Vladimir Jovanović, trener Spartaka, govorio je na konferenciji za medije posle poraza svog tima od Dubaija u četvrtfinalu ABA lige.
Vladimir Jovanović nije uspeo u Subotici da produži seriju, pa je opšrinije pričao o utakmici, ali i celoj sezoni Spartaka.
“Sad vidim da smo dobili tri četvrtine protiv Dubaija. Izgubili smo drugu velikom razlikom, za ovu utakmicu. Meč je opravdao moja očekivanja jer sam bio siguran da će moj tim biti maksimalno motivisan. To nismo pokazali u prvoj utakmici, da ne navodim objektivne razlike u smislu velike potrošnje zbog tri utakmice koje su došle u sedam dana. Danas smo pokazali reakciju, iako nije bio dug period između prve i druge utakmice. Našli smo način da igramo egal meč, a čak smo u nekim trenucima imali i realne šanse da je dobijemo. Mislim da to ne bi bilo nezasluženo na ono što smo pokazali i ono što su oni pokazali, na energiju koju su imali.
Opet, kada se prave greške protiv kvalitetnog tima kakav je Dubai, te greške ne mogu da budu neprimećene i ne mogu da budu bez kazne. Svaki put kada smo po mojim parametrima napravili greške koje su bile i zbog odsustva fokusa i koncentracije, opet zbog toga što je utakmica bila jakog intenziteta i kontakta protiv tima koji ima veće telo… To bi bilo jednako da imate 40 minuta boksa i 12 rundi gde ispred sebe imate boksera koji je za kategoriju ili dve teži od vas, onda te greške se automatski kažnjavaju i to ispadaju laki poeni.
Nijednog trenutka nismo prestali da se borimo i na kraju je došlo do toga da je odlučio neki promašen šut, zicer, lagan poen, bačena lopta u ruku u kontranapadu, dozvoljen ofanzivni skok, faulovi, bacanja ili korišćenje malih faulova – to smo radili jako loše u drugoj četvrtini kada su napravili malu razliku. Opet, moram da budem zadovoljan onim što smo pokazali u ovoj seriji i posebno ovom meču”, započeo je trener Spartaka.
Uživao je u celokupnom ambijentu Vladimir Jovanović.
Još jednom da izrazim zadovoljstvo što je Spartak drugu godinu zaredom učesnik ABA lige i učesnik play-offa. Nismo uspeli da napravimo iskorak i znači da treba još da radimo kao tim, ali sigurno i kao klub i ceo sistem. Prezadovoljan sam momcima i čestitam im na celoj sezoni, bez obzira jer su imali uspona i padova koji su bili uslovljeni objektivnim razlozima. Čestitam i Dubaiju na kvalitetnoj seriji – imaju ogroman kvalitet i želim im sreću u nastavku ABA lige.
Još jednom, mislim da je bila prelepa atmosfera i želim da pozdravim i zahvalim se subotičkoj publici koja je napravila sjajnu atmosferu. Evo i gospodin koji ih je vodio je promukao. Svi zajedno smo u sinergiji napravili jednu divnu predstavu. Lično sam uživao, voleo bih samo mnogo više da sam pobedio, ali nisam. Želeo bih svima nama u budućnosti još mnogo ovakvih predstava jer se zbog ovog i igra košarka na kraju krajeva. Ne igra se samo zbog nas, nego i zbog publike i drago mi je da smo na pravi način opravdali ovu malo veću posetu u odnosu na prethodne utakmice. Pozivam ih da i dalje budu deo kluba, da ne pričam “šesti igrač” i te floksule.”
Koliko su falili Spartaku poeni posle praznih minuta?
“Kada imate preko puta tim kao što je Dubai, lako je reći i napisati to. U nekoj pripremi imam ovakva dva papira i ne može ni da se pročita sve za 40 minuta. Međutim, kada se igra protiv ovakvih protivnika, to je kao šah i nadigravanje. Morate da “izmečirate” taktičke varijante, a u njima “matchupove”, potom “size”… Njima je sve to mnogo lakše. Ja sam pokušavao da proširim rotaciju u tim minutima i tada se to dešavalo jer ne možete sa četiri, pet, šest ili sedam igrača da igrate. Morate još nekoga da ubacite i razigrate.
Rezultat je padao pogotovo u toj drugoj četvrtini kada sam proširio rotaciju. Nije to uopšte lako, ovo nije realan “mathcup” i maltene uvek morate da igrate sa raspoloženim momcima. Neki su manje, a neki više i morate da napravite rotaciju. Izgubi se korak, pa oni koji su napravili rezultat, moraju da vrate, pa onda vraćaju iz minusa… Falili su dosta neki igrači. U pojedinim trenucima sam verovao u igrače koje sam ubacivao baš u tim momentima. Uzeću Luku Cerovinu kao primer jer je moj već dugi niz godina. Imao je dva svoja šuta koja je promašio. Ne uđe i to je problem. Momirov otovren šut, Nikolić isto – to su njihovi šutevi i ne možemo bolje od toga da tražimo. Promašiš i na drugoj strani… Imaju 12 igrača, a pored terena još toliko, a ne zna se ko je bolji od koga. To je košarka, mi smo napravili tim i oni su napravili tim i to kvalitetan. Ne možete da se opustite i filozofirate ili gledate sa strane ni jednog trenutka. Sve je brzo i senzitivno, kao neki šah u ringu.”
Novinar je konstatovao da je igračima Dubaija baš značilo da izbace Spartak.
“Super pitanje ili konstatacija. I ja to mislim. Ako jedan Džanan Musa, za kojeg znamo kakav je igrač i koji je kvalitet, znamo njegov košarkaški rodoslov, i ako on igra 32 minuta, onda znajte da je ta utakmica na jednu loptu. Videlo se da je svima stalo i po izjavama vidim da su znali da će da bude teško. Drago mi je što smo ispoštovali pre svega nas, a vidim da su i oni došli jako motivisani. To je jedna činjenica koja pokazuje da smo faktor i to je važno za klub kakav je Spartak. Ne postojimo mi dve godine, postojimo 80, ali u ovoj skorijoj prošlosti nije klub bio na ovom nivou.”
Imao je Spartak šuteva da meč uvede u potpuni egal na kraju.
“Bile su otvorene. Jednu smo preskočili, Rebić je preskočio, a mislim da je mogao da ubaci.”
Komentar na kompletnu sezonu u ABA ligi?
“Nikada jača ABA liga. Da pričamo samo o play-offu, imaš tri evroligaša, tri Evrokupa, Bosnu i Spartak. Mi smo igrali FIBA Ligu šampiona, a oni FIBA Kup. Najjača ABA liga od nastanka. Da li je moglo bolje? Uvek može bolje, ali treba tražiti detalje. Da li je cela sezona mogla bolje? Postavili smo ciljeve i hteli smo u play-off. Umesto direktno, išli smo zaobilaznim putem i postoji razlika. U ovom dužem putu nismo ni mi, ni subotička publika uživala. Verovatno bismo u kraćem više uživali i mi i oni, ali postajali su objektivni razlozi.
Što se tiče Lige šampiona, cilj je bio plasman. U prvoj godini smo ostvarili plasman u drugi krug i to doigravanje u kojem se nismo najbolje snašli. Bez alibija, postoje razlozi i igrali smo dve utakmice, a mislim da smo barem jednu trebali da dobijemo. Nismo uspeli i sve je došlo u lošem trenutku. Da li je moglo bolje? Blizu smo maksimuma, pričam rezultatski. Da li je cela sezona trebala da izgleda malo bolje? Mislim da jeste, moramo da budemo realni. Krajnjim rezultatima moramo da budemo zadovoljni zbog ciljeva koje smo postavili.
Ceo put FIBA Lige šampiona i ABA lige je bio trnovit jer smo se dosta borili. Mogao je taj deo da bude bolji, ali to je estetika. I ona je deo košarke i zbog toga se dolazi. Košarka je estetska igra i danas smo svi uživali kao učesnici. Svi, od delegata, zapasničkog stola, pa do ljudi na terenu. Verujem da je estetski mogla sezona da bude lepša, ali cilj je ostvaren”, zaključio je Vladimir Jovanović.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.





