Svetislav Pešić, trener Bayerna, govorio je o promenama koje se dešavaju u evropskoj košarci i o ambicioznom projektu NBA Evrope.
Svetislav Pešić ističe da se o tome već duže vreme priča, ali da se mora biti veoma oprezan sa pokretanjem novih ideja zbog više razloga.
“To se priča već duže vreme, nije od juče ta ideja, da se prave divizije. To bi povećao ukupan broj utakmica, ali smanjio opterećenje po klubovima… Lično smatram da u Evropi ima mogućnosti da se više ekipa uključi u najkvalitetnije takmičenje, ali ne da se igra ovako, kao sada. Razmišljanje o formiranju divizija moglo bi da otvori vrata ulaska još više klubova u Evroligu. Treba i sa tim biti obazriv, sa aspekta sporta i biznisa. Sve je povezano.” – kazao je doskorašnji selektor Srbije za “Mozzartsport“.
Pročitaj još:
- Andreas Pistolis za Basketball Sphere: Nijedna knjiga vas ne može naučiti onome što može Željko Obradović
- Luka Mitrović za Basketball Sphere: Nema zle krvi između mene i Crvene zvezde
Istovremeno, NBA Evropa je u proteklim nedeljama počela da dobija obrise sa klubovima koji žele da se priključe ambicioznom projektu.
“Oni sve to rade u dosluhu sa FIBA, zajedno rade na tom projektu. Cilj FIBA oduvek je bio forsiranje nacionalnih liga i od toga ne odustaje. U kojem pravcu bi ta moguća nova liga mogla da se razvija, teško mi je da prognoziram u ovom trenutku. Samo mogu da kažem da svaki sistem takmičenja treba prilagoditi momentu razvoja košarke, u ovom slučaju Evrope. Sistem takmičenja, ponavljam, ne treba uvek da bude isti, već da se prilagođava.” – ističe Svetislav Pešić, pa nastavlja:
“Najbolje bi bilo da svi zajedno, FIBA, NBA i Evroliga pronađu zajednički jezik, kako bi se stvorilo najkvalitetnije takmičenje od opšteg značaja. To je san svih koji pripadaju košarci na neki način, navijača, klubova, pa i medija, da svi zajedno sednu za sto i naprave zajednički dogovor, sistem takmičenja uz pomoć svih, pa i NBA, zašto da ne. Svi treba da sarađujemo. Da li će se to desiti? Sve je moguće. Živimo u svetu gde se sve brzo menja. Ali, iz ove perspektive, teško bi mi bilo da razumem da, ako se formira novo takmičenje, to može da prođe bez uticaja i saglasnosti Evrolige”.
Srbija, prema mišljenju iskusnog stratega, još uvek kaska za ostalim zemljama.
“Mi i dalje ni oko čega da se dogovorimo. Sve vodeće zemlje imaju svoju nacionalnu ligu, mi nemamo. Bio sam tu tri-četiri godine tu, borio sam se kao lav. Očigledno je da Zvezda i Partizan nisu razumeli, niti razumeju značaj formiranja nacionalne lige, prvo zbog sveukupnog značaja za razvoj srpske košarke, naše budućnosti, ali i njihovog interesa. Njima treba da bude u interesu da igraju svoju ligu, ali i Evroligu. Teško je to stići, kod nas ima ‘sve ono čega se nisam setio, a drugi jeste’, što ne valja. Vide i oni sada da Jadranska liga, koja je prošla svoje vreme i prevaziđena je, nema nikakvog smisla. Tu ligu više niko ne gleda, osim kada se pojave srpski klubovi. Veliki posao je za nas u Srbiji.”
Poručuje i da bi u Srbiji trebalo da se uzme sudbina u svoje ruke.
“Rekao bih da treba da uzmemo sudbinu u svoje ruke. Ljudi koji dalje vode srpsku košarku, Savez i predstavnici klubova ne treba da gledaju okolo, već da vide koji je najbolji sistem u datom momentu za budućnost srpske košarke. Tu nema nikakve dileme, to je profesionalna srpska liga, kao najjača u našoj zemlji. Ispod nje treba da ide kvalitetna liga, bez stranaca. To treba da nam bude cilj. Da li će biti kombinacija NBA i FIBA, da li će ostati Evroliga ili će se svi oni zajedno u jednom momentu dogovoriti… Veća je šansa da se oni dogovore nego mi u Srbiji. Jer, ako Zvezda izađe sa predlogom, to ne odgovara Partizanu i suprotno. A, sada, ako Savez izađe sa predlogom, što je Nebojša Čović uradio, sada se to ne sviđa ni Zvezdi, ni Partizanu. Zato što to Čović ‘gura’. Kod nas je sve to postalo jako neodgovorno.” – zaključio je Svetislav Pešić.
Pročitaj još:
- Kakvo je Tonye Jekiri pojačanje za Partizan: Evo šta je iskusni centar pokazao u prve dve utakmice
- Kako je poklon iz Španije rešio nedoumice: Tihi vođa i raspoložena mitraljeta – Bosna više od toga i ne treba
- Treća “utakmica sezone” i treći poraz: Igokea greši, ali i dalje meša karte
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.






