Pedro Martinez, trener Valencije, obratio se na konferenciji za medije nakon petog meča četvrtfinala Evrolige protiv Panathinaikosa.
Pedro Martinez i njegovi izabranici su fenomenalnom izvedbom u majstorici uspeli da dođu do nove pobede, potpunog preokreta u seriji i, najvažnije, plasmana na Final Four.
“Da, vratiti se posle 0-2… nije isto kada imaš prednost domaćeg terena i kada je nemaš. Zaslužili smo pravo da petu utakmicu igramo kod kuće. Utakmice koje smo izgubili… jednu smo izgubili posle produžetka, a u drugoj smo takođe imali šanse. U Atini smo igrali veoma dobro, nije trebalo da pobedimo tako tesno. Mi ne biramo protivnike, živimo iz dana u dan.
Uvek pokušavamo da pobedimo, iako smo gubili bolne utakmice. Kada izgubiš, bude ti teško, ali ne biramo protivnike, to rade gubitnici. Mi želimo da pobedimo svakoga. Niko ne pobeđuje stalno, ali mentalitet mora da bude pobednički, a ne da biraš protivnike. Nekad izgubimo pa izgleda kao da nismo hteli da pobedimo. Mentalitet mora da bude zdrav.” – rekao je španski stručnjak.
Iako je plasman na Final Four sam po sebi veličanstven, Valencia ne planira tu da se zaustavi.
“Ostalo je još bitaka ove sezone. Možeš da pobediš, možeš i da izgubiš, ali kada imamo ovakvo zajedništvo, mnogo je teže izgubiti. Igrači osećaju veću podršku, energija ide sa tribina ka njima. Bilo je trenutaka kada su oni igrali dobro i kada su se mogle pojaviti sumnje, ali osećali smo se veoma prijatno uz podršku navijača.”
Govorio jeo i o odličnoj odbrani, kako tokom cele sezone, tako i u dosad najvažnijem meču, majstorici za odlazak na Final Four.
“Pre svega smo u odbrani bili veoma dobri, veoma čvrsti u defanzivnom skoku. Onda smo imali impresivan period u drugoj četvrtini kada smo se potpuno raspucali. Trčali smo veoma dobro tokom celog meča. Oni su bili spremni i ne stvaraš prednost dok ne istraješ dovoljno dugo. Dođe trenutak kada, ako nastaviš da pritiskaš, drugi tim kaže: ‘Ne možemo više ovim tempom’.
Iako ovo nije bila utakmica u kojoj smo postigli najviše poena… postizali smo više u nekim drugim mečevima… oni su igrali dobro u odbrani. Procenat šuta je bio pristojan. Odbrana je bila impresivna. Čestitam svom stručnom štabu, oni su ključni, ali mislim da smo veoma dobro prilagodili stvari koje su se dešavale u prvim utakmicama. Dobro smo se prilagodili Nunnu i Lessortu. Posao je bio dug i napredak ogroman. Uspeli smo da pomognemo timu.”
Govorio je i na šta je najviše ponosan.
“Na ogromnu koncentraciju koju su igrači imali tokom cele serije, na način na koji smo se prilagođavali i kako su se igrači adaptirali kroz stvari povezane sa koncentracijom i timskom igrom. To nam je mnogo donelo tokom cele serije, jer je Panathinaikos verovatno kvalitetniji po rosteru, ali mi smo igrali veoma dobro tokom čitave serije, čak i kada smo gubili.
Danas je primer Montero – suočio se sa veoma fizičkom odbranom, ali je uprkos tome igrao sa neverovatnom koncentracijom. Njegovo prvo poluvreme bilo je najboljih 20 minuta koje je odigrao. Montero je prvi koji veruje svojim saigračima i to oslobađa druge igrače, jer zna da će njegov trenutak doći. Za mene je ovo bio njegov najbolji dan ovde.
Badiova odbrana na Nunnu, danas moram da istaknem i Sakoa u odbrani i skoku, odigrao je sjajnu utakmicu. Mogao bih da nastavim jer mislim da je ovo bila velika partija. Atmosfera je bila impresivna, osećali smo se veoma prijatno i podržano. Ovo je dan kojeg ćemo se sećati godinama, ali pre svega zbog osećaja koje smo imali.”
Gde je plafon ovog tima?
“Rivali mogu da nas zaustave, drugi timovi jednako dobri kao mi. Ne moraju čak ni da budu toliko dobri, dovoljno je da odigraju dobro. Nismo nepobedivi, ali smo sposobni da pobedimo svakoga. Niko nema magičnu formulu. Znamo koliko nas je ovo koštalo. Znamo kroz kakve smo loše trenutke i poraze prošli. Srećni smo, ali ništa ne uzimamo zdravo za gotovo.
Ozbiljno sumnjam da ćemo pobediti Bilbao u nedelju. Tok sezone pokazuje da ili odigramo veoma dobro ili smo prosečan tim. Da bi bio vrhunski, mora mnogo stvari da se poklopi, a to nije lako. Hemija u ekipi je veoma važna, način na koji se slažu među sobom mnogo pomaže u pobeđivanju. Imaju sjajnu hemiju i to na kraju donosi rezultate.”
Iako je veoma srećan, u šali je naglasio da neće još uvek zaplesati uz kastanjete.
“Ne pijem alkohol. Tu je moja supruga, što mi je bilo veoma važno, već sam razgovarao sa svojom decom. Veoma sam srećan, slavlje je u svlačionici, sada ćemo svi otići nešto da popijemo, klub nas časti. Veoma smo srećni, ali svako to pokazuje na svoj način, onako kako mu prirodno dolazi. Srećni smo, ovo je rezultat rada mnogo ljudi, zagrlili smo se, ima ljudi koji su ovde veoma dugo, počevši od porodice Roig. Kada vidiš srećne ljude, i sam budeš srećan. Veoma sam zadovoljan, ali plesanje uz kastanjete nije za mene.” – poručio je Pedro Martinez.
Valencia je ovim trijumfom ostvarila pobedu u četvrtfinalnoj seriji (3-2) i čekirala kartu na Final Four Evrolige, a u polufinalu će da se sastanu sa Real Madridom. Završnica je na rasporedu od 22. do 24. maja.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.






