Evroliga gradi novi finansijski model, u koji su uključeni i navijači, a gde Partizan i Crvena zvezda za sada nemaju ulogu, kako se čini.
Evroliga je u prethodnim godinama učestvovala u tržišnoj utakmici sama sa sobom, pronalazila načine kako da unapredi sistem, dok je sada sve to pod velikom lupom. Najviše zbog najavljenog dolaska NBA Evrope, koji se sve više bliži. Zbog toga je potrebno i ponuditi nešto evroligaškim klubovima, kako bi ostali deo ove elite. O tome je u opširnom intervjuu za Sport24 govorio finansijski direktor Evrolige, Xavi Pouyada.
Kako je došlo do napretka u finansijama?
,,Nakon pandemije, akcionari su se opredelili za prelazak sa sistema raspodele zasnovanog na broju pobeda na model koji se temelji na konačnom plasmanu, smatrajući da takav pristup klubovima donosi veću finansijsku stabilnost. Kada je reč o ovogodišnjem Final Fouru, iz sportskog fonda predviđeno je 2.400.000 evra za šampiona, 2.100.000 za finalistu, 1.800.000 evra za trećeplasirani sastav i 1.500.000 za četvrtoplasirani tim. Ipak, treba naglasiti da taj iznos čini tek 25 odsto ukupne sume koja se raspodeljuje klubovima. Preostalih 75 odsto, takozvani „market pool“, deli se prema kriterijumima vezanim za poslovne aktivnosti. Na taj način model istovremeno vrednuje sportski rezultat, ali i prepoznaje komercijalni doprinos klubova kompletnom ekosistemu lige.”
Nije detaljnije razradio temu “market pool-a”, ali je zato podelio interesantan podatak. Da više od desetinu budžeta akcionara Evrolige finansira upravo elitno takmičenje. Malo li je?
,,Smatramo da je dosadašnji napredak veoma dobar, ali verujemo da je ono što sledi još značajnije. Prostora za dalji rast i dalje ima mnogo i upravo na to smo usmereni. Kao što sam već istakao, prihodi klubova rastu bržim tempom od osnovnih troškova, što predstavlja ohrabrujući signal. Naš zadatak je da taj trend dodatno osnažimo i maksimalno iskoristimo njegov potencijal.
Ipak, važno je dati širi kontekst aktuelne situacije: klubovi akcionari Evrolige trenutno u proseku ostvaruju oko 11 odsto ukupnog budžeta kroz raspodelu prihoda lige, a prema našim projekcijama taj udeo bi ove sezone trebalo da poraste za dodatnih 1,5 do 2 procenta.”
Pokušao je da se dotakne i fudbala, sa tim što šampion Lige šampiona dobija 10 puta više novca – gotovo 25 miliona evra…
,,Ukoliko ove brojke uporedimo sa iznosima koje ostvaruju klubovi učesnici Lige šampiona, takmičenja koje se u Evropi smatra opšteprihvaćenim standardom komercijalne izvrsnosti, dolazimo do veoma sličnih procenata. Time želim da podvučem da, uprkos velikom prostoru za dalji rast, aktuelna situacija svakako pruža razlog za optimizam”, zaključio je funkcionier Evrolige, svestan i sam da brojevi u fudbalu i košarci ne mogu da se porede, bez obzira na isti procenat.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.


