Crvena zvezda bez dileme igra najbolju sezonu u najelitnijem evropskom takmičenju otkad su deo Evrolige i na dobrom su putu da tako i nastave.
Posle trijumfa nad Parisom u koloni pobeda upisali su novu recku, četvrtu u nizu, a trenutno su uz Real Madrid, Panathinaikos i Olympiacos tim koji igra u najboljoj formi. Navedeni rivali imaju po pet trijumfa u seriji, a crveno-beli su nadigrali debitanta u Evroligi kojem je poraz na parketu “Beogradske arene” bio peti u nizu.
- John Brown prvi put pred “Delijama” u crveno-belom dresu: Ludo je, bio sam uzbuđen
- Isaiah Canaan ili Chris Tucker? – Kad je lopta počela da se vrti oko obruča…
Po završetku utakmice u razgovoru za Evroliga TV, grčki stručnjak Ioannis Sfairopoulos dobio je pitanje o tome da li je trijumf nad Parisom bio “položen test”.
Uz kratku zadršku, Grk je odgovorio da je ovo bio samo jedan od uspešno položenih testova u nizu, a kako ga i demantovati kada je zaista tako. Posle 20 odigranih utakmica tim s Malog Kalemegdana je na učinku 12-8 i predstoji im povoljan raspored u kontekstu toga da će konačno duži vremenski period biti stacionirani u Beogradu.
Slede im okršaji protiv Fenerbahcea i Monaca na domaćem parketu, potom su “gosti” Maccabi Tel Avivu i Partizanu, potom dočekuju Asvel, putuju u Nemačku na okršaj protiv berlinske Albe i onda dočekuju Zalgiris.
Iako zvuči jednostavno, neće biti ni najmanje lako, ali svi preduslovi da se na Malom Kalemegdanu sanja nešto veliko su ispunjeni i nema razloga da se u tom ritmu i ne nastavi. Na kraju krajeva, možda je najbolji pokazatelj podrške koju ima Ioannis Sfairopoulos i novi ugovor do 2027. godine, tako da se ono što radi ne dopada samo navijačima, već i čelnim ljudima crveno-belih.
Zašto je to tako?
Postoji ona čuvena da je statistika kao bikini – pokazuje mnogo, ali ne otkriva sve. Ipak, kada je Crvena zvezda tema razgovora, takozvani “očni test” govori identičnu stvar koju i najvažniji statistički parametri.
- Ofanzivni rejting – Crvena zvezda na sto poseda postiže 116,8 poena i po tom parametru su osmi u Evroligi, malo iznad proseka, ali u ovom slučaju to je možda i najmanje bitno, jer treba pomnije obratiti pažnju o defanzivnim zadacima, a tu su crveno-beli svaki ispit položili visokom ocenom.
- Defanzivni rejting – Tim trenera Sfairopoulosa prema ovom statističkom parametru je četvrti najbolji u takmičenju. Brojevi govore da dozvoljavaju svega 113,2 poena na 100 poseda, a po tome su od njih bolji samo Fenerbahce (utakmica manje), Zalgiris i na prvom mestu je Real Madrid (109,9).
- Broj prosečno dozvoljenih poena – Crvena zvezda svojim rivalima dozvoljava svega 80,4 poena u proseku, a Paris koji je na proseku od 85,4 zaustavljen na svega 69 i to je njihova druga najslabija ofanzivna partija u sezoni. Po ovom parametru, crveno-beli su treći najbolji u Evroligi, a ispred su samo Fenerbahce i Zalgiris.
- Pace – ovaj parametar govori o ritmu u kojem ekipa igra i tu je Crvena zvezda četvrta “najsporija” sa 70,5 poseda po utakmici, što govori o kocentraciji posvećenoj odbrani i želji da se svaki protivnik uvuče u sopstveni ritam. Možda je najsvežiji i najbolji primer upravo utakmica protiv Parisa gde su crveno-beli čak i kada su bili na dvocifrenom deficitu uspeli da održe utakmicu u sopstvenom ritmu i da iskontrolišu tempo, o čemu je govorio i Filip Petrušev po završetku meča kao jednom od najvažnijih detalja samog duela.
- Procenti šuta za tri poena – širina ovog rostera omogućuje treneru Sfairopoulosu kvalitetnu rotaciju i “bogatstvo” u smislu toga da je svaki meč neko drugi u stanju da zablista i potegne šutem za tri poena kada je to neophodno – timski su na 37,5% po čemu su peti najbolji u Evroligi.
- Asistencije – Crvena zvezda je nedavno oborila klupski rekord po broju asistencija na jednoj utakmici kada su demolirali Bayern i pritom zabeležili 34 asistencije, te su od rekorda Evrolige ostali na četiri dodavanja koji prethode poenima (Maccabi Tel Aviv rekorder sa 38). Kontinuitet asistencija je mnogo važniji od samog klupskog rekorda, jer posle Olympiacosa Crvena zvezda je najbolja po broju asistiranih poena na 100 poseda (28,2 što govori da više od četvrtine postignutih poena dolazi posle asistencija).
Ovo su “samo” statistički parametri, ali iz njih se da zaključiti da Crvena zvezda “granitnom odbranom” lomi rivale, da je protok lopte u napadu izvanredan iz čega su i procenti šuta na visokom nivou, a isto tako ističe detalje koji potvrđuju nameru trenera Sfairopoulosa da protiv bilo kojeg rivala na šahovskoj tabli upravo njegov tim bude taj koji definiše način partije.
I na kraju dana, ubedljivo najvažnija reč u ovom trenutku jeste “tim”. Crvena zvezda to zaista jeste, po svakom mogućem parametru. Samim tim nema potrebe izdvajati pojedince, jer svako od njih čini značajan deo košarkaškog mozaika na Malom Kalemegdanu.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.