Goran Bjedov kao pomoćni trener Aleksandra Đorđevića u reprezentaciji Kine govorio je za “Basketball Sphere” pred Svetsko prvenstvo.
Tandem Bjedov – Đorđević sarađuje dugi niz godina, a njihovo najnovije zaduženje odnosi se na reprezentaciju Kine i dodatni iskorak azijske zemlje. Dobar deo razgovora tema je bio upravo taj odnos, spomenuli smo priliv novca, te uticaj toga na razvoj azijske košarke, a neizostavan deo intervjua bila je reprezentacija Srbije i njihov dolazak na Svetsko prvenstvo.
Proces
Jasno je da se košarkaška kultura i način na koji se igra u Aziji daleko razlikuje od onoga u Evropi. S tim smo otvorili ovaj intervju, te pokušaj stručnog štaba da implementira neke nove stvari. Svakako da je to proces koji zahteva ogroman trud, ali i vreme.
“Krenuli smo dosta rano sa priprema, jer se njima ranije završava domaća liga. To nam je dobro došlo iz razloga što nekolicina igrača nije nastupila tokom poslednjeg prozora kvalifikacija u februaru.Pokušavamo da uvedemo novi sistem rada, igranja i treniranja na koji nisu navikli. Na tome košarka ide i ostatak sveta radi tako.
Pokušavamo promeniti neke navike način igre u odbrani i napadu. Nije lako, traje već neko vreme celi taj proces, ali već sada donosi rezultate. Igrači su jako zadovoljni s obzirom na polaznu tačku i gde smo sada. Ponavljam to je proces za koji znamo da će biti potrebno mnogo vremena.”
Iskustvo stručnog štaba
Aleksandar Đorđević poznat je kao jako temperamentna ličnost. To je bio kao košarkaš, a u istom ritmu nastavio je i kao trener. Jasno da ne popularni “Sale” ne pristaje ni na šta osim maksimuma, a o tome je govorio i Goran Bjedov.
“Mi radimo zajedno od 2011. godine. Sad smo već 12 godina zajedno. Prošli smo kroz reprezentacije i klubove, ali ovo je ipak novo i za sve nas. Sa nama je tu i Mladen Mihajlović na poziciji kondiocionog trenera. I sa njim sarađujemo već više od sedam. Sale je takav kakav jeste.
On ulaže sebe na najbolji mogući način i na najbrži mogući način uvodi te novitete kako bi se što pre privikli na novi stil igre. Nije lako ni njemu ni nama, pa ni i igračima, jer je sve novo. Novo je za nas jer nemamo igrače koji imaju tu neku bazu koju si imali igrači sa kojim smo prethodno radili. Za njih je sve ovo nepoznanica, jer treba da primene novi sistem igre koji nisu imali u svojim klubovima u Kini.
Sve je to jedan veliki izazov za sve nas, ali napredujemo iz utakmice u utakmicu. Vide sopstveni napredak i svesni su da postaju bolji. Treba imati strpljenja i treba imati veru u to što rade. Kina ima izuzetan potencijal. Stvarno mogu da naprave jedan veliki iskorak što se tiče košarke, ali treba vremena i dosta promena.”
Priliv novca i poteškoće u igri
Naredna tema razgovora bili su domaća lige Kine (CBA) koja funkcioniše po ugledu na NBA karavan. Jasno je da kvaliteta manjka, a Goran Bjedov je istakao veliku ljubav prema košarci navijača u Kini, kao i probleme koje domaći igrači imaju nakon što zaigraju u bilo kojem drugom takmičenju.
“Oni su digli nivo interesovanja za košarku. Sve je krenulo 2001. godine kada su pokrenuli svoju ligu. Pogotovo kad je došao Stephen Marbury to je bio prvi bum. Dvorane su pune. Mesec dana smo putovali po Kini gledali smo utakmice i stvarno je popunjenost dvorana izuzetna. Fenomenalni su uslovi i infrastruktura, sve su novo i uvek bude više od 10 hiljada ljudi na tribinama. Interes je stvarno veliki.
Ono što je možda mala smetnja je što klub može da ima samo četiri stranca u rosteru. Od toga samo jedan može da igra na terenu. Upravo ti igrači imaju tendenciju da dosta soliraju. To znači da nema kolektivne igre, jer ne igraju zajedno. Ostatak tima nije u mogućnosti dati doprinos. Ako bi dozvolili veći broj stranaca na parketu, da igraju u istom trenutku sigurno bi donelo na kvalitetu. Naravno nemam ništa protiv kineskih igrača, ali bi donelo napredak u smislu razumevanja košarke, što za sada u CBA nije slučaj.
CBA je kopija NBA lige i sve je na visokom nivou. Postoji draft, maksimalni ugovori, kao i veteranski ugovori. Ipak, nemaju bazu kvalitetnih domaćih igrača. Pravila su kao u NBA ligi. Igra se 48 minuta. Timeout je takođe kopija američke košarke. Nama je to otežavajuća okolnost, jer su igrači navikli tako da rade. Dopuštena je izuzetno gruba igra i to predstavlja veliki izazov takođe.Onda se desi da čim odu iz Kine sve se svira kao faul. U dve prijateljske utakmice napravili smo čak 40 i 36 faulova.”
Grupa B
Žreb za Svetsko prvenstvo u košarci smestio je Kinu i Srbiju u istu grupu. Društvo im prave Južni Sudan i Portoriko, a Goran Bjedov uprkos velikim izostancima vidi veliku priliku da “Orlovi” i ove godine iznenade. Osim toga, njihov međusobni duel ima dodatnu težinu jednog posebnog datuma.
“Srbija je izvesni favorit. Bez obzira na to što nema nekih igrača tu su drugi. Bogdan Bogdanović ima izuzetno iskustvo. Tim jeste oslabljen, ali to može biti motiv za neke druge košarkaše koji ne bi imali toliko prostora koliko sada imaju. Setimo se 2017. godine i Eurobasketa. Tada je Srbija igrala faktički sa B reprezentacijom i u tesnoj završnici izgubila od Slovenije u finalu. Nemaju ostale reprezentacije ni kvalitet ni međunarodno iskustvo koje ime Srbija.
Biće zanimljivo igrati protiv njih u grupi. Sigurno da su su veliki favorit. Biće takođe i mnogo emocija. Naš susret zakazan je za 26. avgust. Osim toga, na taj dan Aleksandar Đorđević slavi rođendan. Samim tim moglo bi biti i mnogo više emocija.”

Zalog za budućnost
Kina je na Svetsko prvenstvo stigla kroz kvalifikacije. Prva faza protekla je očekivano. U grupi koju su činili Australija, Japan i Tajvan kineski nacionalni tim završio je drugi uz omjer 4-2. Oba poraza došla su od Australije gde im “Kenguri” nisu ostavili mnogo prostora za bilo kakvo iznenađenje.
Na već pomenute rivale u drugoj rundi, pristigli su Iran, Kazahstan i Bahrein. Kinezi su svoj nastup okončali su 10 pobeda i samo dva poraza, tako da su odmah iza prvoplasirane Australije overili plasman na Svetsko prvenstvo u košarci.
“Reprezentacija je dosta mlada i nema puno međunarodnog iskutvo. Pojedinci su igrali na koledžima u Americi. Ipak, nedostaje im međunarodno iskustvo.Niko od njih nije igrao na međunarodnom takmičenju poput ovog i to je najveći hendikep po nas. Bilo je malo utakmica u poslednjh nekolik godina i zato smo došli u Evropu na pripreme.
Da bi igrači dobili iskustvo, ali i kriterijum suđenja koje će potpuno drugačije nego na šta su oni navikli u CBA. Posle Svetskog prvenstva odmah igramo Azijske igre koje će trajati 15 dana. Bićemo oko 4 meseca zajedno ovog leta. To je ulaganje u budućnost, a nadamo se da će u narednim godinama koje dolaze”.