Izvršni direktor Evrolige, Chus Bueno, obratio se medijima u danu pauze između polufinala i finala elitnog takmičenja.
Chus Bueno je subotu posvetio obraćanju medijima kojima je govorio o aktuelnim pitanjima i budućnosti Evrolige.
Kao što je ranije najavljeno, Evroliga planira da umesto stalnih i privremenih licenci uvede franšize, a među zainteresovanima za tako nešto su Crvena zvezda i Partizan.
“Oba kluba su pokazala zainteresovanost da budu franšize. Ne znamo koliko brzo ćemo se proširiti, za godinu, dve, tri… Želimo da povećamo broj, sa 18-19 na 22, pa na 24 ekipe. To bi nam omogućilo da imamo više franšiza, ali i da dodatno otvorimo pristup Evrokup klubovima.
Partizan i Crvena zvezda su sa nama od početka, pokazali su posvećenost ovoj ligi i šta donose na sto. Strast, pune arene… Voleli bi da ih imamo, ali moraju da prođu kroz proces, da plate određena obeštećenja, ali dobiće popust na cenu koju bi mogao da dobije neko sa strane. Vrednost lige je 1,4 milijarde, ako želite da budete franšiza, to će biti oko 80 miliona, ali za one koji su bili sa nama, to će biti značajno manje.
Rast je prisutan i naša ideja će omogućiti nastavak rasta. Preći ćemo na franšize sledeće godne i imamo 17 timova koji to žele, ali i mnoge klubove koji su zainteresovani za Evrokup. Stvorili su projekat, tu su u investitori spremni da ulože novac. Na dobrom i zdravom smo mestu”, započeo je Bueno.
Potom je morao o najaktelnijem problemu – tačnije zamerkama koje je Fenerbahce imao zbog nesporazuma sa kartama.
“Imali smo problem sa kartama, koji je nastao zbog platforme koja nije mogla da izdaje karte tako brzo i to je dovelo do konfuzije. Sve je sređeno i neće se ponoviti. Što se tiče onih koji nisu mogli da uđu u dvoranu, to je bilo 187 ljudi. Postarali smo se za njih i na kraju su ušli. Niko bez karte nije bio u dvorani. Kad smo proverili da su pomenuti ljudi na listi, pustili smo ih da uđu.
Svakako, izvinjavamo se navijačima Fenerbahcea, uspeli su da uđu pred početak utakmice, ali razumemo frustraciju koju su osetili. Radimo na tome da sutra bude najbolje moguće iskustvo. Potrudićemo se da niko bez karte ne uđe, ali sve su to normalne procedure.”
Bilo je priča i da će elitno takmičenje pooštriti kazne.
“Prolazili smo kroz poteškoće sa disciplinskim timom. Mnogo toga utiče na utakmice, što ćemo pokušati još strožije da kažnjavamo, kako bi zadržali intengritet mečeva.
Žaštitićemo sve one koji su akteri na terenu i utakmici. Moramo da radimo sa klubovima da sve to eliminišu, neke stvari nisu prihvatljive u dvoranama. Ako se kazne dešavanju sve češće, biće sve veće, jer moraju da motivišu ljude da prestanu da rade stvari zbog kojih su kažnjavani.”
Još je rano za priče o formatu.
“Previše rano je da znamo precizno. Pričamo sa timovima o tome šta će biti najbolji format, ali još je rano za jasan put. Istražujemo više različitih opcija.”
Potom se Chus Bueno osvrnuo i na konkretne klubove i lige. Prvo VTB.
“Pratimo Vlade – sankcije još postoje. U konstantnoj smo komunikaciji sa FIBA, ali s obzirom na trenutnu situaciju, još ne možemo da razmišljamo o odlasku u Rusiju.”
Potom izraelski klubovi.
“Nadamo se da se vraćaju kući čim se rat završi, ali bezbednost je na prvom mestu.”
Sledeći Final Four je ponovo planiran u Abu Dabiju.
“Kao što znate, imamo dogovor sa Abu Dabijem za sledeću godinu. Naravno, ne idemo na Bliski istok dok se tamošnje stanje ne reši. Nadmao se da će se sve rešiti, da će biti bezbedno. Isto je kao Izrael. Imamo ugovor, rado ćemo se vratiti, ali bezbednost na prvom mestu. Razmišljamo o drugim opcijama i planu B. Moraćemo da sačekamo, ali za par meseci ćemo morati da sednemo“.
Kakva je budućnost francuskih klubova?
“Veoma smo srećni jer je Asvel potpisao. Pričamo sa Parisom o raznim opcijama, to je sjajan klub i fantastično je sve što su odradili u tom gradu. Pričamo o dugogodišnjem partnerstvu. Monaco zna da mora da sredi finansijsku situaciju i da pronađe vlasništvo sa kojim možemo da budemo sigurni, jer su u teškoj poziciji. Uz dobru vlasničku strukturu, voleo bi da ih imamo.
Sjajno smo se proveli u Bourgu, fantastična atmosfera, veoma dobra organizacija… Ipak, ima mnogo izazova pred njima, ali ako ne završe u Evroligi, definitivno ćemo razmatrati dugoročnu saradnju za Evrokup.”
Aris i PAOK su takođe klubovi koji su najavili milionska ulaganja i pohod na Evroligu.
“Pričali smo, imaju velike ambicije, sviđaju nam se. Još moraju da rastu, da naprave još neke korake, kako bi došli na nivo ove lige koja je vrlo kompetivina, gde ljudi ulažu veliki novac i u kojoj je potreban veliki napor kako na terenu, tako i van njega.”
Upitan je Chus Bueno i kakva je situacija sa Real Madridom?
“Sa njima smo u stalnoj komunikaciji i optimistično smo da će potpisati. Ako pitate mene, verujem da če potpisati. Među osnivačima su, doneli su vrednost, imaju velike investicije ovde. Ovo je najbolje mesto za Real Madrid.”
Za sada ništa od proširenja,
“Razmišljali smo da promenimo broj učesnika, da igramo sa 20 ili 22, razmatrali smo šta pričaju ELPA, treneri… Tri tima su igrala van svojih zemalja, jedan je imao finansijske probleme. Morate da garantujete da je broj koji imate sada dobar, pa onda da se proširite. Pričaćemo o 22 učesnika, ali kad nestane neizvesnost. Sad je bolje nastaviti ovako”, zaključio je Španac.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.


