Osim u slučaju da izgubi sa 24 ili više razlike od Južnog Sudana, Srbija će izboriti nastup u četvrtfinalu Olimpijskih igara.
S obzirom da su šanse da se tako nešto desi gotovo nezamislive, već sada možemo konstatovati da ćemo tim Svetislava Pešića gledati u nokaut fazi olimpijskog turnira. Pored toga, Srbija može i da kalkuliše protiv Južnog Sudana i da sama sebi izabere protivnika u četvrtfinalu, a teoretski bi mogla i da osigura to da na putu do finala nema SAD.
Po novom sistemu, uveden je žreb za četvrtfinale i kompletnu nokaut fazu. I to tako da je osam ekipa podeljeno u četiri šešira. U prvom šeširu su dve najbolje prvoplasirane ekipe, u drugom šeširu se nalazi najslabija prvoplasirana i najbolja drugoplasirana reprezentacija, u trećem šeširu su preostala dva drugoplasirana tima i u onom poslednjem se nalaze dve najbolje trećeplasirane selekcije.
Takođe, postoji i pravilo da ekipe koje su bile zajedno u grupi ne mogu igrati međusobno u četvrtfinalu, pa se već sada može naslutiti kako će izgledati svi četvrtfinalni parovi.
Nakon raspleta u grupi A i pobede Nemačke protiv Francuske, za neke reprezentacije već znamo sigurno ili gotovo sigurno u kojem šeširu će biti.
Šešir 1: Nemačka i SAD (SAD bi pao u drugi šešir ako bi izgubio od Portorika što je minimalna šansa da se dogodi).
Šešir 2: Kanada i najbolja drugoplasirana ekipa (to će biti Srbija ako savlada Južni Sudan bilo kojom razlikom).
Šešir 3: Francuska i Australija
Šešir 4: Brazil i Grčka (osim u slučaju da Srbija savlada Južni Sudan sa tačno jedan ili dva razlike, tada bi Južni Sudan prošao, a Grčka bi ispala).
S obzirom da se u četvrtfinalu ukrštaju šeširi 1 i 4, odnosno 2 i 3, kao i da međusobno ne mogu igrati timovi koji su bili zajedno u grupi, parovi četvrtfinala bi bili sledeći u slučaju da Srbija nadigra Južni Sudan:
- Nemačka-Grčka (ili Južni Sudan ako izgube 1 ili 2 razlike od Srbije)
- SAD-Brazil
- Kanada-Francuska
- Srbija-Australija
Ukoliko bi Srbija savladala Južni Sudan, jedina nepoznanica bi bila razlika tj. da li bi na Nemačku poslali Grčku ili Južni Sudan u četvrtfinalu.
U navedenom scenariju iznad, Srbija bi imala 50% šansi da u polufinalu za protivnika ima SAD ako bi eliminisala Australiju. Dve najbolje ekipe iz grupne faze (SAD i Nemačka) ne mogu ići na istu stranu kostura, tako da bi pobednik meča Srbija-Australija ukrštao u polufinalu ili sa boljim iz duela SAD-Brazil, ili sa onim ko trijumfuje u okršaju Nemačka-Grčka.
Ipak, postoji i scenario u kojem bi Srbija mogla da u potpunosti kalkuliše i tako izbegne SAD do finala. “Orlovi” bi to učinili isključivo i samo ako izgube od Južnog Sudana sa manje od 24 razlike. Tada bi prošli dalje kao jedna od dve najbolje trećeplasirane ekipe i bili bi u četvrtom šeširu. To znači da bi za protivnika u četvrtfinalu imali selekciju Nemačke, ali bi to značilo i da se ne mogu sastati sa izabranicima Stevea Kerra pre finala.
Nije realno očekivati da vidimo bilo kakve kalkulacije od Srbije, a pogotovo ne nameran poraz od Južnog Sudana, ali ako bi se on desio na bilo koji način, pozitivna stvar bi bila izbegavanje SAD-a do utakmice za zlatnu medalju. Jasno, pod pretpostavkom da taj poraz bude manji od 24 razlike.
U tom scenariju bi projektovani protivnik Srbije u polufinalu bila Kanada, Francuska, Australija ili Južni Sudan, zavisno od volje žreba i ishoda četvrtfinala.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.