Nebojša Čović, prvi čovek Košarkaškog saveza Srbije, izneo je utiske nakon dva poraza “orlova” u februarsko/martovskom kvalifikacionom prozoru.
Srbija je poražena oba puta od Turske u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo, a Nebojša Čović je prokomentarisao suđenje.
“Šta mogu da kažem oko arbitara, a da ne bude ona čuvena: ‘Ko gubi ima pravo da se ljuti’. Mi se ne ljutimo, ali smo dugo u košarci i pratimo. Moramo da primetimo neobično ponašanje slovenačkog i letonskog sudije na prvoj utakmici u Beogradu sa neobičnim odlukama, najblaže rečeno. Da dodam i više od neobičnog ponašanja sudije iz Bugarske na utakmici u Istanbulu. Da se malo i našalim – mislim da bi nam Ataman bolje sudio.
Međutim, ne treba praviti paniku. Ovo je jedno veliko iskustvo iz kog je potrebno izvući pouke. Jasno je da moramo, za utakmice sa Švajcarskom i Bosnom i Hercegovinom u Beogradu, da formiramo što je moguće kvalitetniji tim i da uradimo ono što je neophodno, a to su dve pobede. Da nam to bude deo pripreme za nastavak u avgustu. Tada, ako budemo drugi u ovoj našoj grupi, idemo kao domaćini na trećeg iz grupe Italija, Litvanija, Island, Velika Britanija u prvoj utakmici, dok u drugoj utakmici idemo kao gosti na prvog iz te grupe sa kojom ukrštamo”, započeo je predsednik Saveza za Danas.
Nakon priče o tome koji se srpski, evroligaški reprezentativci nisu odazvali i zašto, Nebojša Čović je prokomentarisao i sastav Turske.
“Ima interesantnih stvari u Turskoj. Tarik Biberović je naturalizovan igrač, kao i Shane Larkin. Ercan Osmani je dobio tursko košarkaško državljanstvo, iako je Albanac. Najavljuje se i da će Biberoviću biti uskoro skinuta zvezdica i da neće igrati kao naturilizovan igrač. On je Bošnjak iz Zenice, a Cedi Osman je rođen u Ohridu, majka mu je iz Novog Pazara, ali ni on nema tu zvezdicu pored svog imena.
Ono što je neverovatno je da mi imamo naturalizovanog igrača, pored svih naših ljudi u FIBA. Stefan Miljenović je rođen u Kanadi i on se tako računa.”
Iz Turske su bili zabrinuti oko gostoprimstva u Beogradu, ali problema nije bilo. Sa druge strane, u Istanbulu je bilo manje neprijatnosti.
“Ambasador Turske je pred prvu utakmicu tražio prijem u Košarkaškom savezu Srbije. Primili smo ga potpredsednik Krstić, potprdsednik Sunturlić i ja, pa smo obavili razgovor. On je izrazio zabrinutost da slučajno na utakmici ne dođe do nekih provokativnih situacija koje su se dogodile na meču Partizan – Fenerbahce. Mi smo rekli da se to neće dogoditi i da će biti sve u redu.
Oni su imali oko 300 navijača na meču i to obučenih u turske dresove. Nije bilo problema. Videli ste kako su prihvaćeni, dobili su i aplauz posle himne. Bio je tu i predsednik Turskog saveza Hido Turkoglu i sve je bilo u redu. Ono što je nas neprijatno iznenadilo je da su našim navijačima na ulazu u halu u Istanbulu oduzimali srpske zastavice, pod parolom da je to zarad njihove bezbednosti. Ti naši navijači, a nije ih bilo više od desetak, su sve ozbiljni porodični ljudi koji su sedeli iza naše klupe”, istakao je Nebojša Čović.
Pročitaj još:
- Miško Ražnatović ne može da sakrije uzbuđenje: Nešto veliko se ovde dešava
- Počela licitacija: Andrea Trinchieri gleda ka bivšem igraču Crvene zvezde
- Nebojša Čović: Smailagić se nikome nije javljao na telefon, Pokuševski nije prihvatio da se odazove
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.

