Željko Obradović je u podkastu X&O's chat govorio o brojnim angedotama iz svoje bogate trenerske karijere.
Trofejni stručnjak je istakao koliko je teško biti u ulozi glavnog trenera, te kako se postavljati poraza i pobede.
,,Razlika je uvek u posvećenosti i želji. Kada sam gubio utakmice, kretao sam od sebe. Tu su analize utakmice sa stručnim štabom i igračima. Sastavni deo su i pobede i porazi. Na sreću sam imao više pobeda, ali sam nalazio načine da iz poraza izlazim jači. Kompleksan je to posao, ti se boriš protiv protivničkog trenera, tima, navijača, novinara, svojih saigrača, pa i članova stručnog štaba.
Ponekad si sam. Ja sam na sreću imao ljude oko sebe kojima sam mogao da verujem. Publika uvek najbolje prepoznaje kada je treneru stalo, ja sam uvek imao podršku. Dok su oni zadovoljni i to prepoznaju, sve ostalo je manje važno. Saradnike biram po odanosti, poverenju…
O tome kako je Bogdan Karaičić postao deo stručnog štaba “Parnog valjka”.
,,Bogdana Karaičića mi je predložio Igor Kokoškov. Obavio sam sa njim razgovor oko 20 minuta. Za 20 minuta sam shvatio sa kime razgovaram i šta može da mi da.”
Ne može uvek da se “pogodi” igrač
Željko Obradović ističe kako je uvek njegova reč poslednja kada se sklapa tim.
,,Oduvek sam ja bio taj koji formira tim, to sam uvek tražio da bude moja odluka. Za svaki transfer sam tražio mišljenja svojih saradnika. Samo jednom sam imao u Panathinaikosu situaciju da smo imali budžet i tim na vrhunskom nivou, posle toga to više nije bilo. Sticajem okolnosti, ove godine smo napravili potpuno novi tim u Partizanu…
Sve smo prošli na tržištu. Lako je prepoznati dobrog igrača, ali se postavlja pitanje da li ti taj treba u timu, kako će da se ponaša, kakav je bio ranije. Kvalitet igrača i čoveka su ključni. Prema tome praviš tim. Nemoguća je misija da ćeš uvek da pogodiš.”
Kako donosi odluku kome ide lopta kada treba da se šutira za pobedu?
,,Uglavnom se lopta daje najboljem igraču i onome koji radi na treningu. Ja pitam igrače, je l znate zašto lopta ide njemu ili pitam njega, znaš li zašto lopta ide tebi. Doduše, nekad se pravi i finta pa se daje lopta negde kome se ne očekuje. Lopta ide najboljem igraču, bez oterećenja, to je 50-50, ali se uvek ide na skok.
Zavisi od trenutka. Intuicija, ja verujem u nju. Jedan od najboljih komplimenata koje sam dobio u životu je stigao od Dude Ivkovića koji mi je rekao kako nikada nije video čoveka sa tako dobrom intuicijom. Veći kompliment u životu nisam dobio.”
O utakmici protiv Igokee i pitanju Isiaha Mikea koliko će Partizan imati izgubljenih lopti.
,,Mislim da ćemo imati između 15 i 20 izgubljenih lopti. On šokiran. Moj ceo život je prva pripremna utakmica to. Na kraju je bilo 16, od čega je prvih 10 bilo izgubljeno na najgluplji mogući način.
“To mi se nikada nije dogodilo za ove tri sezone u Partizanu”
,,Prvi trening koji smo sad imali, sedam srpskih mladih igrača je ostalo da šutiraju posle treninga i stranci. Ovih sedmorica je ostalo da šutiraju i to mi se za ove tri godine u Partizanu nije dogodilo. Posvećenost.
Bilo je nekih igrača koje smo molili da dolaze na slobodan dan, nikad nisu došli. Kako ćeš da postaneš šuter? Sećam se najboljih koje sam trenirao, svako jutro su ubacivali po 500 šuteva. To je suština, na šutu mora da se radi. Mi smo uvek kao nacija imali dobre šutere, bez toga ne može da se igra.”
O korekciji igrača…
,,Korekcija je najvažnija stvar u ovom poslu. To nekad jeste dosadno igračima, ali kad mora da se ponovi onda mora. Sad smo prvu utakmicu igrali, jedan aut sa strane smo imali. Kada sam juče počeo da radim pet na nula, rekao sam im – ovo je bilo malo gore od katastrofe.
Vi ne znate postavku auta, a ne da kreirate nešto. Postavio sam neku situaciju sa manje od sedam sekundi…Ma kakvi, ni blizu nije bilo – to je proces. Pet na nula ponavljamo opet, sve su to bitne i značajne stvari.”
Partizan je ovog leta promenio ceo tim, što Željko Obradović vidi kao izazov sa kojim se i ranije susretao tokom karijere.
,,Izazovi su veliki. Menjao sam u Real Madridu, pa i u Fenerbahceu…Pa i u Partizanu sam posle prve godine imao sličnu situaciju. Prošle godine su neki igrači otišli, imali smo prelazni rok kakav smo imali, bitni igrači su otišli. Iz raznoraznih okolnosti se promenio tim tokom leta, neki igrači su imali želju da idu, neki su bili pod ugovorom, ali ja smatram da je važno da se poštuje želja igrača.
Odlučili smo se da napravimo ovakav tim i odgovornost broj jedan je na meni kao treneru. Kako će to da izgleda imaćemo priliku na kraju sezone. Tada će biti prilike da se kritikuje ili ne daj Bože hvali. Kasnije će procene da izvrše Upravni odbor, predsednik i navijači” – podvukao je Željko Obradović.
Ukoliko ste propustili eksluzivne intervjue na Basketball Sphere:
- Vladimir Lučić za Basketball Sphere: Bilo je kontakata sa Partizanom, odluka o Srbiji jedna od najtežih u karijeri
- Lorenzo Brown za Basketball Sphere: Olympiacos? Svi će biti “zapaljeni”, učiću od Kostasa Sloukasa
- Mathias Lessort za Basketball Sphere: Partizan imao zanimljivo leto, Olympiacos nas shvatio lično
- Krunoslav Simon za Basketball Sphere: Za Partizan i Crvenu zvezdu play-off bi bio uspeh
- Vincent Poirier za Basketball Sphere: Partizan? Nisam mogao da budem u goroj situaciji
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.



