Prema poslednjim informacijama, Gran Canaria je odlučna da napusti Evrokup i od naredne sezone nastupa u FIBA Ligi šampiona.
Kako piše Relevo, španski tim nema više ambiciju da se takmiči u Evrokupu i već su preuzeti prvi koraci kako bi se od naredne sezone istupilo iz pomenutog takmičenja. Čelnici Gran Canarie su, navodno, već obavili razgovore sa predstavnicima FIBA.
Nema sumnje da Gran Canaria godinama važi za jedan od najboljih timova u Evrokupu, ali isto tako je i malo realno da se pomenuti klub nađe u evroligaškom društvu, naročito na duže staze.
Pored sportskog aspekta, španski tim bi i ekonomski dosta bolje prolazio kao učesnik FIBA Lige šampiona. Naime, pomenuto takmičenje je dalo garancije klubovima u sledećim iznosima:
– 40.000 evra za učešće u grupnoj fazi
– 80.000 evra za učešće u Top 16
– 120.000 evra za učešće u četvrtfinalu
– 140.000 evra ekipi koja zauzme četvrto mesto
– 200.000 evra ekipi koja zauzme treće mesto
– 400.000 evra vicešampionu
– 1.000.000 evra osvajaču FIBA Lige šampiona
U protekle tri sezone imamo slučajeve poput Unicaje, Darussafake, Bamberga i Rytasa, da su istupili iz Evrokupa i svoju sreću potražili u FIBA ligi šampiona. Da li će tim putem krenuti i Gran Canaria, ostaje da vidimo.



