Kanada se sve češće spominje na košarkaškoj mapi kao nova sila koja bi mogla svrgnuti ekipu SAD-a s trona.
Nakon osvajanja bronzane medalje na FIBA Svetskom prvenstvu, ušli su u četvrtfinale Olimpijskih igara kao favoriti protiv reprezentacije Francuske. Iako je Francuska bila na ivici očaja zbog loših nastupa na Mundobasketu i u uvodnoj fazi olimpijskog turnira, sve su slabosti Kanade isplivale na površinu u tom duelu.
Bilo je poznato da je ekipa Jordija Fernandeza slaba na pozicijama u reketu, te je bilo iznenađujuće zašto je Kelly Olynyk – verovatno najvještiji visoki igrač tima – bio sveden na ulogu rezerviste. Olynyk, pored svoje visine i građe, poseduje izvanredan osećaj za asistenciju, šut spolja i preko potrebno iskustvo igranja protiv NBA centara. Njegova čvrstina, koja je uvek korisna u ovakvim utakmicama visokog rizika, takođe je vredna pomena.
Francuski centri su potpuno preuzeli kontrolu nad igrom protiv Kanade
Umesto Olynyka, na poziciji centra bio je favorizovan Dwight Powell. Iako i on ima značajno NBA iskustvo, Powell ima očigledne nedostatke u svojoj igri. Pitanje je da li bi ostao u NBA ligi da nije bilo njegove uloge u Dallas Mavericksima poslednjih sezona. Luka Dončić ga je pretvorio u odličnog partnera u pick-and-rollu, ali budimo iskreni – Dončić bi to mogao da uradi sa gotovo bilo kojim kompetentnim visokim igračem na svetu.
Takođe, deo tima bio je i Khem Birch, bivši NBA centar, dok igrači poput Chrisa Bouchera (dvostrukog uzastopnog NBA šampiona) i Brandona Clarka – važnog člana nove ere Memphis Grizzliesa koju predvodi Ja Morant nisu bili ni pozvani. Iako nijedan od njih nije tradicionalni centar, smemo da kažemo da su, zajedno sa Olynykom, među najboljim opcijama koje Kanada ima.
Victor Wembanyama je imao problema sa šutem, ali je učvrstio odbranu u reketu, dok je Rudy Gobert igrao samo tri minuta zbog manje povrede. Tokom tog vremena, dva undersized evroligaška centra, Mathias Lessort i Guerschon Yabusele, potpuno su preuzeli kontrolu nad igrom protiv Kanade i dominirali nad svakim ko im se našao na putu. Yabusele, novi član Philadelphia 76ersa, bio je najbolji igrač utakmice sa 22 poena i pet skokova (šut 6/9 iz igre), dok je Lessort završio sa 13 poena i pet skokova. Zajedno su šutirali 17/23 sa linije slobodnih bacanja.
Jasan problem sa kojim se suočava Kanada
Dva igrača u reketu su išla na liniju slobodnih bacanja 23 puta, dok je Wembanyama imao još šest takvih pokušaja. Kada su prošle godine eliminisani od Srbije u polufinalu, istakao se Nikola Milutinov, koji je postigao 16 poena i uhvatio 10 skokova (šutirajući 6/6 iz igre). Kanađani jednostavno nisu imali odgovor na fizičku igru francuskog i srpskog tima u ovim ključnim utakmicama, što ukazuje na jasan problem sa kojim se suočava ovaj tim prepun talenata.
Međutim, budućnost za Kanadu mogla bi uskoro postati veoma svetla. Na ovogodišnjem NBA draftu, 22-godišnji centar Zach Edey izabran je kao deveti pick u prvoj rundi. Sa svojih 224 cm visine i 136 kg težine, Edey predstavlja impozantno prisustvo na terenu. On je dvostruki uzastopni osvajač nagrade za NCAA igrača godine. Bio je prisutina i na prošlogodišnjem FIBA Svetskom prvenstvu, ali bez značajne uloge ili minutaže.
Ipak, ušao je u sistem, upoznao se sa glavnim trenerom i saigračima, a sada se sprema za svoju rookie sezonu u NBA ligi. Za buduće ambicije Kanade biće ključno kako se ovaj mladić razvija u Memphis Grizzliesima – timu koji je pre dve godine završio na drugom mestu u regularnom delu sezone, odmah iza budućih šampiona, Denver Nuggetsa. Prošla sezona će brzo biti zaboravljena, s obzirom na to da su nakon suspenzije Ja Moranta i kasnije povrede, zajedno sa povredama drugih ključnih igrača, Grizzliesi izgubili pravu šansu za ulazak u play-off.
Zach Edey će se naći u podređenoj ulozi
U međuvremenu, Dillon Brooks, koji je na mnogo načina bio lice nove generacije Memphis Grizzliesa, napustio je tim, a Marcus Smart se pridružio ekipi, donoseći veštine koje su suštinski gotovo identične Brooksovim. Biće zanimljivo videti kako će Morant reagovati po povratku. Desmond Bane se dokazao kao jedan od najpouzdanijih šutera i strelaca u NBA ligi, dok je Jaren Jackson Jr. takođe napredovao u svojoj ofanzivnoj igri, nadovezujući se na već dobro etablirane defanzivne sposobnosti.
Edey će se naći u podređenoj ulozi. Ovo će svakako biti nova teritorija za njega, s obzirom na to da je tokom vremena provedenog na Purdue koledžu bio zvezda tima, centralna figura oko koje se sve vrtelo i neko ko je praktično voleo da sve rešava sam. Morant, Bane i “JJJ” imaće najveći deo šuteva, ostavljajući Edeyu samo mrvice.
Očekuje se da Edey ulazi sa klupe kao rezervni centar umesto Stevena Adamsa. Novozelandski centar je odličan timski igrač, idealan za obavljanje prljavog posla u reketu, te veoma efikasan finišer pod košem. S obzirom na to da Edey ima sposobnost postizanja poena, mogao bi da predvodi drugu postavu. Međutim, kada igra u paru sa Morantom i Baneom, koji su primarno izolacijski igrači, biće mu teško da pronađe svoje pozicije i dođe do šuteva.
Kanada je mlada i potentna, sa najboljim danima tek pred sobom
Međutim, kada pogledamo kako je kanadski tim postavljen, možemo videti da bi se Edey mogao susresti sa sličnom dinamikom. Shai Gilgeous-Alexander je bek sličan Morantu – igrač koji voli da napada obruč i uzima šuteve s poludistance, dok Jamal Murray, poput Banea, ima solidne playmakerske veštine i pouzdan šut spolja. To su bekovi koji vole da dominiraju loptom, s mentalitetom koji je prvenstveno usmeren na postizanje poena, a tek onda na asistencije.
Biće zanimljivo posmatrati kako će se Edey razvijati unutar ovakvog sistema. Kanada je mlada i potentna ekipa, sa najboljim danima pred sobom. Većina njihovih igrača je mlađa od 30 godina – Shai Gilgeous-Alexander (26), Jamal Murray (27), RJ Barrett (24), Dillon Brooks (28), Lu Dort (25), Andrew Wiggins (29), Andrew Nembhard (24), Nickeil Alexander-Walker (25), Bennedict Mathurin (22), Shaedon Sharpe (21), Trey Lyles (29), Brandon Clarke (27), Chris Boucher (31), Kelly Olynyk (33) i Dwight Powell (33).
Edey bi mogao biti taj završni deo slagalice koji će im pomoći da dostignu vrhunac
Edey bi mogao biti taj završni deo slagalice koji će im pomoći da dostignu vrhunac. Malo je verovatno da će Jamal Murray ikada ponovo igrati tako loše kao na poslednjem turniru. Još jedan bivši NBA šampion, Andrew Wiggins, takođe može doprineti timu. U Luu Dortu, Shai Gilgeous-Alexanderu, Dillonu Brooksu i Nickeilu Alexander-Walkeru, Kanada ima defanzivni zid – igrače koji praktično mogu da brane pozicije od jedan do pet.
Imaju dva izvrsna finišera u ključnim trenucima (Murray, SGA), ali i dalje moraju rešiti jedan problem koji se pojavljuje – kako potpuno integrisati Murraya u ovaj sistem. Aleksandar Petrović je istakao ovaj problem u intervjuu za Portal Crošarka kada je govorio o dvojici izuzetnih bekova:
“Kanadi nedostaje pravi centar za ozbiljniji rezultat, a ako dodate Murraya, oduzimate minute SGA-u, a na kraju, on radi iste stvari koje SGA već sam radi.”
RJ Barrett se pokazao kao odličan Robin uz SGA-a kao Batmana, pokazujući doslednost i sposobnost postizanja poena. Klasični playmaker za ovaj tim je Andrew Nembard, koji je imao fenomenalan play-off (14,9 poena, 5,5 asistencija, 56% iz igre, 48% za tri poena). Pored toga, pojavljuju se dva izvanredna strelca – Benedict Mathurin, koji je prosečno beležio 15,8 poena tokom svoje prve dve NBA sezone, i Shaedon Sharpe, koji je u svojoj drugoj sezoni imao prosek od 15,9 poena.
Odbrambene sposobnosti Zacha Edeya
Uzmimo za primer U19 Mundobasket 2021. godine u Litvaniji. Kanada, predvođena Zachom Edeyom, osvojila je bronzanu medalju, dok je Francuska morala da se zadovolji srebrom. Victor Wembanyama, koji je igrao prosečno 22,5 minuta po utakmici, beležio je u proseku 14,7 poena, 7,4 skoka i 5,7 blokada, uz procenat šuta iz igre od 45,8% i jako slabih 18,2% za tri poena.
S druge strane, Edey, koji je igrao prosečno 23,7 minuta po utakmici, imao je prosek od 15,1 poena, 14,1 skoka i 2,3 blokade, uz šut iz igre od 56%. Edey je bio drugi najefikasniji igrač na turniru sa indeksom uspešnosti 23,3 (dok je Vembanyamin indeks bio 20,1).
Razlog za poređenje ove dvojice igrača je da se pruži uvid u Edeyove defanzivne sposobnosti, na koje će Kanada u velikoj meri osloniti u budućnosti. On nije elitni bloker, dobar je za svoju visinu, ali daleko od nivoa Vembanyame. Međutim, ono što je važnije jeste stabilnost koju pruža u skoku, za razliku od Vembanyame, koji još uvek nema dovoljno fizičke snage da se nosi sa najboljim centrima današnjice.
Edey je već dobro građen, i prošle sezone je beležio prosečno 25,2 poena, 12,2 skoka i 2,2 blokade, uz šut iz igre od 62%. On nema šut spolja, ali je izuzetno efikasan strelac. Edey je bio dominantan na NCAA turniru zbog svoje građe, ali u NBA ligi neće više imati tu prednost.
Kanadski izvanredan sistem dosledno proizvodi nove talente
Kanada ima izvanredan sistem, te dosledno proizvodi nove talente na NBA draftu svake godine, ali to nisu samo igrači koji će popunjavati rostere. Mnogi od njih već imaju značajne uloge u svojim timovima, a svi znakovi ukazuju na to da će se ovaj trend nastaviti.
Takođe, znamo da uspeh nacionalnog tima često inspiriše mlađe generacije da se posvete sportu koji je postigao takav uspeh. Ovaj nacionalni tim ima sve preduslove da osvoji značajan broj medalja tokom narednih 15 sezona, što bi na kraju moglo dovesti do “booma” u zemlji koja, tokom mnogo godina, nije bila ni na košarkaškoj mapi.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.