Basketball Sphere donosi detalje: Kako je Virtus doživeo brodolom – ko je kriv, ko nije, šta dalje i šta to znači za Crvenu zvezdu?
Situacija u kojoj se nalazi Virtus jedna je od centralnih tema u evropskoj košarci ove sezone. Loš početak u Evroligi, pa razlaz sa Lucom Banchijem, dolazak Duška Ivanovića, pa medijski udari sa svih strana… Tabela elitnog takmičenja koja pokazuje nimalo prijatnih 7-23, vezani neuspesi i u Seriji A, navodi o trzavicama između sportskog sektora, trenera i igrača…
Šta je pošlo po zlu za najveći hit prvog dela prošle sezone i kako se desilo to da se gigant iz Bolonje sada nađe u ovakvoj poziciji? Kako i kada je sve počelo? Šta je istina, a šta pokušaj destabilizacije kluba? Šta sve to znači u svetlu predstojećeg susreta sa Crvenom zvezdom?
Na sva ova pitanja Basketball Sphere pokušaće da odgovori u ekskluzivnoj priči koja sadrži elemente informacija iz izvora bliskih italijanskom velikanu.
Pitanje vlasništva i “katastrofični scenario”

Pre nešto više od godinu dana obelodanjeno je da je vlasnik Virtusa, Massimo Zanetti, prodao 50 odsto udela u Massimo Zanetti Beverage Group (MZBG) firmi QuattroR. MZBG-u pripada i kompanija Segafredo, generalni sponzor giganta iz Bolonje i samim tim što je apsolutna moć prvog čoveka Virtusa umanjena tim potezom, počele su brojne spekulacije o tome kakva je budućnost dvostrukog šampiona Evrope.
Na sve to, u Virtusu trenutno vlada dvovlašće – Zanettijev Segafredo ima jedan udeo u vlasništvu, dok kompaniji CRIF Carla Gherardija sada pripada 45 odsto posle početnih 40. Sve to u kombinaciji bilo je dovoljno da prethodno leto postane izuzetno izazovno za crno-bele. Tako je čitava situacija protumačena kao katastrofa – odustajanje Segafreda i izlazak generalnog sponzora iz Virtusa i već je počela da se priprema teritorija za dolazak nekih novih vlasnika, a samim tim i okretanje drugog lista u Bolonji.
- Vratio se Will Clyburn i otkrio šta je potrebno za pobedu nad Crvenom zvezdom
- Duško Ivanović ne mari za probleme Crvene zvezde: To ih čini još opasnijim
Prema informacijama brojnih evropskih medija, izraelska grupa bila je zainteresovana da preuzme Virtus i od tog momenta kreću prvi problemi u pripremi za narednu sezonu. Tada se pojavljuju i glasine u vezi sa dolaskom Saše Đorđevića na klupu tima i pojačava se kritika Luce Banchija. Kako se može čuti, sumnja se da je to bila tendenciozna namera određenih medija kako bi se Zanetti destabilizovao i kako bi druga struja potencijalno preuzela klub, pritom ne misleći na Gherardija sa kojim “kralj kafe” ima vrlo dobar odnos. Sve to je potvrdio i sam vrh.
,,Nikada se nisam video ni sa kim iz Izraela, i nisam pregovarao. Ni napismeno nisam dobio ponudu. Agent Saše Đorđevića i izvršni direktor Luca Baraldi su pričali. Verovatno je hteo da vrati svog klijenta da trenira Virtus. Otišli su na ručak. Ali mene to ne zanima. Ono što ja radim je jedino bitno, jer sam ja predsednik, a ne oni koji pričaju okolo. Ako jedan agent ide okolo i priča o ponudama, ne znači da je to istina. Svako može da priča svašta. Gde su sad Izraelci? Amerikanci? Voleo bi da ih vidim, gde su?”, pitao se Zanetti.
Prekasno sklapanje tima za narednu sezonu

Virtusu je problem glasina oko pitanja vlasništva bio poslednje što mu je trebalo, zbog čega je klub morao da objavi zvanično saopštenje da nikakvog odustajanja, niti prodaje neće biti. Međutim, šteta je u međuvremenu već učinjena.
Opšte je poznato da je italijanski sastav u veoma nezavidnom položaju, kada je reč o prelaznom roku. Nemaju garantovano mesto u Evroligi, zbog čega moraju da čekaju odluku deoničara o narednoj sezoni. Uz to, Virtus nije poznat kao najmoćniji finansijski tim, tako da je prostor za manevar minimalan.
- Virtus uručio drugi otkaz za manje od 24 sata pred gostovanje Crvenoj zvezdi
- Izjava Duška Ivanovića izazvala haos u Virtusu pred meč sa Crvenom zvezdom
Tako je sportski sektor sastava iz Bolonje na čelu sa generalnim menadžerom Paolom Roncijem, ali i trenerom Banchijem uveliko radio na tome da preko svojih veza privoli određeni broj kvalitetnih igrača koji će činiti okosnicu tima u predstojećem periodu. U tome su i uspeli. Bar se tako činilo u prvi mah. Gde je onda bio problem? Prema saznanjima Basketball Sphere, Virtus je dogovorio zvučna pojačanja na bekovskim pozicijama, a reč je o igračima koji trenutno dominiraju Evroligom i poznati su našoj redakciji. Međutim, do realizacije nije došlo, jer budžet još uvek nije bio definisan.
Situacija se otegla, ekipa je kompletirana kasno, dok ni tada nije vladao mir u kući, da bi se došlo do kulminacije. Jedan deo medija je u nedelju dana nikad jače udario po Zanettiju i Ronciju, kritikujući usput i potpise Anta Žižića i Willa Clyburna, predstavljajući superzvezdu Evrolige nespremnog za izazove u sezoni koja predstoji. I tu je prvi čovek Virtusa morao da kaže – dosta. Iskoristio je veliki uticaj i moć koju ima da bi sklonio Baraldija i rezultat svega toga bio je da su svi ti medijski udari odjednom utihnuli.
Jasna raspodela zaduženja i dolazak Duška Ivanovića

Prema saznanjima Basketball Sphere, oklevalo se i u slučaju jednog od najtraženijih igrača Evrope prošlog leta i najboljeg igrača Virtusa, Tornikea Shengelije, na koga su se ozbiljnije nameračili Crvena zvezda i Panathinaikos. U slučaju ponuda akutelnog šampiona Evrope, konstantno je menjano mišljenje u vezi sa iznosom “buyout-a”. Kada se sve sabere, Zanetti je morao da preseče i donese odluku o tome da se rastane sa Baraldijem, dugogodišnjim saradnikom.
,,Ne postoje problemi u Virtusu. Ponosan sam što sam vlasnik i nastaviću to da budem. Imam vrlo dobar odnos sa partnerom Carlom Gherardijem. Trenutno, u klubu je odlična situacija. Problemi sa kojima se suočavamo na parketu ove sezone takođe imaju vezu sa negativnošću koja je okružila klub prošlog leta, najviše zbog pojedinih medija i nekih ljudi iznutra. Od ovog momenta, biće napravljena jasna separacija između finansijskog i sportskog sektora. Ako hoćeš da pričaš o sastavu, pričaćeš sa Roncijem”, bile su reči prvog čoveka Virtusa kojim je nedvosmisleno stavio do znanja kakva će biti raspodela moći.
Takva je bila pozadina ulaska italijanskog sastava u ovu sezonu. Pod takvim okolnostima, verovatno je bilo i logično da se uspesi ne nižu baš u najvećoj meri u Evroligi, zbog čega je Banchi i podneo ostavku, svestan da je pokušao, ali isto tako i nemoćan da unapredi situaciju. I na njegovo mesto došao je Duško Ivanović. Posle tzv. “Duško effect-a” i pobeda na startu, počeli su problemi i za crnogorskog stručnjaka. Imao je Ivanović poteškoća i sa odsustvom najbitnijih igrača poput Clyburna, tako da mu ni zdravstvena situacija nije išla naruku.
I kao da se čekalo novo posrtanje Virtusa da ista grupa medija sada počne ponovo da nadvija negativnost oko ekipe iz Bolonje. To što je Ivanović igrače nazvao “gubitnicima” posle poraza od Maccabi Tel Aviva, bio je signal za nove navode o tome da postoje tenzije na relaciji sportski sektor-trener. Kako se može čuti, to ne odgovara istini. Jasno je da hemija ne može da bude na savršenom nivou sa 7-23 u Evroligi, ali u Virtusu, kako kažu, pozitivno gledaju na “auru” sadašnjeg trenera.
Drugi razlozi slabije sezone i Virtus kao brend

Dosta kritike u domaćim medijima Virtus je dobio i zbog angažovanja Justina Holidaya iz NBA lige. Na odobrenje Ivanovića, italijanski sastav je odlučio da posle probnog perioda angažuje Amerikanca koji se do sada nije dobro pokazao, što je donekle i logično.
Retko ko je “pogodio” sa NBA akvizicijama ove sezone – Fenerbahce je doveo, pa otpustio Bobana Marjanovića i Skylara Maysa, Real Madrid se odrekao Dennisa Smitha Jr, ni Anadolu Efes se nije proslavio sa Stanleyem Johnsonom, Monaco se rastao sa Furkanom Korkmazom…
Sa druge strane, Milano je osakaćen povredama, bez Josha Neboa i Freddiea Gillespiea u najbitnijem momentu sezone, a Ettore Messina odlučio je da ne reaguje na tržištu, svestan da je ono veoma siromašno. Tako u Virtusu ističu da to što se Holiday nije najbolje snašao ne treba da bude predmet novih negativnosti, kada je to trend i sa ostalim ekipama iz elitnog ranga koje su po pravilu finansijski mnogo moćnije.
Glasine oko promene vlasništva i izlaska Segefreda iz Virtusa, potcenjivanje moći Zanettija, opstrukcije u vezi sa prelaznim rokom i sklapanje tima koje nije po meri zahtevima najvišeg košarkaškog ranga, kako se ispostavilo. Izdvojiti samo jednu stvar kao koren problema bilo bi jednostrano gledanje.
Uvid koji je Basketball Sphere imao u dosadašnji tok sezone giganta iz Bolonje predstavlja široku lepezu poteškoća sa kojim se suočava velikan koji stremi ka tome da bude standardni član Evrolige i možda je baš ta neizvesnost koren svih spekulacija i spoticanja koje mogu da zadese jedan klub.
Činjenično stanje je takvo da je Virtus bio apsolutni hit prvog dela prošle sezone dok se nije suočio sa brojnim povredama, da je imao čak 11 pobeda zaredom na svom parketu u Evroligi, što teško i najboljima može da pođe za rukom. Da ima tradiciju kao dvostruki šampion, ali i planove za budućnost, s obzirom na to da bi nova dvorana trebalo da bude završena do 2026. godine. Da će biti tako, dokazuje i ugovor koji je sa arenom potpisao Davis Cup. Za tri sezone otkako je krenulo novo poglavlje u Virtusu u Evroligi, samo su Zalgiris i novi član elite Paris uspeli da izbegnu poraze od italijanskog tima.
Takvu težinu trenutno ima Virtus, a sa potencijalnim dolaskom čuvenog Mauricija Gherardinija, Gherardijevog druga iz detinjstva, za šta postoji šansa, teško je zamisliti da bi sastav iz Bolonje mogao da se izuzme iz društva najboljih, mada se sa Evroligom nikad ne zna.
Takav Virtus u 31. kolu Evrolige stoji na putu Crvenoj zvezdi, u verovatno i najbitnijoj utakmici srpskog tima u poslednjih nekoliko sezona. Sa nikad više rezultatskih problema, a opet željan da sa Ivanovićem na čelu na sve kritike i trzavice u dosadašnjem toku sezone odgovori pobedom kada to niko ne očekuje.
Basketball Sphere intervjui:
- Bogdan Bogdanović za Basketball Sphere: Nema tu neke velike nauke – zaboraviti prošlost i koncentrisati se na budućnost
- Ettore Messina za Basketball Sphere: Nekada je teško razumeti u kom pravcu ide Evroliga
- Luka Šamanić za Basketball Sphere: Prerano sam otišao u Barcelonu, Hrvatska je tamo gde pripada – kada smo svi na okupu malo je boljih od nas
- Amar Gegić za Basketball Sphere: Takav stres još nisam doživeo otkad igram košarku
- Josep Maria Izquierdo za Basketball Sphere: Željko Obradović je lider, Ostoja Mijailović pružio podršku kada je bilo teško
- Theo Maledon za Basketball Sphere: Nando de Colo kao uzor, Victor Wembanyama ne treba da žuri sa povratkom na teren
- Nemanja Jovanović za Basketball Sphere: Sterling Brown je veliki pobednik, Isiaha Mike još nije pokazao pun potencijal