Svetislav Pešić, trener Bayerna, govorio je na konferenciji za medije nakon pobede svog tima nad Crvenom zvezdom u 30. kolu Evrolige.
Svetislav Pešić je u Beograd došao sa ciljem da porazi klub čiji je stručni štab predvodio u dva navrata, a u tome je i uspeo.
“Za nas jako bitna pobeda i to ne zato što smo kao u nekoj situaciji da se plasiramo u najboljih 10. Ne zavisi to od nas. Mi moramo da pobedimo naredne dve utakmice, a onda možemo da sanjamo.
Za igrače je bitno da su dobili utakmicu protiv ekipe koja igra sjajnu odbranu, u ovakvoj atmosferi u kojoj je teško. Tesna pobeda. Treća četvrtina u mnogim utakmicama može da bude odlučujuća, Crvena zvezda je tada pronašla ritam, dok smo mi imali probleme u organizaciji, pravili smo loše faulove i vratili su se. Ali, srećan sam i ponosan na igrače i tim, i pronašli smo rešenje u poslednjih pet minuta i na kraju pobedili”, započeo je trener Bayerna.
Bila je Crvena zvezda pod imperativom pobede, ali je Svetislav Pešić fokusiran samo na svoj tim.
“Znate kako – bavim se mojom ekipom. Pratim Crvenu zvezdu i navijam, pogotovo sada kada igraju dobro. Ovde su uvek očekivanja, a da li su realna, ili nisu? Ja se ne bih previše izjašnjavao. Ne može uvek da se očekuje u ovako važnim utakmicama. Oni su pokazali karakter i borbenost, ali su to nadomestili dobrom odbranom i skokom u napadu. Delovalo je da im fali rešenja, pa za širu publiku možda izgleda kao da nisu dobri. Ali pita se i protivnik.
Igraš kako ti protiv dozvoljava, igrali smo jako dobru odbranu. Možda nismo uvek imali dobre odluke, ali smo pokazali dobar mentalitet, pobednički i fajterski. Igrali su kod kuće, a tu uvek moraš da dobiješ. Osetilo se da su bili pod pritiskom, možda je to bio razlog što nisu donosili dobre odluke u napadu ili smo ih mi sprečavali, to je moj utisak. Videćemo kad napravimo analizu.”
Nenad Dimitrijević je odigrao sjajan meč.
“Ne bih preterivao. On je izuzetno talentovan dečko. Znam ga iz Barcelone, iz Španije, uvek je pokazivao talenat, bio je junior tamo. Njemu fali dobar trening, a kod mene se trenira. Videli ste kakvu odbranu je odigrao protiv najboljeg napadača Evrope, Jordana Nwore. Izuzetan je igrač, srećni smo, a i on je srećan. Pravio je greške, naravno, ali on je važan igrač i nosi tu odgovornost onako sa samopouzdanjem. Mora da popravi kontinuitet u treningu i svoju fiziku.”
Dobio je bivši trener crveno-belih veoma lep doček u Beogradskoj areni.
“To je za svakog, ja se ne vraćam, ja živim tamo, ali sam uvek u Srbiji. Ponosan sam da me publika pozdravila. Kad trener dođe na pres konferenciju a izgubio je, onda vi iz medija ne ulazite u dubinu da objasnite poraz do kraja ili pobedu. Onda završite – trener nije dovoljno motivisao igrače i zbog toga je izgubljena utakmica. Niko ne pita ko motiviše tog trenera, a i on živi od neke motivacije, a da bi nekog motivisao, mora i on da bude motivisan.
E, to je bio ovaj doček. Ja nikada ne mogu da zaboravim kad smo bili prvaci sveta i kad smo se vratili iz Indijanapolisa kako nas je narod dočekao od aerodroma. Ja da to nisam doživeo, možda bih prestao da radim ovo. To je nešto što te uvek motiviše. Od ljudi mojih godina se ne očekuje puno, ali eto. Ja još iznenađujem.”
Nije ni sam Svetislav Pešić siguran da li ostaje deo Bayerna.
“Ne znam… Svaki dan dolaze neki treneri u Bayern, tu je Tarlać i on neka kaže. To za mene nije teško pitanje, ja sam oduvek bio deo Bayerna i to kad sam bio selektor reprezentacije i kad sam bio u Barceloni.
U Minhenu se osećam kao kod kuće, oni me vole i poštuju. Pokušavam taj respekt i sve to što su mi davali u Nemačkoj da im vratim. Bayern je ipak ove godine imao puno problema, trener je imao svojih problema, zdravstvenih problema, pokušavao je da se vrati. Bilo je dosta povreda, igrači koji nisu mogli da igraju, bolesti. Mi smo u poslednjih mesec dana imali u Minhenu epidemiju stomačnog virusa. Svi igrači su ispali, primera radi Lučić je izgubio pet-šest kilograma. Sad se vratio.”
Odlično je Bayern spremio ovaj duel.
“Pripremali smo utakmicu. Mi svaku utakmicu spremamo, nebitno da li igramo u Jeni ili protiv Frankfurta, protiv Madrida ili Crvene zvezde… To je apsolutna pripremljenost. Mi radimo na tome, ali na kraju taktička rešenja, koje donose i treneri i igrači, ključ je mentalitet. Ako ne donosiš dobre odluke u napadu ili odbrani, ako praviš greške kao što je naš Neno napravio dva puta korake. Da li su bili? Možda jesu, možda nisu, suđeno je. On pravi dva puta, tu nema taktike. Ima taktike u smislu da smo završili sa četiri spoljna igrača, sa tri beka. Imali su problem tu, ušli su u četvrti faul, nisu smeli da prave. Napravili smo spejsing sa tri beka i kažnjavali smo ne samo šutem, već i dobrim napadom reketa i nije bilo rešenja za njih.
Ima da smo završili sa četiri beka, tu se Crvena zvezda mučila, nisu smeli da prave faulove, pravili smo dobar spejsing i kažnjavali smo dobrim napadom to.”
Govorio je Svetislav Pešić i o projektu nove domaće lige, ali je upitan i da li se izvinio navijačima Crvene zvezde.
“Nema šta da se izvinjavam. Meni je Crvena zvezda draga, navijam za njih. Svaki uspeh me raduje, a raduje me i uspeh Partizana. Svaki uspeh naše košarke je velik uspeh svih nas. Ja znam da gnjavim, da vas peglam, ali prilika mi je da kažem i večeras, počnite vi koji imate uticaj zbog mikrofona i toga što pišete.
Rekorderi smo po broju podkasta. Samo se priča o Jokiću, Crvenoj zvezdi i Partizanu, da li će na Final Four, ili Top 8. Posle FIBA i NBA sukob, to su standarne teme. A na kraju niko ne priča o našoj ligi. Zemlja košarke koja nema svoju ligu. Crvena zvezda i Partizan treba da budu u Evroligi, da se reprezentacija kvalifikuje, ali mora da se promeni sistem i da se napravi domaća liga, koju će Zvezda i Partizan da igraju od početka do kraja.”
Za kraj je dao osvrt i na reprezentaciju Srbije.
“Ja ocenjujem igrače, a ne trenere. Komplikovano je sve i dalje, moj najveći uspeh je taj što smo se mi uopšte kvalifikovali, a ne medalje u Manili i Parizu. Mi imamo težak raspored, biće nam mnogo teško da se kvalifikujemo. Komplikovana situacija, ništa se nije promenilo.
Početkom jula, kada se sve završi, mi treba da se skupimo i da igramo protiv Bosne i Švajcarske. Bosna ima dobrog trenera, doći će ovde da pobede. Tada se tek neće znati ko će igrati. A tek avgust, ko će doći samo zbog dve utakmice. Mi smo imali sreću da smo igrali u avgustu pred Evropsko prvenstvo i tada smo dobili Grčku i Tursku. Ovo su ozbiljni problemi, za koje moraju da se pronađu rešenja.”
Bayern (13-17) u narednom kolu dočekuje Anadolu Efes.
🔥 BASKETBALL SPHERE GIVEAWAY! 🔥
— Basketball Sphere (@BSphere_) March 4, 2026
Win a signed JEFFREY TAYLOR jersey! 🏀
1️⃣ Like this post
2️⃣ Retweet
3️⃣ Follow @BSphere_ and @UBTCluj
🎯 Winner announced: Sunday, March 8 at noon! pic.twitter.com/u6V5XpjN6b
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.





