Reprezentacija Srbije je pobedom nad Litvanijom vratila poverenje javnosti i uverila narod u Srbiji da i ova ekipa poseduje “ono nešto”. “Ono nešto” što smo imali na Mundobasketu 2014. protiv Grka i Brazilaca, “ono nešto” što se probudilo u revanšu protiv Australije u Riju 2016. godine.
Trener Vojvodine i selektor kadetske reprezentacije Srbije, Miloš Isakov-Kovačević pričao je za Basketball Sphere upravo o pomenutom “začinu” u reprezentaciji, njenom selektoru Svetislavu Pešiću, ali i šansama Orlova da se popnu na postolje jednog velikog turnira, prvi put još od Eurobasketa 2017. godine.
Kada smo u avgustu saznali da Nikola Jokić, Vasilije Micić, Nikola Kalinić i mnogi drugi profilisani asovi propuštaju ovaj Mundobasket, uobičajna euforičnost u srpskoj košarkaškoj javnosti pred veliko takmičenje, pretvorila se u pesimizam sa povremenim istupanjima, zasnovanim na prethodnim iskustvima, kada na papiru nismo imali top pet ekipu na prvenstvu.
Međutim, kako je vreme odmicalo, i spiskovi ostalih selekcija su bivali sve “tanji”, te je zabrinutost zbog potencijalnog neuspeha, prerasla u zabrinutost za sam kvalitet turnira. Na kraju se nijedno nije ispostavilo tačnim, naprotiv.
,,Mi kao narod nismo dovoljno strpljivi”
,,Veoma zanimljivo FIBA Svetsko prvenstvo. Većina je očekivala da će da bude izuzetno kvalitetno, bez obzira na veliki broj igrača koji nisu tu i to se ispostavilo tačnim” – započinje svoj razgovor za Basketball Sphere Isakov-Kovačević.
,,Ono što raduje nekog neutralnog posmatrača jeste da nema izrazitog favorita, sudeći po dosadašnjem toku turnira. Ni Amerikanci nisu ni blizu toliko dominantni, koliko mogu da budu i generalno mislim da će da bude zanimljivo do samog kraja. Sad su zaista šanse podjednake i svaka ekipa koja je ušla u polufinale može da ima realna nadanja da stigne do medalje.”
Mnogo je bilo skeptika pred početak turnira, još više nakon novog poraza od Italije. Ipak, sada se narativ zaokrenuo za 180 stepeni.
,,Ja sam oduvek verovao u kvalitetan rad, to je ono što je uvek prisutno u stručnom štabu Svetislava Pešića, otkako je preuzeo reprezentaciju. To je nešto što sada dolazi na naplatu i vidi se po rezultatu. Mi kao narod nismo dovoljno strpljivi i zbog tog nestrpljenja nismo pružili šansu našoj reprezentaciji da nam do kraja pokaže šta sve može” – objašnjava trener Vojvodine.
Believe 👆#FIBAWC x #WinForSrbija 🇷🇸 pic.twitter.com/As4S8eOkEN
— FIBA Basketball World Cup 2023 🏆 (@FIBAWC) September 7, 2023
U navratima se činilo da su u javnosti jače osude na račun Jokića, što je odlučio da propusti reprezentativnu akciju, od podrške momcima koji su obukli dres Srbije.
,,Važno je da se priča o ovim momcima koji su tu, i šta su oni uradili. Veliki je broj utakmica u toku godine i ogromna je potrošnja posebno glavnih igrača, koji nastupaju za najbolje klubove na svetu. Svako ima svoje razloge zbog kojih je odlučio da bude ili ne bude tu, ali mislim da se tome nije trebalo pridavati značaja, već da je pažnja trebala biti na igračima koji su se odazvali” – apeluje Isakov-Kovačević.
Aleksa Avramović – reprezentativac za primer
,,Jedan od svetlih primera na koje treba da se obrati pažnja je Aleksa Avramović. On je tu već godinama unazad, iako nikada nije nastupio na većim prvenstvima, uvek je bio na raspolaganju, svim selektorima čak i pre Pešića, u svim kvalifikacionim prozorima” – ističe Isakov-Kovačević i dodaje:
,,On je samo igrom nesrećnih okolnosti i povrede koju je zadobio protiv Letonije u kvalifikacijama za ovo prvenstvo, propustio Eurobasket. Sada se otvorio put njemu još nekim momcima koji su debitovali na ovom turniru. Upravo kroz njihovu novu energiju i “glad” pokazujemo sve ono što smo znali da možemo, a to je jedna fantastična odbrana, na kojoj se sve zasniva i iz koje proističe ogromno samopouzdanje i u napadu.”
,,Fokus javnosti je konstantno na lošim stvarima”
Reprezentaciji Italije pripisuje se simbolika “crne mačke”, kada se suočava sa Orlovima. Nakon poraza u kavlifikacijama za OI u Beogradu, prošlogodišnjeg “hladnog tuša” na Eurobasketu, Azuri su još jednom savladali Srbiju, ali ovog puta samo “upalili alarme” pred nastavak takmičenja.
,,Mislim da podlegnemo pritisku, koji se napravi veštački, van grupe koja je tamo. Javnost želi neku senzaciju, neku vest, bavimo se analizama gde je selektor grešio. Naš fokus je konstantno na lošim stvarima i konstantno je usmeren na stvari o kojima ne bi trebalo da se priča. Ovo remeti psihologiju tima koji nastupa i utiče na to, da kada odemo na +16 neminovan bude pad u igri, jer se uvukao crv sumnje” – objašnjava Isakov-Kovačević.
,,Izuzetno mi je krivo što od starta nismo pozitivni i što sve doživljavamo kao život i smrt i dajemo za pravo sebi da komentarišemo mnoge ljude i mnoge stvari koje ne bi smeli. Treba da pustimo ljude da rade svoj posao najbolje što mogu.”
U finišu pomenutog duela drugog kola grupe I, dobro poznat protagonista Simone Fontecchio bio je “nerešiva enigma” za odbranu Srbije. Lavina kritika iz javnosti je nadošla nakon ovog poraza, a većina je bila upravo na račun odbrane na broju 13 italijanske reprezentacije.
,,Ono što ja lično znam da je skauting na vrhunskom nivou i da se svaka utakmica do detalja analizira, od pojedinca do timske taktike. To je sve potkrepljeno brojkama, koje u 99 odsto slučajeva ne izlaze iz okvira onoga što se sistemski brani. Verovatno je Fontecchio iskočio iz ovih okvira, a odluka je ostala da se držimo sistema i da stavimo našeg najboljeg defanzivca Ognjena Dobrića na njega, ali on je pogodio mnogo teške šuteve” – objasnio je 34-godišnji trener iz Novog Sada i ističe da su većina kritika na račun Pešićevog rada u reprezentaciji, zasnovane na uzorku od dve utakmice.
,,Ono što mene lično nervira jeste da mi na dva velika takmičenja imamo poraz samo od jednog protivnika, koji generalno ne odgovara našem defanzivnom sistemu, jer imaju peticu koja širi parket. I sa tom ekipom kada bi se igralo 10 utakmica, mi bi verovatno dobili veći broj mečeva, bez obzira što sada već gubimo treći put na isti način, u sistemima na jednu utakmicu gde je psihološki faktor veoma važan. Sve ostalo je bilo veoma, veoma dominantno.”
,,Nemamo strpljenja da sačekamo nekog ko je to već osvojio i jedinog koji zna kako se dotle stiže”
Pešić je “na udaru” košarkaške javnosti u Srbiji, još od prošlogodišnje eliminacije u osmini finala Eurobasketa. Novi poraz od Azura pre nedelju dana, pretočio je sumnju u njegovo liderstvo u opštu paniku što je na klupi reprezentacije 74-godišnji “potrošeni” trener. Partijom protiv Litvanije, osim što je ostvaren plasman u polufinale (kasnije ispostaviće se i Olimpijske igre), ućutkani su svi Pešićevi kritičari, bar do naredne runde.
Isakov-Kovačević je bio u Pešićevom stručnom štabu, kada je iskusni strateg preuzeo reprezentaciju. Ipak, zbog ponude Vojvodine, ova saradnja je okončana pre starta Eurobasketa 2022.
,,Da li je ovo uspeh to treba neko drugi da proceni, selektor je sam rekao da je cilj plasman na Olimpijske igre, on zna zašto to govori i on je neko ko je poslednji osvojio evropsko i svetsko zlato. Meni je izuzetno krivo što mi nemamo strpljenja da sačekamo, nekog ko je to već osvojio i jedinog koji zna kako se dotle dolazi, da nam pokaže kako da to uradimo opet.”
,,Pešić je čovek koji ne odstupa od svojih pravila, principa i od svog sistema koji je doneo, ne samo njemu već svuda gde je radio, vanserijske rezultate. On veruje u ono što radi i nijednog momenta neće odstupiti od toga. On je i sada pokazao sve ono isto što smo mi pokazivali i prošlo Evropsko prvenstvo i u toku grupa i protiv Italije u porazu… sve je urađeno sistemski slično, naravno bilo je određenih prilagođavanja, ali ono što je posebno važno, jeste ta individualna odgovornost igrača pre svega u odbrani, na koju se poslagalo sve ostalo” – govori Isakov-Kovačević.
Trener kadetske reprezentacije Srbije ističe da je jedan od najvećih kvaliteta ove ekipe Srbije – timski duh.
,,Pogledajte momenat kada Aleksa Avramović izlazi iz igre protiv Litvanije. On je pod emocijom i vidite kako mu Marinović govori ‘dobro je, dobro je’ i Aleksa opet nešto kaže i ovaj mu ponavlja ‘sve je dobro’. Ta konekcija koja se stvorila među igračima je verovatno na najvećem nivou dosad i to sve polazi od glave i od čoveka koji je tamo prvi među jednakima – selektora Pešića, koji i ovaj put vrlo jasno pokazuje da zna šta radi” – ističe Isakov-Kovačević.
,,Prebili smo Litvance”
Upravo u pobedi protiv Italije, Pešić je dokazao i da njegova Srbija, može da liči na “onu Srbiju”, koju smo gledali u navratima za vreme mandata Aleksandra Đorđevića.
,,Najdraže od svega mi je način na koji smo dobili Litvance, prebili smo ih. Ova situacija mnogo podseća na OI u Riju 2016. kada smo u grupi izgubili od Australije, da bi ih onda u polufinalu ‘odvalili’. To je to, mi imamo ‘nešto’ i to je sada nadošlo. Nažalost, trebale su da dogode i te neke tužne stvari da bi to ‘nešto’ nadošlo” – kaže Novosađanin i nastavlja:
,,Sad će svi da pričaju da su znali da mi to imamo. Istina je da smo se svi pribojavali scenarija od prošle godine, gde smo izgledali dobro i onda je došla nokaut faza, gde je jedna utakmica odlučuje o svemu. Protiv koga god da se igra, taj meč je jedan izuzetan psihološki test, u kojem za par praznih minuta može da se prospe sve.”
Bogdan Bogdanovic turned in yet another terrific offensive outing to tow Serbia to the Semi-Finals and earn TCL Player of the Game honors 💪
— FIBA Basketball World Cup 2023 🏆 (@FIBAWC) September 5, 2023
📊 21 PTS | 4 REB | 69.2% FG | 2 STL | 25 EFF#FIBAWC x #WinForSrbija 🇷🇸 | #InspireGreatness pic.twitter.com/i7ze3Rmfjo
Naš sagovornik je upravo ovog leta od Litvanije poražen u četvrtfinalu Evropskog prvenstva za kadete, kada je predvodio U16 reprezentaciju Srbije. On ističe, da treba odati počast ovoj baltičkoj zemlji, koja je i na ovom Mundobasketu pokazala, da im je košarka u DNK.
,,Litvanija je zemlja košarke, manja su država od nas, ali u Litvaniji pored časa fizičkog postoji košarka. Sprovedeno je jedno istraživanje, čiji rezultati kažu da je u Litvaniji 99% muškog stanovništa u jednom momentu treniralo košarku. Ta brojka kad se uzme, dobija se ogroman broj košarkaško obrazovanih ljudi, nisu svi postali igrači, ali im je kurturološki košarka u krvi.”
,,Međutim i oni kao mnogi drugi su učili od nas. U ovom veku su nas neke države prestigle, zbog većih ulaganja i boljih uslova, ali mi imamo gen za ovu igru i ja se nadam da uz sve bolje uslove i neke stvari koje definitivno treba da se promene, mi možemo i dalje da budemo u vrhu evropske košarke” – rekao je Isakov-Kovačević.
,,Koji je identitet košarke koju igra reprezentacija Srbije?”
Kao što se u dramama kod Čehova zna da će puška na zidu u jednom momentu da opali, tako pre izlaska na parket sa Litvancima, znate da ćete se u svlačionicu vraćati sa modricama, znate da ćete braniti mnogo post up igre i da “žive” od šuta van linije 6,75.
,,Litvanija je zemlja koja je prepoznala svoj košarkaški identitet i igraju na isti način u svim selekcijama. I neko ko se najmanje razume u košarku kada gleda Litvaniju zna da je to ekipa koja fizički igra ultra dominantnu košarku, koja selektira takve igrače i koja kroz mlađe kategorije pravi takve igrače” – kaže Isakov-Kovačević.
,,Mi smo uvek bili virtuozi sa loptom, sad polako prestajemo da budemo virtuozi i dolazimo u situaciju da nemamo toliki broj igrača koji su tehnički obučeni, kao što su bili Bodiroga i Teodosić… Ovde govorim i o mlađim kategorijama. Kojije naš identitet? Koji je identitet košarke koju igra reprezentacija Srbije? Šta je to nešto što ćemo mi da imamo svaki meč, nezavisno od starosne kategorije. Da li postoji taj košarkaški identitet koji je kod nas toliko prepoznatljiv?”
,,U najbolje vreme, igramo najbolju košarku”
U petak od 10.45h, Orlovi će sa selekcijom Kanade igrati meč za finale. Isakov-Kovačević smatra da Srbija ima formulu za pobedu.
,,Lakši protivnik bi nam bila Slovenija, imamo tu neki dug. Međutim dobro je što je Kanada, jer smo obezbedili OI i ulazimo u situaciju da smo ostvarili zacrtani cilj i možemo rasterećeno da uđemo u polufinale, gde verujem, možemo da odigramo još bolje nego što je to bio slučaj protiv Litvanije.”
,,Uz svo dužno poštovanje Kanadi i svim tim NBA igračima, mi ukoliko ponovimo partiju iz četvrtfinala, to je to! Ja verujem da će to i biti slučaj, jer smo u najbolje vreme izabrali da igramo najbolju košarku” – euforičan je trener Vojvodine.
,,Mi nećemo kao tim imati velikih korekcija i prilagođavanja, već ćemo u defanzivnim i ofanzivnim sistemima, koji su kristalno jasni, probati da tražimo prednosti u “matchupu” i protiv određenih igrača. Imamo jednu rasterećenost i dve utakmice u kojima se borimo za medalju šta god da se desi. Ta dodatna rasterećenost na ovo samopouzdanje koje mi imamo i na ovaj timski duh, koji smo pokazali juče, su dovoljni da pobedimo svaku ekipu na prvenstvu.”
,,Isto bi bilo i da smo igrali sa Amerikancima u četvrtfinalu”
Reprezentacija SAD-a na međunarodnim košarkaškim turnirima, gotovo uvek ima “oreol” mitskog bića. Međutim, naš sagovornik veruje, da je ova selekcija NBA igrača, itekako ranjiva.
,,Pokazalo se da na turniru nema više nekog izrazitog favorita, da kažemo da je neka ekipa nedodirljiva. Mislim da je to sad svima jasno, iako smo to malo stidljivo pretpostavljali vezano za ovu američku reprezentaciju, u momentu kad smo videli sastav” – smatra Isakov-Kovačević i dodaje da ni Steve Kerrovi izabranici, ne bi bolje prošli u četvrtfinalu, protiv raspoložene Srbije:
,,Isto bi bilo i da smo igrali sa Amerikancima u četvrtfinalu. Isto bi bilo, jer nam ulaze u defanzivna pravila, nemaju ‘stretch’ peticu koja u kontinuitetu pogađa šuteve spolja, nemaju jasno definisane napadačke sisteme, prevelika sloboda se daje igračima koji nisu toliko dominantni. Kada se sretnu sa ekipom koja dobro brani tranziciju, tu nastaje problem. Ne deluje mi da imaju toliki individualni kvalitet da mogu u kontinuitetu iz jedan na jedan, posebno šutem spolja, da dođu do poena. Mislim da oni svakako neće osvojiti, protiv koga god da igraju, ako dođu do finala” – zaključio je Miloš Isakov-Kovačević.