Paolo Galbiati, trener Baskonije, govorio je posle utakmice protiv Partizana na svom parketu u 5. kolu Evrolige.
Paolo Galbiati je nastojao da prekine niz bez pobede u elitnom takmičenju i nadigra crno-bele. U tome ipak nije uspeo.
,,Čestitke Partizanu i treneru Obradoviću, ali i mojim igračima. Takmičili smo se, borili. Dosta izostanaka imamo. Sve to nije bilo dovoljno. Krajnja razlika je možda viša nego što bi trebalo. I dalje rastemo, imamo ligašku utakmicu za vikend i onda ćemo imati nešto vremena da radimo. Sada samo pričamo”, istakao je strateg tima iz Vitorije.
Potom i nešto detaljniji osvrt…
,,Pripremili smo tim da igra bez nekoliko igrača. Izabrali smo ofanzivne strategije, izabrali smo defanzivne taktike. I to je to — nismo trenirali. Juče smo stigli ovde u 20:30. Jutros smo imali video–analizu i kratak sastanak u Parizu. Nakon toga smo završili pripremu i to je bilo sve. Imali smo poteškoće u odbrani zbog Partizanove fizičke nadmoći, ali i zato što je to bila odluka koju smo doneli.
Na kraju smo promašili nekoliko potpuno otvorenih šuteva. U jednoj situaciji, kada mi je slika sa lica u uglu ostala u glavi, odbili smo dva otvorena šuta sa igračem koji je šuter. To ne sme da se dešava, jer kada stvorimo dobru poziciju, moramo da šutnemo. I, ako je moguće, da pogodimo te dobre šuteve koje kreiramo. Nakon toga su nas kaznili. Mladi smo. Moramo da nastavimo da radimo, da gradimo mentalitet. Znate sve probleme koje smo imali u pripremnom periodu i na početku sezone. Evroliga ne čeka nikoga, pa ni nas, ali moramo da napredujemo što je brže moguće.”
Smeši mu se otkaz? Najlošiji start Baskonije u istoriji…
„Naravno da to utiče na mene, ali ja sam ovde da radim. Juče sam gledao četiri utakmice Partizana da bismo se što bolje pripremili. Stručni štab radi veoma naporno. Naravno da to ima uticaja, ali ne menja moje raspoloženje, energiju ni želju da pomognem igračima da napreduju. Što se prvog pitanja tiče – uticaj igrača… Ne mislim da je u tome problem. To je samo priča. Potpuno otvoreno — dve loše odluke. Nemam problem s tim da naši ključni igrači naprave dve loše odluke protiv Partizanove switch odbrane. Ta odbrana je trenutno jedna od najboljih u Evropi.
Njihova fizička igra je neverovatna. Pripremali smo se za ono što želimo da igramo, ali nam i dalje nedostaje disciplina, kao i međusobno razumevanje. To je suština. Imali smo veoma malo zajedničkih treninga. Moramo da nastavimo da radimo i da pokušamo da pronađemo način da igramo kao tim. Ali… mislim da nam sada najviše nedostaje iskustvo. Ili možda i jedno i drugo, ali u osnovi — to je pitanje kreativnosti igrača.“
Zatim se osvrnuo i na druge stvari.
„Mi smo najmlađi tim u ligi po minutima koje igrači provode na terenu. Ukupno imamo 30 godina prosečno. Mislim da ćemo verovatno postaviti rekord u Evroligi. Nedostaje nam iskustva, to je sigurno. Večeras nam nisu igrali Trent Forrest, Marcus Aurel i Rodion Skuruc. Rodion Skuruc nam nedostaje od prvog dana. Počeli smo 2008. godine. Imamo rukije u ovoj ligi. Već sam rekao: Evroliga ne čeka nas samo zato što smo mladi ili neiskusni. Moramo da rastemo. Moj posao je da pokušam da pomognem timu i igračima koje imam da budu bolji, konkurentni i da pobeđuju“, zaključio je Paolo Galbiati.
U narednom kolu, Baskonia gostuje Crvenoj zvezdi, a Partizan dočekuje Paris.
Pročitaj još:
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.


