Trener juniora Crvene zvezde Branko Jorović govorio je za Basketball Sphere o nedavno završenom Adiddas Next Generation (ANGT) kvalifikacionom turniru Evrolige, Nikoli Topiću i tome na koga ga podseća, a osvrnuo se i na to koji je put razvoja mladog igrača u Srbiji.
Posle ere Dejana Radonjića i osvojene triple krune u prošloj sezoni, klub sa Malog Kalemegdana napravio je zaokret i na kormilo ekipe postavio Vladimira Jovanovića, čiji stručni štab su, između ostalih, činili i bivši igrači crveno-belih Marko Simonović i Branko Jorović.
Početak sezone nije bio uspešan za perspektivnog stratega, pošto je slabiji skor u Evroligi i poraz od Zadra u regionalnom takmičenju bio presudan za to da dođe do smene na klupi Beograđana.
Ekipu je preuzeo Duško Ivanović i posle nekoliko dana doveo nove pomoćnike. Tako su se stekli uslovi da Jorović pronađe drugačiju ulogu u okviru sistema Crvene zvezde. Odgovorno mesto vođe juniorskog pogona nametnulo se kao rešenje, nakon što je jedan od najvećih stručnjaka na ovim prostorima za rad sa mladima napustio svoju funkciju i otisnuo se put Azije.
,,Promena glavnog trenera u prvom timu, uslovila je i promene na mestu pomoćnih trenera. Tako više nisam bio deo stručnog štaba Crvene zvezde, što se poklopilo sa nekim drugim dešavanjima. Dugogodišnji trener i koordinator mlađih kategorija, Slobodan Klipa, otišao je za Kinu.
Dobio sam poziv od predsednika Nebojše Čovića i nisam se dvoumio nijednog trenutka, jer poznajem ljude u klubu i organizaciju. Sutradan sam odmah preuzeo ekipu i nastavio da radim ono što je započeto”, načeo je razgovor za Basketball Sphere Jorović.
Klipa ostavio veliki trag

Klipa je ostavio veliki pečat u razvoju nekih od najvećih talenata srpske košarke. Renome je počeo da gradi sredinom devedesetih u juniorima Beopetrola, zatim 2000. u U20 selekciji bivše Jugoslavije, da bi se kasnije etablirao kao prvi čovek FMP-a i Crvene zvezde, kada je reč o veštini rada sa mladim igračima. Sistem koji je postavio kod crveno-belih umnogome je pomogao i Joroviću da se prilagodi novoj poziciji.
,,Klipu znam 20 godina. Još od igračkih dana provedenih u FMP-u, gde je bio trener mlađih kategorija, kasnije i prvog tima, pa pomoćni trener Zvezde. Njegovu dirigentsku palicu prošlo je mnogo talenata – od Miloš Teodosića, Nemanje Aleksandrova, Duška Savanovića… Čovek je koji ima mnogo iskustva u tom radu.
Ja sam samo pratio već postavljen način funkcionisanja i razvoja mladih igrača. Sa druge strane, pokušavam to da obojim nekim svojim finesama. Klipa je ostavio veliki trag, ne samo u klupskoj, nego i u reprezentativnoj košarci. O svemu tome dovoljno govori količina medalja na ta dva nivoa.”
Polivalentnost kao adut
Rođeni Čačanin je tokom igračke karijere pokrivao različite pozicije, što ističe kao jedan od najvećih aduta u tome da talentima približi ono što se od njih zahteva.
,,Trudimo se da pokušamo da stvaramo igrače, koji će u neko dogledno vreme biti spremni da budu deo prvog tima, da li kroz predsezonu ili u takmičarskom periodu. Igrao sam na pozicijama dva, tri, četiri i pet, tako da znam šta je meni pomoglo. Znam koji su bili zahtevi nekih mojih trenera. Tako i ja pred svoje igrače postavljam maksimalne zahteve. Oni to prihvataju, jer znaju da će to na duže staze da pruži rezultate.”
Minuli rad Jorović i njegov sastav imali su priliku da prezentuju na nedavno završenom ANGT kvalifikacionom turniru Evrolige. Crvena zvezda je posle savršenog izdanja u grupi i skora 3-0, u finalu poklekla posle produžetka i izgubila sa 80:79 od Mege.
,,Prvi utisak je da je turnir bio za sve pohvale. Zvezda je klub koji 13. put organizuje taj događaj i to dovoljno govori o poverenju koje Evroliga ima prema nama. Prezadovoljan sam načinom na koji su moji momci pristupili tim obavezama, energijom, željom da se napravi dobar rezultat. Nije lako igrati četiri utakmice u tri dana.
Epilog je mogao da bude i drugačiji i da osvojimo. Sa druge strane, Nikola Topić je proglašen za najboljeg igrača. To je pokazatelj i da sa indivudalne strane dobro radimo, da ima talentovane dece. Sve ekipe su bile odlične, utakmice su bile na seniorskom nivou”, rekao je Jorović.
,,Svi znaju da šutnu i dodaju, ali Topić…”

Topić je iza sebe imao izvrstan turnir. Posebno zapažen bio je protiv “Next generation” tima Petterija Koponena, kada je odigrao partiju za pamćenje i upisao 49 poena, uz 12 asistencija za ukupan indeks korisnosti od 65. Posle četiri utakmice bio je prvi strelac, sa prosekom od 26,8 poena, a uz Andreja Mušickog iz Mege bio je i najbolji asistent sa 7,3 uspešna dodavanja, nakon kojih su saigrači postizali koševe.
,,Topić je predvodnik ove generacije, što je i pokazao na turniru. Rekao sam jednom prilikom da je suvo zlato evropske i svetske košarke. Vodio je ekipu kako individualnim učinkom, tako je igrao i za tim i pokazao da srpska košarka na poziciji plejmejkera ne mora da brine.
Vredan je, radan, lepo vaspitan, upija sve na terenu. Ima i sportsku porodicu. Igrao sam protiv njegovog oca Milenka, koji sigurno zna da ga savetuje i da mu kaže prave reči, kako da se izbori sa pritiskom.”
Šta je ono što Topića izdvaja od ostalih?
,,Svi znaju da šutnu, da dodaju. Kvalitet igrača proizilazi od načina donošenja odluka na parketu. Topić je i ranijih godina i sada u seniorskoj košarci u OKK Beogradu dokazao da je igrač koji maksimalno kontroliše situaciju na parketu, donosi vrhunske odluke i za sebe i za ekipu. To je ono što ga svrstava u sam vrh talenata u Evropi. I greške su sastavni deo puta, tako da, naravno, treba da nastavi još da radi”, naveo je trener juniora crveno-belih.
Prema rečima Jorovića, postoji jedan igrač na kojeg ga podseća to što Topić radi na parketu.
,,Što se tiče vizije igre, ima sličnosti sa Teodosićem, sa kojim sam igrao u FMP-u. Međutim, na turniru je pokazao da može da bude i na vrhunskom košgeterskom nivou, o čemu svedoče i 49 poena. Momak je koji je čvrsto na zemlji i ima radnu etiku. Želi da uči i sigurno su dobre godine pred njim.”
O generaciji 2005/06.
Pored Topića, Jorović je istakao još neke igrače na koje bi prvi tim Zvezde mogao da se osloni u budućnosti, uz napomenu da je svaki pojedinac iz njegovog sastava veoma bitan deo ekipe.
,,Za mene su svi moji igrači najbolji i svako ima određenu ulogu u timu. Imamo talentovane igrače, između ostalih i Lazara Gačića i Pavla Mišića, koji se vraća posle duže pauze zbog povrede.
U razvojnom sistemu trudimo se da svaki trening donese nešto dobro, da kao trener sve organizujem kako treba. Ostalo je na njima. Svi su trenutno na pravom putu i prema načinu zalaganja pokazuju da na njih može da se računa u budućnosti.”
Jorović je analizirao i situaciju sa talentima u drugim srpskim klubovima, koji su bili deo Evroliginog turnira i pripadaju generaciji pred kojom je kontinentalni šampionat.
,,Mega ima mlade igrače koji su deo reprezentacije – Mušickog, Bogoljuba Markovića, Danila Dožića, Filipa Jovića, koji je priključen za ovaj turnir. Kod Partizana tu su Viktor Mikić, Savo Drezgić, Stefan Plisnić. Svi su oni deo mlađih selekcija Srbije. Što se tiče ovog godišta, 2005/06, njemu treba da se posveti pažnja.
Od te generacije možemo da očekujemo mnogo u narednom periodu. Njoj sledi Evropsko prvenstvo u Nišu ovog leta, gde će ljudi imati priliku da vide plejadu mladih i talentovanih. Tu su i igrači koji igraju i žive van Srbije, poput Mitra Bošnjakovića iz Real Madrida. Tako da će taj događaj za njih da bude izazovan.”
,,Košarka je univerzalna u pristupu, i stariji mogu da napreduju”
Tokom godina viđali smo razne mehanizme i filozofije kojima se mladi igrači vode da bi uspeli. Jedan od njih podrazumeva razvoj u nižim ligama od one u kojoj se takmiči matični klub, a jedna od opcija je i da se kroz kvalitetan rad na treningu u vrhunskom klubu izbore određeni minuti u najvećim takmičenjima i tako gradi osnova za dalji napredak.
,,Ne postoji pravi recept. Tokom igračke karijere bio sam svedok raznih pristupa. Treba voditi računa da mladi igrači dosegnu maksimalan nivo u juniorskoj konkurenciji i da budu što spremniji za seniorsku košarku. Ako je neko i psihički i fizički spreman za to, treba da bude deo A tima. Primer je Topić, koji igra za OKK Beograd i praktično sam vodi tim u KLS.
Dynamic takođe ima igrača koji od kadetskog staža igraju domaću ligu i to je jedan od načina da se pored ozbiljnog razvoja stekne i iskustvo. Međutim, igrač mora da bude spreman, prerano ubacivanje u seniorski pogon može da bude teret. Sa druge strane, taj drugi put treniranja sa vrhunskim svetskim i evropskim igračima može da bude ispravan, zbog nemerljivog iskustva koje mladi igrač dobije od njih.”
Jorović je tokom trenerske karijere bio šef struke rumunske Politehnice Iasi, Železničara iz Čačka i Klika iz Arilja, a pored Zvezde bio je pomoćnik i u Bosni iz Sarajeva. Da li se sada pronašao u radu sa mlađim kategorijama ili mu je cilj da u budućnosti ponovo bude na kormilu nekog kluba?
,,Ne bih se bavio ovim poslom da nemam takve aspiracije. Košarka je univerzalna u smislu pristupa rada. I oni u poznijim godinama mogu da napreduju. Susretao sam se sa saigračima koji ne znaju određene tehničke stvari da izvedu.
Sa tog aspekta, pristup je manje više isti. Posao u mlađim kategorijama je obimniji. Više pažnje se posvećuje detaljima. Važno je baviti se košarkom, a koju će to doneti vrstu posla, videćemo”, zaključio je za Basketball Sphere Branko Jorović.
Piše: Vuk-Miloš Petrović (@vuk_milos_)