Olimpijske igre počinju 28. jula, a koje četiri reprezentacije će upotpuniti košarkaški turnir saznaćemo nakon četiri kvalifikaciona turnira.
U periodu od drugog do sedmog jula za po jedno mesto boriće se nacionalni timovi u Rigi, Atini, Valenciji i San Juanu. Reprezentacije koje su već osigurale svoj nastup u Parizu su:
- Francuska, SAD, Srbija, Nemačka, Australija, Kanada, Južni Sudan i Japan.
Raspored timova na kvalifikacionim turnirima:
- Riga: Gruzija, Filipini, Brazil, Kamerun, Crna Gora i Letonija
- Atina: Slovenija, Hrvatska, Dominikanska Republika, Egipat, Novi Zeland i Grčka
- San Juan: Meksiko, Obala Slonovače, Bahrein, Italija, Litvanija i Portoriko
- Valencia: Liban, Angola, Bahami, Finska, Poljska i Španija
Timovi koji će se takmičiti u Rigi za Olimpijske igre: Gruzija, Filipini, Brazil, Kamerun, Crna Gora i Letonija:
Gruzija
Rati Andronikashvili, Sandro Mamukelashhvili, Kakhaber Jintcharadze, Duda Sanadze, Giorgi Korsantia, Aleksandre Phevadze, Tornike Shengelia, Luka Maziashvili, Joseph Thomasson, Goga Bitadze, Giorgi Ochkhikidze i Ilia Londaridze.
Filipini
June Mar Fajardo, Chris Newsome, Kai Sotto, CJ Perez, Calvin Oftana, Mason Francis Amos, Dwight Ramos, Japeth Aguilar, Kevin Quiambao, Justin Brownlee, Carl Tamayo i Scottie Thompson.
Brazil
Vitor Benite, Yago dos Santos, Bruno Caboclo, Lucas Dias, Georginho De Paula, Cristiano Felicio, Marcelinho Huertas, Didi Louzada, Gui Santos, Raul Neto, Maozinha Pereira, Leonardo Meindl.
Kamerun
Paul Eboua, Tamenang Choh, Samir Gbetkom, Brice Eyaga Bidias, Arnold Kome, Fabien Quentin Philibert Ateba, Roland L'Amour Nyama, Roger Moute A Bidias, Jordan Bayehe, Abdourachid Tetchueng, Williams Narace i Jeremiah Hill.
Crna Gora
Kendrick Perry, Igor Drobnjak, Petar Popović, Luka Bogavac, Emir Hadžibegović, Andrija Slavković, Aleksa Ilić, Vasilije Baćović, Marko Simonović, Đorđije Jovanović i Nikola Vučević.
Letonija
Rodion Kurucs, Marek Meyers , Davis Bertans, Dairis Bertans, Janis Timma, Rolands Smits, Arturs Strautins, Janis Strelnieks, Klavs Cavars, Rihards Lomazs, Arturs Zagars i Kristers Zoriks.
Timovi koji će se takmičiti u Atini tražeći kartu za Olimpijske igre: Slovenija, Hrvatska, Dominikanska Republika, Egipat, Novi Zeland i Grčka:
Slovenija
Miha Cerkvenik, Vlatko Čančar, Žiga Dimec, Luka Dončić, Zoran Dragić, Gregor Hrovat, Aleksej Nikolić, Edo Murić, Josh Nebo, Luka Ščuka, Klemen Prepelič i Leon Stergar.
Hrvatska
Goran Filipović, Borna Kapusta, Jaleen Smith, Filip Krušlin, Mario Hezonja, Mateo Drežnjak, Toni Nakić, Dario Šarić, Dario Drežnjak, Ivica Zubac, Danko Branković i Ivan Vraneš
Dominikanska Republika
Chris Duarte, Adris De Leon, Andres Feliz, Adonys Henriquez, Victor Liz, Jean Montero, Angel Nunez, Antonio Pena, Eddy Polanco, Luis Santos, Miguel Simon, Eloy Vargas.
Egipat
Ahmed Metwaly, Youssef Shehata, Amr Gendy, Haytham Khalifa, Yussef Mohamed Helmy, Anas Mahmoud, Karim Elgizawy, Patrick Gardner, Omar Hany Hamza M. Elsheikh, Khaled Abdelgawad, Omar Hussein iOmar Oraby.
Novi Zeland
Reuben Te Rangi, Izayah Le’Afa, Finn Delany, Sam Mennenga, Shea Ili, Yannick Wetzell, Corey Webster, Flynn Cameron, Ethan Rusbatch, Thomas Vodanovich, Jordan Ngatai i Tyrell Harrison.
Grčka
Giannis Antetokounmpo, Kostas Antetokounmpo, Thomas Walkup, Nick Calathes, Vasilis Charalampopoulos, Panagiotis Kalaitzakis, Giannoulis Larentzakis, Dinos Mitoglou, Dimitris Moraitis, Georgios Papagiannis, Kostas Papanikolaou i Vasilis Toliopoulos.
Timovi koji će u San Juanu pokušati doći do trofeja koji vodi na Olimpijske igre: Meksiko, Obala Slonovače, Bahrein, Italija, Litvanija i Portoriko:
Meksiko
Gabriel Giron, Fabian Jaimez, Paul Stoll, Israel Gutierrez, Moises Andriassi, Karim Rodriguez, Isael Silva, Irwin Avalos, Adrien Porras, Ivan Montano, Joshua Ibarra i Karim Lopez.
Obala Slonovače
Assemian Moulare, Nisare Zouzoua, Lionel Kouadio, Maxence Dadiet, Solo Diabate, Vafessa Fofana, Amadou Sidibe, Patrick Tape, Deon Thompson, Cedric Bah, Joseph Mobio i Jean Philippe Dally.
Bahrein
Mohamed Buallay, Wayne Chism, Ahmed Haji, Maitham Isa, Ali Rashed, Sadiq Hasan, Subah Azzam, Ali Melad, Mohammed Hamoda, Ali Hasan i Muzamil Hamooda.
Italija
Marco Spissu, Nico Mannion, Awudu Abass, Stefano Tonut, Danilo Gallinari, Nicolo Melli, Giampaolo Ricci, Giordano Bortolani, Guglielmo Caruso, Achille Polonara, Alessandro Pajola i John Petrucelli.
Litvanija
Rokas Jokubaitis, Lukas Lekavicius, Tomas Dimsa, Deividas Sirvydis, Marius Grigonis, Arnas Butkevicius, Edgaras Ulanovas, Mindaugas Kuzminskas, Tadas Sedekerskis, Domantas Sabonis, Donatas Motiejunas i Azuolas Tubelis.
Portoriko
Joe Alvarado, Devon Reed, Gian Clavell, Tremont Waters, Jordan Howard, Stephen Thompson, Isaiah Pineiro, Aleem Ford, Chris Ortiz, Ysmael Romero, Arnaldo Toro i George Conditt IV.
Timovi koji će se takmičiti u Valenciji tražeći jedno mesto za Olimpijske igre: Liban, Angola, Bahami, Finska, Poljska i Španija:
Liban
Omari Rasulala Spellman, Amir Saoud, Jad Khalil, Karim Zeinoun, Sergio El Darwich, Ali Mansour, Ali Haidar, Karim Raphael Ezzedine, Youssef Khayat, Hayk Gyokchyan, Ali Mezher i Gerard Hadidian.
Angola
Childe Dundao, Selton Miguel, Aginaldo Neto, Geron Goncalves, Luis Pereira, Braz Macachi, Abou Gakou, Joao Fernandes, Eduardo Francisco, Bruno Fernando, Silvio De Sousa i Jilson Bango.
Bahami
Deandre Ayton, Buddy Hield, Eric Gordon, Franco Miller, Travis Munnings, V.J. Edgecombe, Donnie Freeman, Lourawls Nairn Jr., Kentwan Smith, Deyton Albury, Sammy Hunter i Jarauan Burrows.
Finska
Jacob Grandison, Andre Gustavson, Mikael Jantunen, Severi Kaukiainen, Miro Little, Alexander Madsen, Edon Maxhuni, Miikka Muurinen, Olivier Nkamhoua, Remu Raitanen, Sasu Salin i Elias Valtonen.
Poljska
Jeremy Sochan, Aleksander Balcerowski, Aleksander Dziewa, Andrzej Mazurczak, Michal Michalak, Igor Miličić Jr., Andrzej Pluta, Mateusz Ponitka, A.J. Slaughter, Michal Sokolowski, Przemyslaw Zolnierewicz i Jaroslaw Zyskowski.
Španija
Lorenzo Brown, Jaime Pradilla, Santi Aldama, Willy Hernangomez, Juancho Hernangomez, Sergio Llull, Rudy Fernandez, Usman Garuba, Juan Nunez, Xabi Lopez-Arostegui, Dario Brizuela i Alberto Diaz.
Basketball Sphere predstavlja evroligaški podkast: Nebeska Udica
Ako volite Evroligu, onda je ovo pravi podkast za vas! U saradnji sa našim portalom, na You Tube kanalu “Nebeska udica” svake sedmice gledajte dva evroligaška podkasta: najava kola i analiza kola.
U najavi kola je tema svih devet utakmica Evrolige uz prognoze i “sigurice” za klađenje. Kada je reč o analizi kola, možete pogledati iz stručnog ugla šta su to napravili Crvena zvezda i Partizan. Tu još neke standardne rubrike poput teme sedmice, izjava sedmice, fantasy predloga i slično. Takođe, možete učestvovati u takmičenju i osvojiti evroligašku loptu i trenersku tablu.