Saša Obradović je gostovao na podkastu “Tripl dabl sa Savanom”, gde je govorio o mnogim interesantnim temama.
Nekadašnji trener Crvene zvezde i Monaca govorio je o predstojećem Final Fouru, vremenu provedenom u ekipi iz “Kneževine”, ali i završnici ABA lige.
Na startu, analizirao je Final Four u Abu Dhabiju, koji nas očekuje narednog vikenda.
“Iskreno, iznenadilo me to što nema španskih ekipa na Final Fouru. Barcelona i Real Madrid su imali velike probleme iznutra, počevši od povređenih igrača, odlaskom nekih igrača u NBA… Dosta su oslabljeni, i to se videlo kroz celu ligu. To što nema njih za mene je neprijatno iznenađenje. Očekivao sam možda Milano zbog dugogodišnjih ulaganja da budu makar u play-offu.
Prijatno iznenađenje je Paris za koji sam mislio, posle prošlogodišnje serije u kojoj je Monaco izdominirao, da neće biti tako dobri, da neće moći da se suprotstave velikim ekipama. Međutim, dogodilo se suprotno. Oni su stvarno napravili bum i svaka utakmica je bila skoro na jednu loptu. Što se tiče ekipa koje su na Final Fouru, mislim da je sve očekivano i realno. To je tako trebalo da bude.
Svi timovi znaju kako treba da se ponašaju i može svašta da se očekuje od svih. Prošle godine, na primer, Panathinaikos nije bio među favoritima, ali je uspeo da osvoji. Tako da ne znam ove sezone šta da kažem: možda bih najviše voleo da se Saras koji dugo čeka na tu titulu i nikako da je osvoji, domogne iste. Fenerbahce je proteklih sezona imao i igru i trenera i sve potrebno da osvoje Evroligu, ali to se nije događalo. Sada je možda i matematika na njihovoj strani.
Što se tiče moje ekipe, Monaca, koja je takođe imala jedno učešće na Final Fouru, kada smo osvojili istorijsko treće mesto, mislim da imaju šansu jer su sada igrači iskusniji i bolji. Kada smo se prvi put plasirali na Final Four, samo je Mike James imao iskustvo igranja na finalnim turnirima Evrolige. Sada svi oni imaju iskustvo više, čak i taj nesrećni poraz koji se desio u polufinalu, možda je došao iz neiskustva. Imaju i bolju hemiju, a to je ono što je svakom treneru najteže da učini da im ekipa klikne. Meni je mnogo pomoglo u karijeri što sam radio sa igračima kalibra poput Mikea Jamesa.”
Zatim je malo detaljnije analizirao ekipu Monaca, koju je vodio sve do sredine novembra.
“Meni je to bila škola da se susretnem sa igračima koji potpuno drugačije razmišljaju. Treba biti otvoren i treba da uspeš da dovedeš sebe u situaciju da razumeš ljude, da razumeš nečije reakcije. Ako tvrdoglavo čuvaš nešto što si naučio, i držiš se načina na koji si došao do nekog uspeha i sve vreme ti je to vodilja, nećeš daleko da doguraš. Najveći deo prilagođavanja je najteži posao. Akcije, taktika, to sve možeš da usavršiš, ima toliko klinika, toliko snimaka na Youtube-u, međutim, ono što se dešava unutar tima, ta neka individualna reakcija na timskom nivou, to su stvari koje čine razliku.
To nije lako, ali kada bi me pitali da li bih više voleo da treniram Albu u kojoj su super momci, vojnici, ili sa ovima iz Monaca, odlučio bih da radim sa ovima koji su teži. Najteže je uvideti da i ti moraš da se menjaš, jer se sve promenilo i ono što si znao pre 20 godina, više ne važi. Totalno se promenio način razgovora, ophođenja prema igračima i ako imaš cilj da napraviš neke detalje koji prave razliku samo na terenu, već si malo u problemu.
Mislim da i ugađanje igračima ima svoju granicu. Niko ne zna kod mene kako je bilo, jednog dana ću da pustim u javnost kakvo je ponašanje bilo u mojim timovima. Kod mene se neke stvari rešavaju iza zatvorenih vrata, i ja sam pokušavao da budem i gospodin, ali deo mog života na početku trenerske karijere, nije bio baš najbolji za moje igrače. Ali mislim da im je pomoglo. Ne možeš da budeš ni ravna voda jer će brzo da te pojedu, jer talentovani igrači, košarkaši koji znaju šta da ti odgovore, kako da te provere, kako da te izazovu, to ne vole
Ja sam uvek sebe dovodio u situaciju da ne budem proveravan. Ako nisam neke stvari pripremio, objasnio, mogao sam da se susrećem sa raznim pitanjima. E sada, to je ono što ljudi zovu autoritet znanja: 20 godina sam u ovome, sa različitim mentalitetima, da ne postoji pitanje na koje ja ne znam odgovor, što se tiče košarke. I postoje one ljudske stvari, na kojima je sada meni veći fokus.
Da me sada pitaju koji savet bih dao nasledniku u Monacu, ja bih rekao: 30% ti je košarka, a ostalo su međuljudski odnosi. Ja lično mislim da sam, barem što se tiče Monaca, napravio neku dobru relaciju, jer nisam otišao kao gubitnik, nisam imao neki sukob sa igračima, niti sa upravom, svi igrači su mi se zahvalili preko društvenih mreža, tako je i dan danas, sa svim igračima imam kontakt, popijemo kafu. To meni znači mnogo kao čoveku, radeći sa teškim egoima za „hendlovanje“, veliki je pritisak jer i sam Monaco kao mondensko mesto razvijaju razne psihoze, kakve pruža život tamo. To je takođe neki izazov sa kojim sam morao da se nosim,” rekao je Saša Obradović.
Pročitaj još:
- Karlo Matković za Basketball Sphere: Klasični basketaš koji je došao da školuje druge, to ti je opis Nikole Jokića
- Bogdan Tanjević za Basketball Sphere: Snaga Crvene zvezde domaći igrači, po nivou talenta radije bih uzeo da treniram Partizan
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.



