Gist nije mogao sam – Budućnost trojkama srušila Zvezdu

Repriza finalne serije ABA lige u drugom kolu regionalnog takmičenja pripala je Budućnosti. U dvorani “Aleksandar Nikolić” su Podgoričani savladali Crvenu zvezdu – 81:89 (20:26, 22:18, 21:22, 18:23).

Crveno-beli su držali rezultatski priključak sve do momenta kada je Džejmsa Gista stigao umor. Uz sve to su gosti imali sjajan šut za tri poena (21-12), dovoljno za drugu pobedu u drugom kolu i prvi poraz srpskog šampiona.

Proteklo je prvo poluvreme u igri po serijama. Prva je Budućnost, trojkama Šehovića i Nikolića stekla osetniju prednost (10:19). Usledio je odgovor, ponajviše zahvaljujući dve trojke Dženkinsa koje su “razmrdale” domaćina (17:21).

Taman kada je delovalo da su crveno-beli preuzeli konce igre, tandem Čović-Gist je funkcionisao savršeno, lako su pronalazili rupe u odbrani protivnika, iskusni centar je sve to umeo da iskorist (35:33). Međutim, problem na drugoj strani je bila baš igra u defanzivi. Svaki dobar potez u napadu nisu uspevali da nagrade. Podgoričani su, ponovo najviše šutom za tri (13-6) otišli na pauzu sa prednošću (42:44). Najsvetlija tačka bio je upravo Gist koji je za 13 minuta upisao 18 poena, uz četiri skoka i tri asistencije.

Ista slika viđena je i po povratku na teren. Budućnost je na nastavila da koristi loše reakcije odbrane Zvezde, dok je Gist isto činio na drugoj strani. Taman kada su crveno-beli stekli prvu veću prednost (59:54) usledila je serija Martina i Ivanovića koja je vratila prednost gostima pred odlučujućih 10 minuta (63:66).

Zvezda je nastavila da se bazira na igru u reketu, ali je i dalje veliki problem bilo branjenje šuta za tri poena protivnika. Bamford je pogodio trojku, pridružio mu se i Kobs, a crveno-beli su nastavili da se muče sa organizacijom igre. Većina napada je išla unutra što su gosti još lakše “čitali”, posebno kada je Gista stigao umor (78:85). Beron je trojkom vratio nadu, Kobs je polaganjem to anulirao, da bi promašena trojka Lorenca Brauna i definitivno potom stavila tačku na nade o velikom preokretu.

ZVEZDA: D. Braun 3 (3sk), Čović 6 (7as, 4sk), L. Braun 5 (2as), Davidovac 4, Lazić 2, Faje 2, Beron 11, Dobrić 8, Gist 27 (6as, 6sk), Dženkins 10, Simanić, Odžo 3
BUDUĆNOST: Kobs 16 (4as), Ivanović 14, Bamfort 8, Šehović 15 (4sk), Starovlah, Martin 17 (4sk), Ilić, Z. Nikolić 4, Božić 1, Popović, Mejers, D. Nikolić 14 (5sk)