FIBA Svetsko prvenstvo ove godine organizuje se u tri države, a jedna od njih je i Japan koji na Mundobasket dolazi šesti put. “Basketball Sphere” donosi kratko predstavljanje domaćina planetarne smotre.
Osim činjenice da su po šesti put deo najboljih reprezentacija sveta, Japan drugi put u svojoj istoriji organizuju Svetsko prvenstvo u košarci. To su prethodno uradili 2006. godine, kada je Španija nadigrala Grčku u borbi za trofej. Japanci su završili 17. u konačnom plasmanu te godine.
FIBA Svetsko prvenstvo – Japan: Dosadašnja izdanja i najbolji rezultati reprezentacije
Osim već navedenih podataka kada su njihova izdanja u pitanju, vredi spomenuti da je ovo tek drugi put i istoriji gde Japan veže dva nastupa na Svetskom prvenstvu. To su uradili 1963. godine, te četiri godine kasnije, a i sada im je pošlo za rukom.
Te 1963. godine od 13 ekipa koliko se takmičilo završili su kao poslednji. Sledeći Mundobasket okončali su na 11. poziciji. Kada se gleda procenat ekipa koliko je učestvovalo, njihov plasman iz 2006. godine je i dalje najboljih rezultat reprezentacije na smotri sveta.
FIBA Svetsko prvenstvo – Japan: Put na Mundobasket
Japan je igrao kvalifikacije kako bi trener Tom Hovasse uspeo u nameri da pronađe takmičarski ritam. Put na Mundobasket “zemlja izlazećeg sunca” zaradila je samom činjenicom da su organizator Svetskog prvenstva.
FIBA Svetsko prvenstvo – Japan: Roster i fokus na one od kojih se najviše očekuje
Tokom utakmica koje su Japanci igrali u prethodnom periodu nisu konstantno bili prisutni glavni igrači oko kojeg bi se sve trebalo vrtiti. Jasno, Rui Hachimura i Yuta Watanabe su oni na koje se misli.
Iako se nacija nadala da će oba NBA igrača biti deo Mundobasketa koji se igra na tlu Japana, to neće biti slučaj. Hachimura je odlučio da preskoči obaveze sa nacionalnim timom ovog leta, tako da će teret lidera pasti na Watanabea.
Watanabe je na 58 odigranih susreta za Brooklyn Netse beležio 5,6 poena i 2,4 skoka po utakmici. Ono što je izuzetno važno jeste podatak da šutira iz igre sa 49% uspešnošću. U jednom trenutku predvodio je NBA karavan sa čak 57% pogođenih trojki.
Svoju priliku da se dokaže u odsustvu najboljih igrača iskoristio je Yudai Baba. On je na dve utakmice prosečno postizao 19,5 poena, te može biti otkrovenje šampionata. Yuki Kawamura kao najkorisniji igrač japanske lige na sedam nastupa za reprezentaciju imao je prosek od 10,6 poena i skoro šest asistencija.
Keisei Tominaga je još jedan u nizu kvalitetnih bekova i to je pokazao tokom dve utakmice sa prosekom od 17,5 poena. Mesto naturalizovanog igrača bi trebalo da zauzme Josh Hawkinson. On je na dve meča popunjavao sve statističke kolone i očekuje se da budu na konačnom spisku od 12 igrača. Prosek od 19 poena, 10,5 skokova, četiri asistencije, jedne “krađe” potvrđuje njegov kvalitet.
Od ostalih imena, vredni pomena su još Yuki Togashi, Yutaro Suda, te Yudai Nishida. Širi spisak čini čak 25 minuta, a po onome što su prikazali, ova imena trebalo bi da brane zastavu Japanu na Svetskom prvenstvu.
FIBA Svetsko prvenstvo – Japan: Reč više o treneru – Tom Hovasse
Američki trener rođen 1967. godine pod punim imenom Thomas Wayne Hovasse u Coloradu diriguje s klupe reprezentacijom Japana. Zanimljivo da je za vreme igračkih dana proveo jednu sezonu u NBA ligi. Tamo je branio boje Atlanta Hawksa, ali bez prilike da istrči na teren. Bio je u Japanu 10 godina gde se bavio košarkom sve do igračke penzije, 2001. godine.
Tamo je ostao da kuje trenerski zanat na čelu ženske ekipe. Preko pozicije asistenta, trasirao je sebi put sve do ženske reprezentacije Japanat. Kao glavni trener je osvojio čak četiri medalje, od kojih je najvažnije srebro na Olimpijskim igrama 2020. godine.
Godinu dana kasnije preuzeo je mušku selekciju Japana kao glavni trener, a ovo će za njega biti veliki izazov, uz dodatni pritisak domaćeg terena. Prethodni put se više nego dobro snašao.
FIBA Svetsko prvenstvo – Japan: Očekivanja
Kada pogledate grupe za Svetsko prvenstvo vidite Japan u društvu Australije, Finske i Nemačke. Poprilično je jasno da u grupi E, čiji susreti će se igrati u Okinawi “zemlja izlazećeg sunca” zaista predstavlja autsajdera.
Trebalo bi da se dogodi pravo košarkaško čudo da se iz ove grupe kvalifikuju u drugu fazu. Stoga su očekivanja nimalo optimistična. Predviđanje koje može biti najbliže stvarnim dešavanjima jeste mnogo veći otpor nego što bi to bilo da se ne igra na tlu Japana.
Nije nemoguće da “skinu skalp” jednom od tri protivnika u prvoj fazi, ali sve preko toga nije realno da se desi. Da je Hachimura tu, onda bi i šanse bile mnogo veće.