kojoj su oba tima više pažnje posvetila napadu, pa i koji je obeležilo dosta uspona i padova na obe strane, izabranici Olivera Popovića su odlično odigrali poslednji period i zaustavili zahuhtalog domaćina, inače šampiona Evrope u ovom uzrastu: Srbija – Izrael 92:81.

Srbija je povela trojkom Andrije Marjanovića, ali su Izraelci uzvratili serijom 8:0 i agresivnom i brzom igrom kontrolisali utakmicu na samom startu. Ulaskom Marka Pecarskog Srbija je uspostavila ravnotežu i stigla do izjednačenja na kraju prve četvrtine – 19:19. Naš mladi tim bio je sve sigurniji što je rezultiralo vođstvom 38:25 u 16. minutu posle trojki Marjanovića i odličnog Ranka Simovića. Imao je naš mladi tim i plus 14 (43:29), ali je domaća selekcija do kraja prvog poluvremena uspela da smanji na 43:33.

Nošeni podrškom bučne publike Izraelci su mnogo bolje zaigrali u nastavku susreta i preko razigranog Denija Avdije i Jama Madara smanjili na 59:58 u 27. minutu, a već u sledećem napadu novom trojkom došli do vođstva – 61:59. Uspeli su srpski reprezentatativcui da se donekle konsoliduju u finišu treće deonice i povrate prednost – 64:61.

Na startu poslednje četvrtine domaći tim kreće još žešće i pravi seriju 8:1. Tada na scenu stupa Nikola Mišković koji sa dve trojke ponovo vraća prednost na našu stranu 70:69. To je podiglo samopouzdanje srpskim reprezentativcima koji su u 37. minutu poveli sa 79:73. Pokušali su Izraelci na sve  načine da dođu do proekreta, ali su izabranici selektora Popovića odigrali najzrelije i najbolje u samoj završnici i stigli do zasluženog trijumfa – 92:81.

Sledeći rival našeg tima, u subotu od 15 časova, je selekcija Ukrajine koja je u prvom kolu izgubila od Italije 85:58.

Srbija – Izrael 92:81 (18:19, 24:14, 21:28, 28:20)
Srbija: Mišković 17 (4 as, 4 izg), Momirov 7 (13 sk, 6 as), Simović 18 (9 sk), Uskoković 10 (7 sk, 8 as), Vulikić 11 (7-3 za tri, 4 sk), Đorđević, Jovičić 3, Marjanović 13 (6-1 za tri), Matić, Pecarski 11 (5 sk), Stajčić 2, Tadić.
Izrael: Alber 5, Avdija 14 (9-1 za tri, 8 sk, 6 as), Hanoči 8 (4 sk), Madar 24 (7-3 za tri, 9 as, 4 izg), Malka, Adam, Amir, Avivi 10, Kravic 8 (8 sk), Levinson, Porat 10, Sus 2.