Pozitivnih stvari u pravcu poboljšanja domaćeg prvenstva možda i ne bi bilo bez “vedetizacije” lige – spremnosti legendi srpske i jugoslovenske košarke da ranije stečeno znanje ulože u nove ideje, bez garancije da će da budu ostvarene.
Nedovoljna razvijenost ili zapostavljenost manjih sredina. Prevelik broj stranaca. Premali broj domaćih igrača. Otežana prohodnost u viši rang takmičenja. Nedostatak mladih trenera i lošiji uslovi za njihov razvoj. Nestabilna finansijska situacija.
Sve su to teme kojima će se Basketball Sphere u narednim nedeljama baviti u novoj rubrici “fokus”, u kojoj ćete imati priliku da pročitate serijal priča u vezi sa stanjem u Košarkaškoj ligi Srbije. Nešto od navedenog biće demantovano, drugo će biti potkrepljeno, a u premijernom tekstu posvećenom nekih od nabrojanih pitanja, za naš sajt govorili su proslavljeni igrački i trenerski asovi poput Željka Rebrače, Nenada Krstića, Ratka Radovanovića i Željka Lukajića.
“Vedetizacija” lige
Svaki od njih je u u bliskoj ili nešto daljoj prošlosti obeležio dešavanja u Košarkaškoj ligi Srbije, u kojoj se polako odigravaju krupnije promene i grade ambiciozni projekti. Neki usmereni na ono što je krasilo nekada najjaču domaću ligu u Evropi – kreiranje baze domaćih igrača, drugi usmereni na buđenje nekih “uspavanih” košarkaških sredina, treći i na jedno i na drugo. Sve to u cilju stvaranja jače okosnice seniorske reprezentacije koja, zaključak je jednog od sagovornika, kuburi upravo sa tim potencijalima.
U redovima koji su pred vama biće reči i o “španskom modelu” razvoja talenata, nemogućnosti da bez podrške države i lokalnih samouprava klubovi opstanu, razloga zbog čega je to tako. Biće reči i o tome na koji način se ekipe bore da iz nepovoljnog finansijskog položaja izgrade osnovu za buduće uspehe.
Pozitivnih stvari u pravcu poboljšanja domaćeg prvenstva možda i ne bi bilo bez “vedetizacije” lige – spremnosti legendi srpske i jugoslovenske košarke da ranije stečeno znanje ulože u nove ideje, bez garancije da će da budu ostvarene.
Prvi koji je za Basketball Sphere govorio o temi uzleta KLS-a bio je trener Spartaka Željko Lukajić. Posle iznenadne ostavke pomoćnika Svetislava Pešića u reprezentaciji, Olivera Kostića, iskusni stručnjak je početkom januara preuzeo kormilo Subotičana.
,,Pronašao sam sebe i uživam”

Od tog momenta, ekipa sa severa Srbije igra najbolju košarku u elitnom rangu domaćeg šampionata. Trenutno je u seriji od osam uzastopnih pobeda, od kojih se izdvajaju dve poslednje u derbijima protiv Vojvodine i do skora neprikosnovenog Zlatibora. Pamti se i vrlo dobar otpor Partizanu u četvrtfinalu Kupa Radivoja Koraća, što je jedini poraz Spartaka u tom periodu.
Sada se Subotičani nalaze ne deobi prva tri mesta sa Zlatiborom i Metalcem sa skorom 19-7, četiri kola pre kraja. Dve prvoplasirane ekipe obezbediće plasman u ABA 2 ligu. Prema rečima Lukajića, na prvi dodir sa organizacijom kluba znao je o kakvom projektu je reč.
,,Motiv koji uvek imam je dobra košarkaška priča, koja daje sliku za dobru budućnost, kako bih mogao radom da doprinesem i stvorim nešto. To me je ceo život inspirisalo. Košarka je opipljiva, živa stvar. Možete da je stvarate, da se vidi šta ste uradili.
U Spartaku sam to prepoznao. Subotičani imaju istoriju i mesto na košarkaškoj mapi bivše Jugoslavije, a da ne govorim o Srbiji. Tek kada sam malo ‘opipao’ situaciju i došao na razgovor sa ljudima iz kluba, video sam da je to to o čemu se priča. Našao sam sebe i mogu da kažem da uživam“, rekao je strateg koji u svom CV-ju ima i trofej ABA lige sa Hemofarmom.
,,Stranci odlično skautirani, donose prevagu”
Spartak je nadomak ABA 2 lige, ali ambiciozni klub iz Vojvodine ne planira da se tu zaustavi.
,,Svi koji se bave košarkom i koji su ozbiljni treba da imaju velike ciljeve. U ovom trenutku taj visok nivo je ABA liga. Spartak želi da se takmiči tamo, u najkvalitetnijem prvenstvu. Mada, taj kvalitet donose Zvezda i Partizan, uz Budućnost i Cedevita Olimpiju. Čast ostalima, ali sve drugo je na našem nivou.”
Govorio je Lukajić i tokom Kupa u Nišu o usponu domaćeg prvenstva. Ovom prilikom je obrazložio je šta je napravilo razliku u tome da KLS, kako kaže, postane kvalitetnije takmičenje.
,,Posmatrao sam KLS poslednjih nekoliko godina. Nije mi se dopadao način na koji timovi igraju. Nisam video agresivnost i želju. Prošle i ove godine, naročito, dosta timova je odlično skautiralo svoje igrače, kao i strance, pošto svaki donosi neku prevagu i određeni kvalitet. Timovi imaju ambicije, što je poboljšalo kvalitet lige, koja se digla. Pola ekipa se trenutno bori za vrh, pola za opstanak“, objasnio je Lukajić.
,,Bez pomoći države osam do 10 klubova ne bi postojalo”
Večitom temom inostranih igrača u KLS bavio se i sportski direktor užičke Slobode i legendarni košarkaš Bosne Ratko Radovanović, koji se dotakao i toga u kakvoj su finansijskoj situaciji klubovi u najkvalitetnijem srpskom prvenstvu.
,,Nije sporan ni stranac. Igrače iz bivših republika ne treba ni tretirati tako. Potrebno je ograničenje stranaca, pa ako se ispadne, ispadne se. KLS je svake godine kvalitetnija. Mnoge stvari su unapređene. Država nikada dosad nije ulagala ovoliko. Sigurno da bez te pomoći osam do 10 klubova u ligi ne bi ni postojalo, pošto je sve teže naći sponzore”, jasan je Radovanović, koji sa veoma mladom ekipom gradi nešto drugačiju priču u odnosu na Spartak.

Užičani su na 11. mestu na tabeli, sa skorom 10-16. Rezultatski imperativ za sada ne postoji. Prema njegovim rečima, sve teče po planu, koji je skrojen uz pomoć trenera Velimira Gašića. Bivši pomoćnik Željka Obradovića u šampionskoj 1992. godini, kao i Duška Vujoševića za vreme stasavanja Bogdana Bogdanovića i Nikole Milutinova. Gašić je bio i deo stručnog štaba Moke Slavnića, kada je Srbija na Evrobasketu 2007. na košarkašku mapu lansirala Miloša Teodosića i Novicu Veličkovića.
Zbog svega navedenog, teško da postoji bolji čovek koji bi Radovanovićevu viziju sproveo u delo.
,,Mladi igrači moraju negde da igraju, a malo je klubova koji pružaju šansu. Većina ima po dva stranca koji su noseći. Ako ne mogu da igraju u KLS, gde mogu? Ne mogu u Evroligi, ni u Evropi, Zvezdi, ni Partizanu. Sloboda ima najmlađi tim u ligi, sa prosekom od 20 godina. Svesno smo ušli u avanturu ove sezone. Znali smo da neće biti lako. Izbacili smo dosta kvalitetnih igrača. KLS je idealan za razvoj i klubovi bi više morali time da se pozabave.”
,,Dolaskom Rebrače i Krstića liga kvalitetnija”
Kritičan je legendarni košarkaš prema trendu u srpskoj košarci, kojem se pribegava kako bi određeni klub i naredne sezone bio deo elitnog ranga.
,,Ekipe obično u poslednja dva meseca dovode strance, kako bi opstali u ligi, da bi se tavorilo, nema tu plana. Mi smo se uhvatili u koštac sa mladim igračima i napravili lepu priču. Generalno sam zadovoljan rezultatima kluba. Svestan je bio i trener Gašić da će rezultat možda da trpi zbog naše ideje, mada ovaj tim ima veći kvalitet nego što to pozicija na tabeli govori.”
Radovanović je prvi operativac Slobode još od 2018. godine. Njegovim putem, istina u nešto drugačijoj ulozi, krenuli su proslavljeni centri Željko Rebrača i Nenad Krstić. Rebrača je početkom ove sezone preuzeo Vojvodinu, dok je Krstić pre mesec dana postavljen za prvog čoveka kraljevačke Sloge.
,,Raduje me što je Rebrača došao u Vojvodinu, što je Krstić u Kraljevu. Izuzetno je što su prava dva asa u našoj ligi. Njihovim dolaskom postaje kvalitetnija u svakom smislu. U svakom gradu ima po neki as koji bi sigurno radio. Koliko postoji želja za to, to je neka druga priča“, rekao je evropski šampion iz 1979. godine.
,,Očekivao sam da ću se više baviti košarkom”

Krstićev novi angažman iznenadio je mnoge, a i njega samog, kako priznaje za Basketball Sphere. Posle perioda provedenog kao potpredsednik Košarkaškog saveza Srbije, odlučio je da se vrati u rodni grad i pokuša da, naoružan strpljenjem, ponovo izgradi velikana čiji su dres nosili igrači poput Ljubodraga Simonovića i Vlada Divca.
,,Posle izlaska iz Saveza, nisam preterano razmišljao o poslu u košarci. U međuvremenu se pojavio poziv gradonačelnika Kraljeva, koji mi je predložio da budem predsednik kluba. Sloga ima bogatu tradiciju i istoriju, ali u poslednjih desetak godina kuburi sa dugovanjima, sa organizacionim problemima.
Rezultati su dobri, ali atmosfera oko kluba nije. Nadam se da ću, uz pomoć još nekih ljudi koji su ušli u klub i koje ćemo privući, promeniti kompletnu strategiju i sistem kluba. Na taj način bismo vratili imidž, kakav je Sloga imala ranije”, objasnio je plan Krstić.
Prema rečima nekadašnjeg centra New Jerseya, Oklahome, CSKA i ostalih, bavljenje košarkaškim stvarima moraće da sačeka još neko vreme.
,,U ovom trenutku, nažalost, posvećen sam više finansijama. Klub prosto guše mnogi dogovori i ugovori, izvršenja prethodne uprave na štetu kluba. To me je sačekalo. Naravno, za mnoge stvari sam znao, ali se sada pojavljuju i neke za koje nisam. Sve sam to negde i očekivao, a očekivao sam i da ću se više baviti košarkom. Sada još nisam krenuo sa tim.
Prvi uslov je da Sloga opet postane krovni klub raško-kosovskog regiona. Ona to i sada jeste, ali samo na papiru, s obzirom na to da nemamo juniorsku selekciju, da nemamo školu košarke, da kadeti plaćaju članarinu. To su neke stvari koje su meni nepojmljive i pozitivno je to što je sada kraj sezone. Tako ćemo imati dovoljno vremena da popravimo situaciju što se tiče dugova, pa ćemo se pozabaviti i košarkaškim stvarima“, istakao je Krstić.
Petogodišnji plan Vojvodine
U sličnoj situaciji nalazila se i Vojvodina pre godinu dana. Dolaskom Rebrače na čelo kluba postavljen je petogodišnji plan, u kojem bi se postepeno pravili sve veći i veći koraci. U prvoj godini cilj je finansijska stabilizacija i otplata dugova. U drugoj sezoni ideja je da se napadne ABA 2 liga, a na kraju ciklusa od pet godina i najkvalitetnije regionalno takmičenje.
,,Krajnji cilj je ABA liga. To treba da jurimo. Ono što smo zacrtali za prvu godinu, to smo i ispoštovali, na nekin način i prevazišli. Dosta smo stabilizovali finansijski deo, pošto je 70 odsto duga vraćeno. Ostalo je još nešto malo da se tu sredi. Mnogo je urađeno. Grad je mnogo pomogao, inicijalno Miloš Vučević, dok je bio gradonačelnik. Imamo ogromnu podršku i od ljudi okolo, koje moram da spomenem.
Dali su maksimum. To su Bojan Terzin, ‘Galens’, ‘Tehnounion’, kao i član Gradskog veća za sport Ognjen Cvjetićanin. Bez njih ništa ne bi bilo urađeno. Prepoznali su sportske ciljeve koje smo postavili i idemo pravim putem. Nije lagano sa dugom koji smo zatekli”, počeo je razgovor za Basketball Sphere jedan od najbolji centara Evrope svih vremena.
,,Vojvodina da bude primer, Španci preuzeli naš model rada”

I pored manjeg budžeta, Novosađani se ove sezone ravnopravno bore sa finansijski moćnijim rivalima. Trenutno su pobedu iza vodećeg trojca. Ne samo to. Godinu je obeležio i plasman na završnicu Kupa Radivoja Koraća i konkurentan duel sa Megom u četvrtfinalu.
Pružena je podrška i mladom stručnjaku Milošu Isakov-Kovačeviću, bivšem pomoćniku Pešića u reprezentaciji, koji figurira kao jedan od najperspektivnijih. U Nišu je minute upisao i Stefan Marjanović, rođen 2007. godine, najmlađi debitant na turniru. Potom je u seniorsku reprezentaciju pozvan i najbolji igrač lige Dušan Beslać.
Sve su to stvari koje govore o tome da se u Vojvodini razmišlja sveobuhvatno i dugoročno.
,,Da bismo vraćali dugove, dosta smo skratili budžet, ali smo postavili sistem u mlađim selekcijama – od kadeta, juniora… Iako nikada nisam u potpunosti zadovoljan, možemo da budemo okej sa onim što smo do sada uradili. Kratkoročni cilj nam je ABA 2 liga. Videćemo da li je to izvodljivo ove sezone. Pozitivno je i što je generalni sponzor na vidiku. Nadam se da će i to uskoro da bude rešeno.
Vojvodina će posle toga da ide samo uzlaznom putanjom. Novi Sad je drugi grad po veličini. Zaslužuje košarku na najvišem nivou. Protiv Spartaka je bio pun Spens. Prepoznaje se rad, ali to nije kraj. Treba da nastavimo dalje i zasučemo rukave“, poručio je Rebrača.
,,Imamo problem sa reprezentacijom”
Prvi čovek novosadskih crveno-belih saglasan je sa prethodnim sagovornicima da je nivo domaće lige sve veći, ali da to nije dovoljno, ako se uzme u obzir da taj šampionat treba da bude podloga za uspehe nacionalne selekcije u budućnosti.
,,Ove godine KLS je mnogo jača. U poređenju sa ABA 2, možda i kvalitetnija. KLS treba da bude i razvojna liga. Uporno ponavljam da su Španci od nas preuzeli model rada sa mladima i mnogo uložili u to. Osvojili su sve u mlađim kategorijama. Ne možemo da živimo od stare slave. To treba da zaboravimo. Moramo da stvorimo razvojnu bazu.
Imamo problem sa reprezentacijom, sa mladim igračima. Nema ih na vidiku, tih vrhunskih. Ne radi se na nivou na kojem se ranije radilo. Voleo bih da se FMP, Mega i Borac ‘spuste’ u KLS. To bi bila neviđeno jaka liga. Da se i propiše da određeni broj mladih mora da igra u toj ligi.”
,,Potreban razgovor o interesu srpske košarke, stvari se odvojile na dva puta”
Rešenje za prevazilaženje tih poteškoća Rebrača ima. Prema njegovim rečima, to se vidi u načinu na koji je organizovana Vojvodina.
,,Treba da se zabijemo u salu i da radimo, da formiramo i mlade trenere. Promene ne mogu da se dese preko noći. U Vojvodini smo pokrenuli određene programe. Želimo da damo primer da nešto može da se uradi u tom pravcu. Imamo jedan od četiri najmanja budžeta u ligi, pa smo u vrhu tabele. To znači da se može, kada se postavi sistem. Baza mora da se napravi, ona je u Vojvodini ogromna.”

Jedan od najvećih problema KLS-a je i de facto zatvorenost takmičenja. Kako bi se jedan tim plasirao u ABA ligu, potrebno je da prvo osvoji ABA 2, pa da u razigravanju bude bolji od poslednjeplasiranog srpskog tima u regionalnom takmičenju. Jadran je jedno od retkih mesta, ako ne i jedino, u kojem je moguće da šampion niže lige nema automatski prolazak u viši rang.
Za rešenje takve situacije potreban je dijalog unutar srpskih klubova. Kako kaže slavni centar, on za sada ne postoji.
,,Iz KLS i ABA 2 lige nije garantovano da se uđe u ABA 1. Svi znamo šta se desilo sa Zlatiborom. Potrebno je da se zajedno sedne i razgovara o interesu srpske košarke. Kao država nemamo zajednički cilj. Ovo sada, nije to. Stvari su se odvojile na dva puta, mora da se nađe dogovor”, zaključio je Rebrača.
Evroliga odlučuje o sudbini KLS?
Ova sezona u KLS počela je tehničkim promenama, koje se tiču uvođenja “instant replay systema”, koji omogućava sudijama ponovno gledanje snimaka. Uvedeni su i trenerski čelendži, a sve to ispratio je i sve veći broj legendi uključenih u dešavanja u domaćem šampionatu.
Na njegovu budućnost mogli bi da utiču i sve učestaliji sastanci na nivou Evroliga-Dubai. Ukoliko bi se na toj relaciji postigao dogovor o finansijskoj injekciji i povećanju klubova u elitnom takmičenju, pitanje dodele dugogodišnjih licenci Partizanu i Crvenoj zvezdi bilo bi otvoreno.
Na taj način srpski klubovi više ne bi imali interes da igraju regionalnu ligu, što bi moglo da se odrazi i na KLS. Kako i da li će se to desiti, pokazaće naredni period. Deluje da je razrešenje situacije sve bliže.
Piše: Vuk-Miloš Petrović (@vuk_milos_)