FIBA Svetsko prvenstvo broji Brazil kao jednog od dva učesnika svakog izdanja svetske smotre. Druge su Sjedinjene Američke Države. “Zemlja fudbala” ima šta ponuditi i u košarci. “Basketball Sphere” donosi predstavljanje dvostrukog svetskog šampiona.
Ovaj put Brazil se na Svetsko prvenstvo u košarci plasirao kroz “iglene uši”. Sve je bilo pod znakom pitanja do poslednjeg kola finalne runde kvalifikacija. Mundobasket će otvoriti u grupi G. Tamo ih čekaju Iran, Obala Slonovače i Španija.
FIBA Svetsko prvenstvo – Brazil: Dosadašnja izdanja i najbolji rezultati reprezentacije
Kada su u pitanju rezultati košarkaške reprezentacije Brazila na svetskoj smotri, imali su i te kako zapažene uspehe. Ipak, stvar je u tome što su se poslednji put na podijumu našli sada već daleke 1978. godine.
U dva navrata popeli su se na vrh sveta. Bilo je 1959. godine, te četiri godine kasnije, kada su osvojili “back to back” titulu. U novije vreme pamti se njihov plasman u četvrtfinale 2014. godine. Tada su tu i završili svoj nastup u ubedljivom porazu od reprezentacije Srbije, kada je Bogdan Bogdanović pogađao “sa druge planete”. Te godine završili su kao šestoplasirana ekipa na svetu.
FIBA Svetsko prvenstvo – Brazil: Put na Mundobasket
Kao što smo već rekli, na izuzetno težak način Brazil je došao na Svetsko prvenstvo u košarci. Prvi deo kvalifikacija protekao je po planu. Protivnici su bili Urugvaj, Čile i Kolumbija, a grupu su prošli kao prvoplasirani uz samo jedan poraz.
U drugoj rundi nije sve išlo kako su planirali. Doveli su sebe u situaciju da im poslednji susret druge faze zavisi od utakmice protiv Sjedinjenih Američkih Država gde im je bio neophodan trijumf. Do njega su i došli, te kao najbolje plasirani tim od četvrtih pronašli svoj put do Jakarte. Njihov veliki rival Argentina ostao je kratak za FIBA Svetsko prvenstvo, a oni su nastavili niz uz SAD kao jedine dve selekcije koje nisu propustile niti jedan Mundobasket.
FIBA Svetsko prvenstvo – Brazil: Roster i fokus na one od kojih se najviše očekuje
Sve oči su uprte u plejmejkersi duo: Marcelinho Huertas – Yago Dos Santos. Legendarni Huertas nije propustio niti jedno Svetsko prvenstvo u košarci od 2006. godine. S velikim uspehom igrao je za Tenerife minule sezone i postao drugi najbolji asistent u istoriji Endesa lige. Kada je u pitanju FIBA Liga šampiona, tamo drži tron sa najviše dodavanja otkad postoji takmičenje. Beležio je 12 poena i 5,8 asistencija po susretu u takmičarskoj godini iza nas.
Crvena zvezda je u svoje redove dovela Dos Santosa nakon njegove sezone karijere. S Ulmom je osvojio istorijsku prvu titulu za rodni grad Alberta Einsteina. To mu je trasiralo put ka srpskom evroligašu, što će biti njegovo prvo iskustvo u najelitnijem takmičenju Starog kontinenta.
Yago je u Evrokupu na 20 zabeleženih nastupa prosečno je postizao 13 poena uz šest asistencija i tri skoka po utakmici. Kada je u pitanju Bundesliga, tu je bio za nijansu bolji. Na 45 odigranih utakmica ubacivao je 15 poena, delio 5,8 asistencija. Na parketu je provodio u proseku nešto više od 26 minuta, a beležio je i tri skoka, te jednu “krađu”.
Još jedan košarkaš Ulma neko je od koga se mnogo očekuje u selekciji Brazila. Bruno Caboclo je tokom kvalifikacija bio jedan od najboljih. U proseku je beležio 15 poena, 7,2 skokova, 1,4 blokada i jednu “krađu” po utakmici. Na taj način je popunjavao sve statističke kolone i može predstavljati otkrovenje onima koji ga nisu pratili, barem kada su grupe za Svetsko prvenstvo u košarci u pitanju.
Uz pomenutog krilnog centra, prva “petica” Brazila biće centar Granade, Cristiano Felicio. Kao njegova zamena tu je Lucas Mariano, pa divovi južnoameričke zemlje imaju i te kako šta ponuditi i u srcu reketa.
Ostatak družine
Očekuje se da svoj doprinos ponudi i Vitor Benite, nekadašnji član Cedevite u ABA ligi. Njegovih 20 minuta na terenu ogledaju se u 10 poena, 2,8 skokova i tri asistencije prosečno. Bekovsku liniju zatvoriće Raul Neto, novi igrač Fenerbahcea. Upisao je 48 nastupa u NBA ligi minule sezone, a kada spoznamo da je u najkvalitetnijoj ligi sveta zabeležio ukupno 435 utakmica jasno je da u svakom trenutku može biti pretnja svakom rivalu.
George de Paula, Reynan Camilo, Lucas Dias, Marcio Santos i već pomenuti Mariano nastupaju u domaćem prvenstvu Brazila. Njihov klub, Franca, osvojio je titulu u američkoj Košarkaškoj Ligi šampiona, tako da se i te kako dobro poznaju. Njihov doprinos sa klupe može biti od krucijalnog značaja za Brazil, pa će “second unit” snositi dobar deo odgovornosti i za same rezultate.
🆕 Nenad Stefanović, selektor U18 reprezentacije Srbije, za @BSphere7
— Basketball Sphere (@BSphere7) July 22, 2023
▫️O predstojećem Eurobasketu u Nišu i generaciji koju vodi
▫️O tome zbog čega treba da se bude oprezan u proceni talenata
▫️O najvećim rivalima na turniruhttps://t.co/2zR40MCwoJ
FIBA Svetsko prvenstvo – Brazil: Reč više o treneru – Gustavo De Conti
Mladi brazilski selektor rođen je 1980. godine, a osim što se bavio košarkom relativno rano uplovio je u trenerske vode. Već 2004. godine odlučio je okačiti patike o klin i postati pomoćnik u klubu Paulistano.
Nakon šest godina gde je bio asistent, 2010. godine preuzeo je mesto šefa stručnog štaba. Osvajanjem titule prvenstva Brazila 2017. godine stavio je tačku na mandat u timu gde je proveo čak 13 sezona. Zadužio je trenersku tablu Flamenga gde vodi tim s dosta uspeha. Čak sedam trofeja doneo je u vitrine, od čega je jedan već pomenuti Košarkaške Lige šampiona Amerike. Tri titule u domaćem prvenstvu, kao i tri trofeja Rio de Janerija nešto su čime se može pohvaliti.
Osim toga, Gustavo De Conti četiri puta proglašen je za trenera sezone, pa je jasno da s velikom ambicijom dolazi i na Svetsko prvenstvo u košarci, željan dodatnog dokazivanja.

FIBA Svetsko prvenstvo – Brazil: Očekivanja
Grupe za Svetsko prvenstvo svrstale su Brazil u društvo Irana, Obale Slonovače i nacionalnog tima “Crvene furije”. Kada se sve uzme u obzir, trener De Conti i družina trebalo bi da bez mnogo problema prođu u drugu fazu takmičenja.
Sve osim toga bilo bi razočaranje, dok bi svaki naredni iskorak predstavljao veliko iznenađenje. Kostur turnira u potencijalnoj drugoj fazi vezuje ih za timove u grupi H (Kanada, Francuska, Liban, Letonija). Sada je jasno zbog čega apostrofiramo iznenađenje u slučaju preskakanja potencijalnih prepreka tokom druge runde.