Aleksandar Đorđević, legenda srpske košarke, govorio je za Sport Klub o jednoj od najaktuelnijih tema u evropskoj košarci.
Nedavno je Đorđević, uz još 600 košarkaških stručnjaka, ispred Evropskog košarkaškog foruma, pokrenuno inicijativu, koja se odnosi na regulisanje nekih propisa, koji se tiču sve češćeg odlazaka mladih igrača na koledže.
„Održiv sistem – to je ključ! Nagraditi i „male” klubove, trenere koji rade za male pare na izgrađivanju mladog igrača. Ti ljudi decenijama rade za smešan novac, na rubu su egzistencije, pa samim tim i entuzijazma. Mora da se pronađe rešenje da se deo velikih profita u SAD vraća u bazu, po zakonskim propisima FIBA i NCAA,” započeo je Aleksandar Đorđević, a onda u dahu nastavio.
„Želim da naglasim da sam ja apsolutno za odlazak na studije (u SAD) ali pod određenim uslovima, pod kojima će svako da dobije ono što mu pripada. Suština je da FIBA konačno, naglašavam – konačno; mora do vodi računa o svojoj produkciji. O poljima iz kojih od semena mora da nikne pšenica, pa tek onda hleb – koji onda mora da nađe put do kupca: NCAA, NBA, profesionalna košarka. Sada NBA vraća preko „buyout-a” velikim klubovima koji imaju ugovore sa igračima, dok se NCAA „sakrila” iza NIL-a. Pa ko je zaslužan što igrači imaju „Name, Image i Likeness”, što su dobili takav komercijalni potencijal?!”
Ističe da je i te kako da mali klubovi dobiju neku naknadu za mlade igrače koji im odlaze.
„Prekinuće se niz za koju godinu ako se ne nađe način da se nešto vrati u bazu. Jedna od suštinskih stvari je da se znaju pravila i da ona važe za sve, da se uspostavi pravni okvir i novčane naknade i za „male klubove”, za igrače do 18 godina, za sve što se tiče transfera igrača u mlađim uzrastima. Naši juniorski treneri su istorijski „underpaid” i „undervalued” (malo plaćeni i potcenjeni). Njih sistem mora da nagradi u celoj priči, jer oni su praktično ti „high school” (srednjoškolski) treneri kakvi su u američkom sistemu itekako dobro plaćeni i nagrađeni, a pritom rade u fantastičnim uslovima. Red je da i naši mladi treneri dobiju takav status kroz sistem, koji mora da postavi FIBA, jer su svojim radom to i zaslužili.“
Naglašava da ovo nije borba za srpsku košarku, već za košarku generalno.
„Normalno, meni su najvažniji naši treneri, naš sistem, ali smatram da su generalno, svuda u svetu, treneri mlađih kategorija nedovoljno plaćeni. Treba uspostaviti fer sistem u kojem će se adekvatno vrednovati njihov rad i da se na taj način utiče na sistem formiranja trenera koji bi radili sa mladima, na njihovo usavršavanje…“
O ovome je govorio dok je još uvek bio selektor reprezentacije Srbije.
„Deo prihoda koji se sliva u američki sistem, mora da se vrati u celu vanameričku platformu stvaranja igrača. O tome sam još pre deset godina razgovarao u Ženevi sa tadašnjim generalnim sekretarom FIBA Patrickom Baumannom. Tražio sam od njega da FIBA to stavi na svoj dnevni red i uspostavi novi, pravedniji košarkaški poredak,“ zaključio je Aleksandar Đorđević.
- I oni primaju proklete plate, Nikola Jokić ima više odgovornosti nego bilo ko drugi u NBA ligi”
- Partizan obavestio navijače kako do karata za turnir u Australiji
- Jedan poziv menja sve: T.J. Shorts izabrao gde će nastaviti karijeru
- Ostoja Mijailović otkrio planove Partizana o potencijalnim pojačanjima
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.






