Izbor Darka Rajakovića za prvog trenera potvrdio je dve stvari. Prvu, da je i dalje teško očekivati da evropski strateg bez iskustva u stručnom štabu NBA ekipe dobije šansu da vodi tim. Drugo je da je Čačanin ostavio izuzetan utisak na ligu. O tome svedoči i to u kakvoj konkurenciji je izabran, koji čovek ga je izabrao, kao i to u koju organizaciju dolazi.
Objavom eminentnog novinara ESPN-a, Adriana Wojnarowskog, otvoreno je novo poglavlje u istoriji srpske i evropske košarke. Darko Rajaković postao je, posle Igora Kokoškova, tek drugi Srbin, ujedno i Evropljanin, koji će kao glavni trener voditi NBA ekipu.
Rođeni Čačanin sešće na klupu Toronto Raptorsa. Time je zatvorena, u jednom momentu činilo se, beskonačna trenerska vrteška, nakon što je krajem aprila Nick Nurse, osvajač šampionske titule iz 2019. godine, napustio franšizu.
Od tog momenta počele su spekulacije o tome ko bi mogao da nasledi novog stratega Philadelphia 76ersa. Spominjala su se brojna imena, koja su uključivala i prve trenere, asistente, kao i bivše igrače. U jednom trenutku postojala je šansa da NBA liga dobije i prvu ženu, koja će obavljati ulogu prvog trenera.
Poimence, kandidate su činili i bivši trener Phoenixa, Monty Williams. Kasnije će Williams od Detroita dobiti astronomski ugovor, čime postaje najplaćeniji u svojoj branši. Zatim je bilo reči i o bivšem treneru Brooklyn Netsa i igračkoj legendi, Steveu Nashu. Kada se na to pridoda i kanadska veza, jasno je bilo zbog čega je jedan od najvećih virtuoza sa loptom u istoriji bio ozbiljan kandidat. Kao realna predstavljala se i opcija da Becky Hammon preuzme Raptorse.
Prvi favorit ostao bez posla
Bilo je reči potom i o plejadi pomoćnih trenera koji su čekali svoju šansu. Bivši asistent Nursea, Adrian Griffin, izostao je iz kombinacije, kada je postao glavni trener Milwaukee Bucksa, uz aminovanje lično Giannisa Antetokounmpa. Aktuelan je bio i pomoćnik Denvera, David Adelman, a svoj deo kolača hteo je i izdanak “Heat culture”-a, asistent Erika Spoelstre, Chris Quinn.
U medijima se pojavila i interesantna informacija da bi i J. J. Reddick mogao da zakomplikuje izbor, ali je to bilo najmanje realno.
Italijanska Gazzeta lansirala je priču o ozbiljnoj kandidaturi selektora španske reprezentacije i trenera Virtusa, Sergia Scariola. Italijan vrlo dobro poznaje sistem Raptorsa, gde je bio pomoćnik od 2018. i 2021. godine i taj status ovenčao šampionskom titulom.
Tada počinju da se otvaraju i “evropske” opcije, pa se, uz pomoćnika Sacramenta, Jordija Fernandeza, spominje i ime asistenta Memphisa, srpskog stručnjaka, Rajakovića.
Vremenom je taj trojac postao najozbiljniji za mesto prvog trenera Raptorsa i činilo se da za tu poziciju najveće šanse ima Scariolo. Međutim, to se nije ispostavilo tačnim, pošto je zahtevni predsednik franšize iz Kanade, Masai Ujiri, odabrao Srbina za naslednika Nursea.
Prema pisanju ESPN-a, glavni konkurenti Rajakoviću bili su pomoćnik Golden Statea, koji već ima iskustva kao prvi trener u Brooklynu, Kenny Atkinson i Charles Lee, dugogodišnji asistent Milwaukeea.
Zašto je Rajaković odabran od Ujirija?
Šta je onda ono što je napravilo razliku da baš 44-godišnji Čačanin, pored svih navedenih imena, bude čovek od poverenja Ujiria?
Raptorsi su u prethodnoj sezoni imali velikih problema sa razvojem mlađih igrača, što je bio i jedan od najvećih razloga zbog kojih je Nurse otpušten. To se najviše odnosi na progres Scottiea Barnesa, rukija godine 2022, koji, prema oceni stručnih u Torontu, stagnira. Ove sezone je, kao i prošle, prosečno beležio 15,3 poena, ali uz lošije procente šuta.
ESPN piše da su Raptorsi želeli trenera za kojeg veruju da može da učini franšizu konkurentnom, bilo da nastavi da radi sa nekim od veterana, bilo da se posveti rebuildingu i podmlađivanju rostera.
The Athletic navodi da je Rajaković veliki deo karijere posvetio razvoju igrača, što je glavna stvar o kojoj razmišljaju Raptorsi. Srpskom stručnjaku pripisuje se uloga u razvoju jednog od najboljih napadača današnjice, Devina Bookera, sa kojim je sarađivao u Phoenixu.
Tako je, dalje piše eminentni medij, “bez obzira na to što je Toronto razgovarao sa nekim starijim trenerima, uključujući i Scariola, uvek bilo smislenije da ekipa iz Kanade bude vođena mlađim stručnjakom, koji bi sa timom ostajao duže. Rajaković dolazi iz jednog od najuspešnijih mladih sastava lige, Memphisa. Uprkos tome što su Grizzliesi imali velikih problema u drugom delu sezone, kako na parketu, tako i van njega.”
Uzeto je u obzir i to što je trener od 17-e godine i što je dugo godina radio sa mlađim kategorijama. Sve to navodi u kojem pravcu bi Rajakovićev angažman trebalo da ide.

Otkud Rajaković u SAD?
Novi trener Toronta je u intervjuu za hrvatski Index govorio o svojim počecima, koji su bili veoma interesantni. Od juniora čačanskog Borca, do višestrukih titula koje je Crvena zvezda osvojila u nižim uzrastima sa Rajakovićem na klupi.
,,Igrao sam u mlađim selekcijama Borca iz Čačka. Shvatio sam da mi karijera neće izgledati kako bih želeo. Da neću biti na nivou svojih idola, iako sam radio 7-8 sati dnevno. Rano sam zaključio da je bolje krenuti drugim putem. Počeo sam već sa 16 godina kao pomoćni trener, a već nakon godinu dana kao glavni.
Trenirao sam svoje bivše saigrače. Svoju generaciju, a naravno i starije. Kako su to prihvatili? Imao sam sreću da su to sve dobri momci, što ne mogu reći za sebe jer samo bio jako strog i zahtevao poštovanje, bez obzira na godine. To tako treba da funkcioniše. Ali van terena bili smo prijatelji. Išli smo zajedno na basket, dosta ih je bilo i na mom venčanju”, objasnio je Rajaković.
Iz tog perioda zanimljiva je i anegdota, koja oslikava kako su izgledali njegovi prvi trenerski koraci.
,,Bilo je neobično da sam tako mlad, a trener. Jednom smo imali situaciju da nas nisu pustili u dvoranu jer nisu verovali da sam ja trener. Hteli su da čekamo dok se ‘pravi trener’ ne pojavi. Ali, bilo mi je lako da radim. Ostao sam osam godina, imali smo dobre rezultate i osvajali titule prvaka”, govorio je novi trener Toronta o periodu u Crvenoj zvezdi.
Nakon toga, otisnuo se u inostranstvo, u petoligaški Torrelodones.
,,Zatim sam dobio ponudu iz Španije i radio u jako zanimljivom projektu ‘Espacio Torrelodones’ kraj Madrida, gde sam bio sa dva trenera iz Srbije i Davorom Matkovićem iz Hrvatske. Od malog kluba u predgrađu postali smo najbolji program za razvoj mladih igrača u Španiji. Dolazili su nam igrači iz cele Evrope”, podvukao je Rajaković za Index.hr.

Presti zapazio Srbina
Za Darka je potom usledio veliki uspon. Od 2012. do 2014. godine bio je prvi trener Tulsa 66ersa (sadašnja Oklahoma City Blue), razvojnog tima Thundera.
,,Zapravo, moj prvi put za Ameriku desio se 2003. godine, kada sam došao u Arizonu”, reći će Rajaković u jednom razgovoru za The Athletic.
,,Stigao sam u Phoenix i odvezao se do Tucsona, gde sam proveo četiri nedelje sa trenerom Luteom Olsonom i njegovim stručnim štabom. Imao sam priliku da učim od njih. Bio sam blizak sa San Antonijom. Pomagao sam im oko internacionalnog skautinga. Tako sam upoznao Sama Prestija (radio u Spursima, sada generalni menadžer Oklahoma Citya). Kasnije, kada je Sam preuzeo Oklahomu, dao mi je priliku da budem prvi trener razvojnog tima”, objasnio je srpski strateg.
Saradnja sa superzvezdama
Tu je Rajaković pronašao svoju ulogu. U Oklahomi je počeo da gradi ime. Prvo preko razvojne ekipe, a zatim i kao dugogodišnji asistent u prvom timu (2014-2019). U tom periodu imao je priliku da sarađuje sa igračima kao što su Kevin Durant i Russell Westbrook. Oni su imali dominantne uloge u ligi tih godina, što za prvog može da se kaže i u sadašnjem momentu.
O odnosu sa budućim Hall of Fame tandemom, govorio je za srpske medije, navodeći koliko cene srpsku košarku.
Razvojni put Rajaković je potom nastavio u Phoenixu, gde je imao veliku poverenje Montya Williamsa, koji mu je prepuštao da se bavi ofanzivnim zadacima, a kao što je već pomenuto uticaj na razvoj Devina Bookera, takođe je bio nemerljiv.
U Arizoni je Čačanin boravio od 2019. do 2020. godine, da bi zadužio opremu Memphisa, u kojem se zadržao sve do najnovijeg angažmana.
I ponovo je tu prisutan momenat, koji je i odneo prevagu da Rajaković preuzme kormilo Raptorsa. Grizzliesi su Srbina doveli zbog projekta razvoja mladih igrača. Epilog je poznat – Memphis je imao izvrstan ligaški deo minule sezone, pošto je završio na drugom mestu Zapadne konferencije, iza Denvera.
U jednom periodu menjao je i Taylora Jenkinsa, pa je i vodio Memphis tokom pet utakmica, tako da mu nova uloga u Kanadi neće biti sasvim nepoznata.
,,Ljudima u NBA teško je dati šansu internacionalnim trenerima”
Međutim, problemi u Memphisu su počeli da se nižu, najviše zbog ponašanja nosećih igrača kao što je Ja Morant. On će izgledno biti suspendovan na duže zbog javnog pokazivanja pištolja u više navrata. Kao i Dillona Brooksa, koji je takođe imao neke svoje “demone”.
Tako je, uprkos tome, Srbin odlučio da je najbolje da promeni sredinu i kandiduje se za upražnjeno mesto prvog trenera Toronta.
Da je imao aspiracije ka tom položaju, govorio je kada je Igor Kokoškov preuzeo Phoenix, u isto vreme svestan koliko je teško doći do toga.
,,Igor je čekao na šansu i dobio ju je, iako mislim da je zaslužio i ranije. Ljudima u NBA teško je dati šansu internacionalnim trenerima. Siguran sam da će praviti sjajne rezultate u narednim godinama. I moja ambicija je da radim samostalno. Da bi se to desilo, mnogo kockica mora da se složi. Moram da napredujem iz dana u dan, da učim, da se usavršavam, kako bih bio spreman za te izazove”, rekao je Darko u razgovoru za Nezavisne.
Šta očekuje Rajakovića u Torontu?
Raptorsi su u prethodnoj sezoni imali skor 41-41. Bili su na devetoj poziciji na Istoku, da bi u play-inu završili sezonu porazom od Chicaga. Sve to nije moglo da zadovolji prvog čoveka Toronta, Masai Ujiria.
,,Nismo ličili na sebe. Nisam uživao gledajući kako ovaj tim igra. Mnogo smo se mučili.”, naveo je Nigerijac i pažnju posvetio mladim igračima.
,,Od svih talenata koje imamo u sastavu, mislim da je Christian Koloko dobio najveću priliku. Ipak, Malachi Flynn, Dalano Banton, Ron Harper Jr. i Precious Achiuwa su možda mogli da dobiju i više minuta. Jedna od stvari o kojima razgovaramo jeste to da se njima da veći prostor, kako bi mogli da pokažu da li imaju talenat. Nismo to uradili kako treba ove godine.”, istakao je prvi čovek kanadskog tima i još jednom potvrdio u kom pravcu će se kretati filozofija novog trenera ekipe.
Kao što je već i bilo reči, akcenat će biti na razvoju Scottia Barnesa, koga uprava Raptorsa vidi kao prvu zvezdu tima u budućnosti i All-Star igrača. Prema pisanju američkih medija, Toronto očekuje turbulentno leto, a Barnes je jedini siguran igrač Raptorsa u narednoj sezoni.
Trade Siakama?
Tako je neizvesna sudbina i najboljeg igrača tima Pascala Siakama (24,2 poena prosečno), koji će biti “trade opcija” u narednom periodu. Izvesno je da Fred VanVleet (19,3 poena) i Gary Trent Jr. (17,4 poena) neće iskoristiti opciju da ostanu godinu dana duže u Kanadi.
Toronto ima nešto prostora za manevar, s obzirom na to da bi u potencijalnom tradeu, uz Siakama, mogli da ponude i 13. pick sa predstojećeg drafta.
Po svemu sudeći, Toronto očekuje rebuild, sličan onome koji se desio posle “metle” Clevelanda 2018. godine, kada su cenu eliminacije u polufinalu play-offa Istoka platili trener Dwane Casey i najbolji igrač DeMar DeRozan.
S obzirom na to da su i Casey i Nurse dobili otkaz nakon što su proglašeni za trenera godine, dok je drugi osvojio i šampionsku titulu, jasno je koliko je pred Rajakovićem težak zadatak da ne samo dođe do rezultata, već i da održi kontinuitet uspeha. Ujiri prazan hod ne prašta nikome.
U čemu Toronto mora da napreduje?
Raptorsi su prethodne dve sezone imali velikih problema sa pozicionim napadom, u čemu su bili među najlošijim timovima u ligi. Očekuje se da bi trener sa evropskim pedigreom mogao da poboljša stvari kada je reč o tom segmentu.
Šut je još jedna boljka, koju će Rajaković imati zadatak da reši, najverovatnije putem nekih tradeova, u čemu se logično očekuje i pomoć operativaca NBA šampiona iz 2019. godine.
Toronto je u prethodnoj sezoni šutirao tek 33,5 odsto za tri, prema čemu je bio 28. u ligi. Šut iz igre bio je na 45,9 odsto, što je bilo dovoljno tek za mesto više.
Kanađani su bili najbolji u ofanzivnom skoku, ali zato najlošiji u defanzivnom.
Ono što bi možda moglo da bude dijametralno suprotno u narednoj sezoni, bio bi ritam kojim bi Toronto igrao. U prethodnoj je sastav Nicka Nursea igrao petu najsporiju košarku, sa petim najmanjim brojem poseda po utakmici, što bi prirodno, podmlađivanjem ekipe moglo da se promeni.

Situacija Rajakovića i Kokoškova nije ista
Izbor Rajakovića za prvog trenera potvrdio je dve stvari. Prvu, da je i dalje teško očekivati da evropski strateg bez iskustva u stručnom štabu NBA ekipe dobije šansu da vodi tim.
Drugo je da je Čačanin ostavio izuzetan utisak na ligu. O tome svedoči i to u kakvoj konkurenciji je izabran, koji čovek ga je izabrao (Ujiri), kao i to u koju organizaciju dolazi. U današnjoj NBA ligi na prste jedne ruke (ako i toliko) mogu da se nabroje franšize-sistemi. Jedan od njih je i sistem Toronta (uz Miami i Boston). Stoga dakle ne bi bilo logično očekivati da Rajaković doživi sudbinu sunarodnika Kokoškova, koji je u haotičnijoj situaciji preuzeo Phoenix i tamo pokušao da gradi karijeru.
Daleko od toga da je stanje u Raptorsima savršeno. Više može da se kaže da je izazovno, a upravo u takvim okolnostima kvalitet ima priliku da ispliva na videlo.
Ostaje i jedno pitanje koje mora da se postavi, kada se pogleda celokupan put koji je imao Darko Rajaković. Zbog čega nije dobio pravu šansu u vodećim klubovima domaće košarke? Zbog čega je svoju stazu morao da utaba preko nižerangiranih klubova u Španiji?
Na ovaj ili onaj način, pronašao je svoj put i od naredne sezone vodiće Toronto Raptorse. Kao prvi trener.
Piše: Vuk-Miloš Petrović (@vuk_milos_)